Selamlar, Ben 3-4 yıldır kindle paperwhite kullanıyorum ve bir konu dışında memnunum. Memnun olmadığım konuda da ortam şartlarının değişimine göre memnunluk durumum değişiyor. Bu değişebilen durum ne derseniz cihazın boyutu diyebilirim. Cihazın boyutunun benim için hem artısı hem de eksisi var. Artı yönü taşınabilirliği. Boyutu sayesinde ortamın durumuna bağlı olarak metroda bile rahatlıkla kullanabiliyorum. Bu artıdan ayda kaç defa yararlanıyorsun diye sorarsanız 4 kere filan yararlanıyorum ortalama. Tabi bu sayıyı sadece gidişi değil dönüşü de dahil ederek sayıyorum. Boyutun eksi tarafı ise ekranın küçük olması. Benim gözlerimden dolayı bir engelim var. O yüzden büyük ekran benim için daha iyi olabilir. Ancak ekran büyüyünceye taşınabilirlik azalıyor. Bu durum beni yeni çıkan kindle scribe alma konusunda düşündürüyor. Diğer taraftanda aklımda yenilenmesi beklenen kindle oasis modeli var. Yeni çıkacak oasis modeli 8 inç olması bekleniyor. Ancak ne zaman çıkacağı meçhul. Scribe modeli büyük olduğu için yazı puntosunu kendime göre ayarladığımda hem paperwhite hem de çıkacak oasis modeline göre bana daha fazla satır gösterebileceği gerçeği var. Oasis serisinin tuşlu olması da beni ona çeken sebeplerden biri. Bütün bunlarla birlikte benzer boyutta olan huawei matepad paper cihazını huawei mağazasında incelerken yaptığım okuma testleri sırasında yaşattığı deneyim kitap okuyucudan değilde tabletten okuyormuş hissi veriyordu. Aynı hissi kindle scribeda da alır mıyım? Yoksa sadece mevcuttaki cihazın büyütülmüş versiyonu gibi mi hissederim bilemiyorum. Sizce ne yapmalıyım ben? Scribe modeline mi yönelmeli? Yeni oasis modelini mi beklemeliyim?

Ek: Bener okuma testini 11’ iPad Air ile test ettiğimde boyut hoşuma gitmişti.
#ekitapokuyucu #kindle

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • filarmonik @filarmonik

  Scrib modeli Amazon'un remarkable vb. (sizin dediğiniz huawei de bunlara dahil) not almaya odaklanmış e-ink cihazların pazarına ilgi göstermesiyle ortaya çıktı. Ama onlarla karşılaştırınca not alma imkanları bayağı kısıtlı diye okudum, cihazı kullanmadım bilemiyorum.
  Amacınız sadece okuma ise oasis ya da tolino epos 3 (8 inç) gibi modellere bakılabilir.
  Son Paperwhite (5. nesil) 0.8 inç daha büyük çıktı, yani 5.8 inç. Taşınabilirlik konusunda bir paperwhite ile oasis benzeri 8 inç modeller arasında bence fark yok denecek kadar az.
  Bu arada, Bener dediğiniz Bender-Gestalt testi mi?

  • erinceray @erinceray

   Yukarıda dediğim gibi ekran boyutu beni düşündürüyor. Birde kindle oasis modelinin yenisinin sıyrılmasını bekliyorum. Beklerken scribe satışa çıkınca ve incelemeler yayımlanınca beni dürten bir şey oldu.

   Bu arada benzer testi kelimesini nerede gördünüz? Kendim okuyunca göremedim. Muhtemelen benzer demek istemişimdir. Oto çeviri kurbanı olmuştur.