#Windows11 #Windows10

Windows 7 den 10a geçmiş biri olaraktan 11i pas geçeceğim. Lisanslı W11 li bir notebook aldım, buna W10 yükleme durumunda lisans işi nasıl oluyor ? Key falan almak lazım mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Emre @emre64

   Çok kötü. Ben de laptop'a kurdum ama hiç beğenmedim.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @emre64 Ne kadar direneceksin? Windows 7 çıktığında, ısrarla Xp kullanmaya çalışanlar oluyordu. Windows 11 çıktı, muhtemelen 12'de çıkacak. Bir noktada geçiş yapmak zorunda kalacaksın.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @emre64 kurmak ayrı da direkt kendisi win11 ile gelen laptopu formatlayıp win10 yapmak neden onu merak ettim 😀

  • Emre @emre64

   @awsalli Taskbar'ı tutup ekranın soluna alma gelmeden geçmeyi düşünmüyorum. Yapmanın farklı yolları varmış, denedim ama olmadı. Birçok özellik eksik hala 11'de.

  • Tarık @xahve

   @awsalli O noktaya yıllar var. Ben daha geçen seneye kadar Windows 8 kullanıyordum, Win10a geçişim 2021 sonunda yeni bir bilgisayar toplamam ile sıfırdan oldu. Şimdi bu bilgisayar ömrünü Win 10 olarak tamamlayacak. Tahminen 7-8 sene sonra yeni bilgisayar topladığım zaman Win 11-12 artık ne varsa geçerim. Ama şu an kullandığım bilgisayarın Win 10 üzeri görmeyeceğini söyleyebilirim.

  • deathline @deathline

   @awsalli karşılaştırma çok yanlış, win7 çıktığında koşa koşa win7 geçtik, Xp tam bir çöplüktü, sp2 öncesi Xp facia idi yamaya yamaya 15 yıl destekledi microsoft, hatta Bill Gates bile sp2 biraz daha büyük olsaydı yeni işletim sistemi çıkarmayı düşünüyorduk demişti.hele Xp ilk çıktığında yeni bilgisayarda xp'yi kaldırıp win98 kuruyorduk.
   Win11 Vista gibi bir facia olmayacak, win11 Lp tabiriyle skin giydirilmiş win10, Vista Xp üstüne bindirilmişti altı çürük üstü ne olsun.

  • Alpi Ironside @alpi350

   @dolunay Vista'nın olayı zamanının çok ötesinde bir işletim sistemi olmasıydı. O dönemin makinaları çok yetersiz kalıyordu buna. 1 GB RAM'e VİSTA kuranlar haliyle isyan ediyordu. CPU'ların durumları da pek iç açıcı değildi. O dönemin 2007 bileşenleriyle yeni PC'ler iyi iş çıkarıyordu. 2000-2005 LGA 478 platformu fena çuvallıyordu. LGA 775 sistem lazımdı.

   Bu arada Windows'ta bir sürüm çok rahat atlanabilir. 7'den 10'a 8.1'den 11'e atlayanlar çok oldu.

  • Alpi Ironside @alpi350

   @ahmetdiyebiri Windows sürümlerine şöyle bi oturup bakıldığında şunu çok net anlarsın.
   Sürümler arasında geçiş sürümleri var. Bu sürümler yeni bir şeyler getiriyor fakat bir tarafları hep eksik kalıyor. Çok da tercih edilmeyen, zaten kendisinden hemen sonra çıkan sürümde bu sorunlar toparlanmış oluyor bu versiyonlarda. Bunlar nedir derseniz parantez içindekiler geçiş sürümüne bir örnektir.

   W.98 - (W.2000) - W.XP - (VİSTA) - W.7 - (W.8.1) - W.10 - (W11)

   Evet W11'de şu an için bir geçiş sürümü olduğunu düşünebiliriz. Yenilikler var fakat eksiklikleri de çok. Tam oturmuş bir sürüm değil. Olmayacak da zaten. Şunu emin olarak konuşuyorum ki W12 bu yenilikleri iyi bir şekilde getirmekle birlikte yaşanılan sorunların ortadan kaldırılmışı; daha temiz, daha rafine ve kararlı bir sürüm olacak karşımıza çıkacak. W11 ise tercih edilmeyen ara sürümler gurubuna (W2000-VİSTA-W8) gurubuna eklenecek.

