Elimdeki sistem değerini kaybetmeden satıp üzerine para koyarak x670 ve 7000 serisine geçmek mantıklı olur mu diye düşünüyorum. sizce mantıklı mı? birde bu parçalar ne kadar eder bilemedim ona göre bu işe gireceğim. faturaları ve kutuları var ilk sahibi benim.

-Anakart x570 Prime Pro
-İşlemci 3700x
-Ram gskill trident z neo 32gb 3600mhz cl16 (2x16)

#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • CimAdam @cimadam

  Bir nesil daha beklerdim yerinizde olsam, gayet yeterli bir sistem bence

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Kaliteli bir anakart ile geçiş yaparsan daha iyi olur. İlerde işlemciyi upgrade edebilirsin. Gerçi Amd'ye belli olmuyor, X370'lere 5000 serisinden destek verilmemişti.

 • alfaaur @alfaaur

  Selamlar, sistemi güncel tutmak her zaman iyidir, eğer aradaki fark sorun değilse, daha yeni r5 7600x ön incelemesi niteliğindeki sistem incelemesinde @gamsizm r7 5800x ayarında bir performans veriyor dedi ki bu işlemci şimdilik en düşük olan, buradan hareketle hissedilir bir terfi olur en düşük model bile olsa, anakart tarafında gördüğüm kadarı ile gayet dolu kartlar oluyor, AM5 platformu uzun bir yatırım olacak AMD için, anakart değiştirmeden yeni işlemci kullanılabilecek, eğer 2-3 senede bir değiştiririm diyor isen kafaya takmaya gerek yok tabii, alabildiğin en iyi anakartı al, ram ise uzun bir yatırım ömrü olacak en hızlısı en düşük gecikme olan modeli al. İkinci el fiyatlarına gelince, işlemci 2500, anakart 3000, ram 1500 gibi gider diye tahmin ediyorum, yani hepsi 6000-8000 TL arası satılır bence, daha fazlaya gider mi denemek lazım. Eğer tahminim doğru ise bu para nerdeyse 7600x yada 7700x fiyatını karşılıyor, anakart ve ddr5 ram cepten çıkması gerekecek, en az bir bu kadar daha harcayarak gerçekten güzel bir sistemin olur, umarım kafandaki gibi güzel bir sistemin olur, bende eski sistemimi satıp yenilemeye çalışıyorum bütçe zorluyor, ikimizde güzel sistemler toplarız umarım, senin sisteminde güzel senin eskin benim yenim, tabii benim bütçenin üzerinde yoksa özelden yazardım 😀

  • Felix @felix

   Detaylı yorumun ve iyi dileklerin için teşekkürler. anlaşılan elimdeki sistem sadece 7700x almaya yetiyor. Bu durum anakart + ram için 13-14 bin lira vermem gerekecek demek. bu sistemde kalıp sadece sadece işlemci güncellemesi yaparsam bana maliyeti 5700x için 3000 lira 5700x3d için 5000 lira olacak. daha az maliyetle 3-4 sene güncelleme yapmadan gidebilirim demek ama o zaman sistem para etmeyecek ve sıfırdan anakart işlemci ve ram harcaması yapmam gerekecek.

   sonuç olarak ya şimdi bir harcama yapıp beni 3-4 sene götürecek sonrasında sadece işlemci güncellemesiyle bir 3 sene daha götürebilecek bir sisteme geçeceğim yada elimdeki sistemi tutup maksimum 5-6 sene sonra sıfırdan sistem toplayacağım. karar vermesi zor.

   umarım sen de istediğin fiyata eski sistemini elden çıkarıp sistemini yenileyebilirsin. eldekiler eskidikçe satması zorlaşıyor.

  • alfaaur @alfaaur

   @felix Teşekkürler umarım sistemi yenileyebilirim. Seçmen zor gerçekten, bende @gamsizm gibi düşünüyorum 7700x ve mesela
   ANAKART olarak bu https://www.itopya.com/gigabyte-b650m-aorus-elite-ax-6666mhzoc-ddr5-soket-am5-m2-hdmi-dp-matx-anakart_u20578
   RAM olarak https://www.itopya.com/gskill-32gb-2x16gb-flare-x5-6000mhz-cl36-ddr5-135v-amd-expo-siyah-dual-kit-ram_u20254 toplamda 10500 TL harcama ile gerçekten iyi bir sistem yapabilirsin, bizim ülkede imkan varken almadığın şey zaman geçince ulaşamadığın şeye dönüşebiliyor. Birde ek bir masraf olacak şey işlemci soğutucu elindeki soğutucu iş görürse tam olur.

 • pegasus @pegasus

  elinizdeki sistemle iş yapıyorsanız tabii ki mantıklı fakat oyun için kullanıyorsanız ben hala ikna olamadım değiştirmek için. oyunların kalitesi ve keyif vermesi daha önemli benim için. biraz daha fps artacak diye bilemiyorum... he diyorsanız ki bu benim hobim, o zaman zaten sormanız hata 🙂 geçen sene sistem toplarken biraz uzun götürsün diye rog b550-e, r5800x, 3070ti, 32gb ram kurmuştum. muhtemelen suyu çıkana kadar kullanırım bunları. Bir iki nesil daha beklerim dert değil. ya da sadece ekran kartı upgrade eder geçerim. şahsi düşüncemdir 🙂

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Durum varsa kesinlikle geçin derim.