Bezos Amazon'u kurmadan önce zaten büyük bir yatırım yönetimi firmasında üst düzey yöneticiymiş (DE Shaw & Co'da başkan yardımcısı). Duyduğumu hatırlamıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • CimAdam @cimadam

  Bu hikayeleri hep 0'danmış gibi anlatıyorlar da öyle değil işler 🙂 paranız ya da tanıdığınız yoksa büyüyemezsiniz, masal anlatıyorlar. Örnek vermek gerekirse günümüz starbucksın kurucusu starbucksı satın almaya bill gates ile gidiyor :))

  • qubit @qubit

   Oradaki Bill Gates Bill Gates'in babası.

   Her zaman olmasa da Jobs gibi süper zengin aile çocuğu olmayanlardan da büyük şirket kurabilenler çıkıyor.

  • CimAdam @cimadam

   @qubit Bilemedim isimler aynı mı, kitapta bill gates yazıyordu direk. Tabii ki çıkar demek istediğim devlet, fon vs destek olmadan öyle oturdum evin garajında bir şey yazdım da milyarlarca dolar oldu dünyaya yayıldı işleri zor örnek vardır ama bu anlatılanlar tamamen hikaye. Uber'in dizisi var mesela izlerseniz ne kadar pis işler döndüğünü anlıyorsunuz

  • qubit @qubit

   @cimadam Bill Gates de değil isimleri aslında: William Henry Gates II ve III. Neyse. Eleman parayı Bill Gates Sr'dan alıyor; "imzaya bizim oğlan da gelmek istedi" dediyse bilemiyorum. Uber için dizi çektiklerini bilmiyordum, iyi millet seyreder de ne istediklerini bir daha düşünürler.

   Garajlı kuruluş hikayelerinin çoğu palavra* da Bezos'un eski çalıştığı yeri hiç duymamışım. Ona şaşırdım.

   * Ailenin zengin olması işi pek kolaylaştırmıyor, yine deli gibi çalışman lazım, çalışıyorlar. Yılmıyorlar. Çoğu sabah 4'te kalkan tipler. Sadece daha fazla risk alma lüksleri var. Riskli işlerde tutabilecekleri lüks avukatlık ofisleri var.

 • Fikri @fikri

  Bu fotoğrafı da son zamanlarda çok parasızlardı diye paylaşıyorlar.
  Burada parayı müşteriye harcıyoruz, geri kalan kısımlarda tasarruflu davranıyoruz demek içinmiş.
  Yoksa bu fotoğrafın çekildiği yıl 1997. Amazon halka arz edilmiş. 400 milyon dolar civarıymış pazar büyüklüğü. Hissesi de 1 milyar dolar civarı olmuştu galiba aynı yıl.
  1997 yılının milyon/milyar dolarlarından bahsediyoruz tabii bir de.

  • qubit @qubit

   Amazon yıllarca zarardaydı; ilk ne zaman kar açıkladı hatırlamıyorum ama 10. yılları filan olabilir.
   Parasızdık dedikleri o olabilir 🙂

   90'ların sonu hisse fiyatları balon nedeniyle çok yüksekti, zaten ilk e-ticaret firması gibi bir şey, bilemiyorum.