Hani bazen söylenir ya Türkiye'de bankacılık çok iyi, başka ülkelerde böyle değil diye, işte bunun bir örneği. Adam ABD'de iki banka arasında transfer yapmaya çalışmış, 102 gün oldu para ortada yok diyor 🙂

Ben Dubai'den Türkiye'ye ilk defa para göndermeye çalışınca aksilik olmuştu, neyse ki alıcı Türk bankası gönderici bankanın Amerika'daki genel merkezini amansızca darlayıp parayı almıştı, yoksa para sonsuza kadar ortadan kaybolabilirdi.

https://twitter.com/SnazzyQ/status/1599304354464292865?t=YO0TdHCbt02rgI3bxCHR1w&s=19

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ahmeturan @ahmeturan

  Yaşım yetmiyor ama bizdeki sistem bir krizden sonra görece geç kurulmuş sanırım. Ondan daha güzel işliyor.

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  İş para almak oldu mu çok iyiyiz. Verme konusunda sıkıntı var bizde. 🙂

 • Papa Emeritus @pope

  UniCredit’in uygulamasında rehberdeki kişilerle, IBAN eşleştirme özelliği var. Annemi eşleştirmiştim ama bir güncelleme sonrası annemin tam ismini yazmak yerine, “Anne” olarak yazıp yollamış. Para 3 ay geri dönemedi, Türkiye’de ki bankayla çözdük zor bela. Üstüne tabii gidiş-dönüş derken 100 EUR çöp oldu.

 • Jabba the Hutt @jabbathehutt

  Paypal'ın çıkış noktası da bu tip sorunlardı diye hatırlıyorum. Hala sorunlu olması ve bizde görece çok daha iyi işlemesi garip. FAST sistemi ile transfer işleri iyice hızlandı, bir kaç dakika içinde bildirim gelmez ise rahatsız ediyor. 😀

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Bizde bankamatik olayından sonra hızlandı. Çok problem olmadı özellerde, devlet bankaları biraz yavaş gidiyor işte.

 • Anıl @anilkirac

  Avrupa'nın Amariga'nın bizi kıskanması gereken ender konulardan biri.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Gerçekten bizim bankacılık sistemi çok iyi ama işte gel gör ki ekonomi çok kötü. İstediğim hisseleri benim ülkemde olmadıkları için devasa komisyonlar ödeyerek almak zorunda kalıyorum vs. Ya da her gün değer kaybeden para birimini değerlendirsek ne olacak kafası oluyor bir süre sonra. GERÇEKTEN YAZIK. Bu olanları hak etmiyoruz. Bu kadar geliştirme ve düzenleme ile dünyanın yatırımını alıyor olmamız lazımdı.

 • Türker Sezer @dirigeant

  Amerika icin belki olabilir fakat Ingiltere icin aynisini soylemek mumkun degil. Iki tarafi da deneyimleyen biri olarak maalesef Turkiye’yi bu konuda da kiskankadigimizi soyleyebilirim. UK’de sistemler duzgun ve Turkiye’den daha ucuza calisiyor. Bankacilik sistemi elestirisi genelde taksit, kredi vs islerinden dolayi oluyordu. Fakat pandemi sonrasi artan enflasyon ve hayat pahaliligi sayesinden olsa gerek taksit, kredi vs alternatifleri bir anda cogaldi ve duzgun sekilde calisiyorlar. Geldigim yillarda saticilara taksitli satisin ne oldugunu anlatmaya calisiyordum, simdi herkes ogrendi,

  Ayrica Turkiye’deki bankalar da (kendi hatalarindan ya da ulke sartlarindan dolayi) bircok konuda sorun cikariyorlar. Gundelik islemler genelde sorunsuz diye copsuz uzum degiller.

