Babamın İzmir Buca da hisseli arazisi vardı. 2019 senesinde sahibinden fiyatlarına baktığımda 170-200bin tl idi. Parsel ha geldi ha gelecek. En son 2 sene önce baktırmıştım. Şimdi tebligat gelmiş biz ve çevredeki arazilere sahiplerinden habersiz BİNA dikilmiş. BİNALARIN değeri arazi değerinden yüksek olursa, arazini belirtilen fiyata "İYİ NİYET" kapsamı altında alabiliyormuş. 2019 da minimum 170bin tl eden arazi, 2022 Aralık ayında 99bin tl eder mi? RESMEN araziyi bedavaya alma/ gasp etme kanunu koymuşlar. Eğer ki bu şahıslar İYİ NİYETLİYDİ, AVUKATLA BİNA YAPTIK diye tebliğ edeceğine, Bina yapacağız arazinizi bize satın diye tebliğ etselerdi. şuan muhtemelen 500bin tl edecek bir araziyi 5 te 1 i fiyatına alacaklar. Yani zenginin biri gelir senin arazine kanunsuzca bina dikerse satmak zorundasın. BURADA İYİ NİYET FALAN YOK. NASIL İYİ NİYET OLABİLİR nasıl böyle bir kanun olabilir?

MADDE 724

c. Arazinin mülkiyetinin malzeme sahibine verilmesi
Yapının değeri açıkça arazinin değerinden fazlaysa, iyiniyetli taraf uygun bir bedel karşılığında yapının ve arazinin tamamının veya yeterli bir kısmının mülkiyetinin malzeme sahibine verilmesini isteyebilir.

MADDE 725

2. Taşkın yapılar
Bir yapının başkasına ait araziye taşırılan kısmı, eğer yapıyı yapan malik taşırılan arazi üzerinde bir irtifak hakkına sahip bulunuyorsa, ona ait taşınmazın bütünleyici parçası olur.

Böyle bir irtifak hakkı yoksa, zarar gören malik taşmayı öğrendiği tarihten başlayarak onbeş gün içinde itiraz etmediği, aynı zamanda durum ve koşullar da haklı gösterdiği takdirde, taşkın yapıyı iyiniyetle yapan kimse, uygun bir bedel karşılığında taşan kısım için bir irtifak hakkı kurulmasını veya bu kısmın bulunduğu arazi parçasının mülkiyetinin kendisine devredilmesini isteyebilir.

Arkadaş bu iki kanun maddesini gönderdi. İYİ NİYET nasıl olabilir böyle bir şeyde?

BeğenFavori PaylaşYorum yap