Bu ne lan? Beko, narenciye sıkacağına 800 lira istiyor. Philips'de de var aynı ürün ve 300 lira... Yuh artık!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Yerli marka olacak bir de; ben de bu tür şeylerden şikayet ediyorum.

  • Cihat @cihat

   sıkcağı falan bilmiyorum da beko beyaz eşyada çoğu markadan çok daha iyi kalitede ürün çıkarıyor.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @cihat: Üretim kalitesine bir şey demiyorum. Benim kızdığım şey şu; ulusal pazarda, kendi vatandaşı için BEKO markası ile düşük fiyat rekabetine girmiyor olmaları. BEKO ile değil de A markası adı altında Samsung ile ulusal pazarda fiyat rekabeti yapacaksan ben ne yapayım. Benim itibarım kalmıyor ki? Arçelik'i Arçelik olarak değil de Altus olarak ucuza alacaksam benim için bir anlamı kalmıyor ki? Yabancı pazarda yapması gereken şeyi yerli pazarda yapıyor.

  • Cihat @cihat

   @lterlemez beko ile altus'u nasıl aynı fiyata satsınlar ki? Bir kere aynı teknolojide ürünler değiller.

   Çamaşır makinalarından örnek verecek olursam en basitinden beko'nun hepsi inverter motor, daha sessiz makinalar. Altus ise fırçasız motor, daha basit malzemelerden yapılmış bir makina.

   aynı fabrikadan çıkmaları aynı malzemede olduğu anlamına gelmiyor maalesef.

  • Cihat @cihat

   @lterlemez birde ulusal markalar dediklerimizde öyle kaliteli değil, örneğin bosch grubu bence arçelik ve bekodan daha düşük bir kalitede ürünler. Almanya'da satılan bosch ile burada üretip satılan bosch aynı kalitede değil maalesef.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @cihat: Anlatmak istediğim o değil işte ki sizin söylediğiniz şekli ile daha da kötü; aynı ürünü ulusal pazarda ucuza satabilmek için teknolojiden falan kısıyor ise daha da kötü. Benim demek istediğim, (Arçelik'i örnek alayım, daha az karışık olacak) Arçelik olarak sattığı ürünü ulusal pazarda fiyat rekabetinde kullanmıyor demek istiyorum. Mesela Samsung kaça satıyor ise ulusal pazarda, Arçelik de biraz fiyat kırarak rekabet edeceğine bire bir Samsung fiyatı ile rekabet edip, (misal) Altus ile ulusal pazara aynı teknolojiyi ve/veya kırpılmışını düşük fiyata veriyor.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @cihat: Benim kızdığım şey o, neden Arçelik, Beko olarak daha makul fiyata alıp, kullanamıyorum da alt markalarından almak zorunda kalıyorum? Yabancıya yapması gereken şeyi kendi vatandaşına yapıyor.

  • Cihat @cihat

   @lterlemez sizin dediğiniz şey neden vw fiyatına audi alamıyorum demek gibi bir şey.

   sebebi çok basit iki üründe aynı teknolojide ürünler değil. Kalite ve teknoloji olarak Beko>Arçelik>Altus olarak üretiliyor.

   Beko daha çok üst segment ve ithal pazara hitap ediyor. O yüzden Türkiye pazarında pahalı kalıyor bu çok normal değil mi? Türkiye'de üretiliyor diye daha ucuza satalım diye bir politika uygulayacaklarını sanmıyorum. Birde bosch, simens, profilo, samsung gibi ürünlerde zaten Türkiye'de üretilmiyor mu? Özetle işçi, nakliye gibi maliyetleri aşağı yukarı benzerdir.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @cihat: Hayır değil. Audi, kendi ülkesine aynı ürünü veya teknolojik olarak kırparak Maudi markası ile daha ucuza satarsa kızarım ama öyle mi yapıyor hayır.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @cihat: Ben de diyorum ki BEKO markası ile ulusal pazarda biraz daha düşük fiyatla neden alamıyorum da Samsung ile aynı fiyata alabiliyorum diyorum.

  • Cihat @cihat

   @lterlemez audi zaten teknoloji olarak kısıp vw markasıyla satmıyor mu? A4 dediğimiz araç ile passat aynı araç şasi olarak, hatta motor şanzımanlarıda aynı. Yine aynı şekilde golf ile a3'de aynı. 2 markanın birçok arabası birebir aynı.

   Ha audi>vw>seat ha beko>arçelik>altus. İki grup markalarda aynı strateji ile gidiyor.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @cihat: Derdimizi anlatamıyoruz birbirimize.... 🙁

  • Cihat @cihat

   @lterlemez aynen hocam boşver 😀

 • sayit seyhan @seyhansayit

  Bir zamanlar 60-100 tl olan ürünler.