  • sarpuli @sarpuli

   @awsalli Çok net ifade ettiğim gibi bir gün tabiki geçeceğim ama bu W11 olmayacak, W12 belki W13 olacak...

  • sarpuli @sarpuli

   @gurkan-atilgan W11 kullanmak istememek...

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @sarpuli üretici win10 desteği sunmuyorsa canın sıkılır, win11 ile gelen cihazı ellemez sineye çeker öyle kullanırdım ben 😀

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @deathline Konuya farklı noktadan ele almışsın. Vista Skin giydirilmiş, Xp değildi. Vista'nın temel sorunu yüksek miktarda ram istemesi ve driver eksiklikleriydi. Vista sistem yetersizliğinden başarısız oldu.

   Benim bulunduğum ortamda, Windows 7'ye koşarak geçilmedi. Yeni alınan sistemlere, ram kısıtlaması olmasına rağmen Xp kurmanın yollarını aradılar. Xp ve 3ds max 2009 kurmaya çalışıyorlardı.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @deathline Eski sistemler için lafım yok. Yeni sistem alındığında ,içinde Windows 11 çıkıyorsa, bunu eski sürüme çevirmek bana mantıklı gelmiyor.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @dolunay İçinden işletim sistemi çıkmıyorsa, Windows 10 Driver desteği varsa, o zaman sisteme Windows 10 kurulabilir. İçinden işletim sistemi çıkmıyor diye, güncel bir sisteme Windows 7 kurmaya çalışırsak ne olur? Tam terside geçerli, çok eski bir sisteme Windows 11'de kurulmamalı. 2013-2014 senelerinde, takıldığım 3d formunda güncel sistemlere, sırf stabil(sözde) diye Windows Xp ve 3ds max 2009 kurmaya çalışanlar ile doluydu. Sürücü sorunları, Ram sorunu, performans kayıpları gibi şeylerle uğraşılıyordu. Neymiş Xp çok stabilmiş, onun gibisi gelmemiş vs. Microsoft'un çıkardığı işletim sistemleri, ilk zamanlarda hep tökezledi.

   Ben burada Windows'u savunmuyorum. Microsoft sürümler arası köklü değişikler yapıp, bunu kullanıcıya zorla dayatıyor. Eski sürümlere desteği kesiyor. Donanım üreticileri, eski işletim sistemlerine, sürücü üretmiyor. Seni bir şekilde yeni sisteme geçirmeye zorluyorlar. Hatta, bazı donanım üreticileri, çalışan cihazların, yeni işletim sisteminde desteğini kesip, kullanıcıya yeni donanım aldırmak zorunda bırakıyorlar.

  • deathline @deathline

   @dolunay cpu ve bellek yönetimi açısından ikiside aynı performansı veriyordu.aynı cihazda Xp ve win7 nin çok çekirdek performansı çok ciddi farkediyordu elcomsoft yazılımları ile.hatta manuel bellek yönetimi yapılan yazılımlarda inanılmaz farklar oluyordu.7zip geliştiricisi bunun için bir uygulama yayınlamıştı.7-max.com sitesinde mevcut hala uygulama.

 • Orcun @orcun

  Key alman gerekiyordu. + sıkıntı şu, win 11 driverları özellikleri o cihaz öyle çıktıysa üreticisi tarafından windows 10 sürücüleri olmuyor, garip garip programlarla tek tek araştırıyorsun veya windows kendisi hallediyor ama bazı özellikler düzgün çalışmayabiliyor. Burada bir kişi öyle düşürmüştü sonra geri yükseltmişti.

 • zaltun @zaltun

  Bende Win 11 Home ile gelen Huawei matebook 16s laptopuma downgrade ile win 10 pro kurdum. Cihazda win 11 home key gömülü olduğu için otomatik win 10 home olarak lisansladı. Bende internetten 29 tl ye win 10 pro lisans ile yükseltme yaparak tam lisansa geçtim. Driverlarını huawei sitesinden indirdim. Problemsiz kullanıyorum. Win 10 Pro candır. Windows 11 e 1 hafta zor sabrettim. Daha zamanı var onun.