  Yillar once yurtdisi ATM’de sorun yasamis ama parami cekememistim fakat para hesaptan dusmustu. Burada bankaya sorunca “mesele degil, aksama uluslararasi hata takip sistemine kaydi duser, bankaniz bakar, iade eder” dediler. Garantinin parayi iade etmesi 24 ay surdu. Hem de kisisel cabalarimin yanisira bir Turkiye klasigi olarak bankadan birilerine konuyu takip ettirdigim halde.
  Bir iki yil once Turkiye’ye gonderecegim para icin bildirim yapmam gerekiyordu. Silsile halinde genel mudurluge kadar ulastik, konuya dair bilgi almamiz neredeyse 10 gun surdu. Onda da net bir bilgi alamadik. Ben kendi imkanlarimla belgeleri bulup, hazirlayip verdim.
  Turkiye’den SWIFT islemi gri liste, sermaye kontrolleri vs sorunlari yuzunden cok dertli. Hem islem bir suru kontrolden geciyor, sorun cikabiliyor hem de bu islemler gecikmeye neden oluyor.
  Buradan okudugum kadariyla ApplePay ve Google Wallet hala desteklenmiyor. Bunlar hayati cok kolaylastiran uygulamalar.
  Cagri merkezi calisanlarinin bilgisizligi yuzunden cektigim sikintilar, banka kartini 5 ayda teslim edememeleri vs cesitli sorunlar da cabasi.

 • freshmind @freshmind

  Almanya'da yaşıyorum. 1 yıl oldu olacak. Bankacılık, ulaşım, sigorta, sağlık (ki hem avrupa içinde hemde ABD'ye göre çok daha iyi görülür buradaki sağlık sistemi), devlet dairesi-resmi işler Türkiye'yi buram buram aratıyor.

  Her şeyde yavaşlar, kompleksler, iletişimleri çok kötü. İnterneti bağlamaları 3-4 ay sürdü. Şimdi paket yükselttik bir 3-4 ay daha bekleyeceğiz 😀

  Hiç bir Almanla muhatap olmak istemiyorum. Yahu senin dükkanına girmişim, cebimde para, ihtiyacım olanlar listesi, yapıştırsana, satsana bana ... Buz gibiler, soğuklar, annelerine selam yollaman lazım dikkatlerini çekmen için.

  Bir gözlük alacaktım, ki buranın en pahalı markalarından birinde, bütün çalışanlar kendi ufak dünyalarını kurmuşlar böyle. Türk bir çocuk çıktı, 15 dakikada her şeyi bana açıkladı, kendi seçtirdiği ürünü de mis gibi kakaladı, ikimizi de güldürdü, indirimini de uyguladı, kahvemizi de içtik... Budur arkadaş.

  Eşim banka kartını kaybetti 2 ay uğraştık. Bana yanlış hat çıkarılmıştı, iptal edilmesi ve hattın özelliklerinin düzeltimesi için işin içine yabancılar polisini bile soktuk.

  Bir EKG, bir akciğer filmi 6-7 aydan başlıyor, randevu bazında. İlaç diye bir şey yok burada. Çay ve sıcak su ile iyileşiyorsunuz alman doktorlara göre. Şaka değil bütün çalışma ve dil kursu arkadaşlarım Lübnanlı, Suriyeli, Türk doktorlara gidiyorlar. (rapor, ilaç vs gibi işler için)

  Dijital ödeme, kimlik, online platform gibi şeyler yok. Sıfır ! Her otobüse bindiğimde 4 sayfadan oluşan ağaç kökü kadar kalın olan, katladığım, kundenkarte'yi göstermek zorundayım. Herkes şikayetçi bundan. Millet yanında koca koca şu Dosyaların içine konduğu, düzenleyiciler ile geziyor. Aşısı olsun, otobüsü olsun, alışverişi olsun, bankası olsun, Finanzamt, Job Center... Sürekli cebinde kağıt ile geziyorsun. 8 yıl o kağıdın sorumluluğu sende. Kaybedersen ceza. Bir ürün-tatil-aktivite satın alıyorsun, O şeyi daha tanıtmadan önce, ne yaparsan ceza alacağını söylüyorlar awk ! La bi dur önce bir parmak bal çal ağzıma.

  Merkel'in bunların düzeltilmesi için temelini attığı ancak yeni gelen partinin pek oralı olmadığı söyleniyor. 5-6 yıl içerisinde buralarda dijitalleşecek-miş sözde. Adamlar 1 madde geçirecekler meclislerinden 7-8 ay tartışıyorlar. Mesela şu yardım paraları, ısınma paraları, pandemi yardım paraları millete yeni yeni yatıyor. TAAAAAA geçen senenin mevzuları.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   Almanya'da yaşayan çok arkadaşım var, ben de yerleşmeyi düşündüm/düşünüyorum ama kafama takılan hususlardan biri de bu bürokrasi. Dubai'de devlet işleri çok kolay yürüyor. Açıkçası Türkiye'de de baya iyi sayılır, e-devlet falan büyük kolaylık. Almanya'da en ufak iş için mektup yazmak, mektup beklemek falan baya gözümü korkutuyor.

  • Hasan Kusdil @hasan-kusdil

   Almanya gerçekten bu konularda bezdirici, her şey mektupla oluypo 🙂 garip bir ülke hiç sevmemiştim zaten soğuklar çokk

  • freshmind @freshmind

   @emrah-ozturk Korkuttuğu kadar var. 4 tane kalın dosyayı doldurduk. Şimdi sağdan soldan aldığımız taktiklere göre ileride işler karışacağı için şimdiden kendimin ve eşimin dosyalarını, yine kendi içlerinde kategorilendirerek ayırıp yeni dosyalara aktarmamızı söylediler. Eşimin teyzesi ve eniştesi evde 14 tane bu dosyalardan tutuyorlar. 7'si kadının diğer 7 tanesi adamcağızın. Hepsinin içinde yüzlerce sayfa. O değil, biz kullanmayı da unuttuk... Nasıl bulacam ? Şimdi bana sarı aşı pasaportunun kopyasını kağıt olarak bul desen 2-3 saat vermen lazım, evi talan etmem lazım. Ben böyle bir gerizekalılık görmedim ya. Merkel reyizin İnternet için söylediği meşhur sözü var "Das Internet ist für uns alle Neuland“ - İnternet hepimiz için yeni bir buluş/bölge - anlamına geliyor. 2013'de söyledi bunu 😀 😀 😀

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @freshmind 2013'te söylediğine göre 2030 gibi farkı hissetmeye başlar Alman halkı 😀

 • sms55 @sms55

  Türkiyenin bankacılık sistemindeki şansı sistemde T.İş Bankası ve Yapı Kredi bankası olmasıdır.
  Bu iki bankanın 90 lı yıllarda elektronik işlemlerde, kredi kartlarında, bilgisayarlaşmada birbirleri ile yarışmaları sistemin tamamına lokomotif olmuştur.
  İş bankasının tüm şubelerinin çok hızlı bir şekilde birlgisayarlaşması ile havale, hesaba para yatırma, para çekme, hatta senet ödeme sonrası tahsilatın çok hızlı olması önce iş insanlarının, bankamatikler ile de sonradan bireysellerin hızla dijitalleşmesi sonucunu getirdi.
  Benim bulunduğum ilçede bulunan bankalarda bilgisayarlı ve sürekli online olan tek banka idi.
  Henüz daha ülkede resmi internet yoktu.
  Mavi hat denilen bir sistem vardı.
  Bu hattı arayıp kullanıcı adını ve şifreni yazarak hesabına yatan son 20 işlem, çekilen son 20 işlem ve genel son 20 işlem için fax isteyebiliyordunuz.
  O dönem çalıştığım işyeri ayda 100 civarında çek tahsile veriyordu, birkaç günde bir hesaba yatan son 20 işlem için fax alabiliyorduk hiç bankaya gitmeden.
  Aynı tarihte Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi bankalar sadece kart yazarak hesap işlemi yapabiliyorlardı.
  Yapı kredi ise bireyselde çok iyi idi.
  Taksitli kredi kartı efsane idi diyebilirim.
  Taksitli kart için pos almak isteyen esnaf bankada sıra oluşturmuştu.
  Selamlar.