Allahallaaah, gün geçmiyor ki değişik bir şey yaşamayayım.
2 gündür farklı firmalarla iş görüşmelerindeyim. Şu ana kadar herkes, hangi firmalara başvurduysam onlarla da görüş karar ver dedi. Yani seçenekleri değerlendir dedi.

Az önce görüşmeye gittim yine bir şirket ile. Toplantı odasına geçtik. Anlat kendini dedi anlatıyorum. Şu an bir işte çalışıyor musun dedi, yok dedim çalışmıyorum. Daha yeni firmalara cv attım görüşme aşamasındayım dedim. Ben sizinle tanışmaya fikir sahibi olmaya geldim dedim.

Adam bunu duyunca kalemi kapattı kağıtları topladı. O zaman görüşmeyelim biz dedi 😀 Dedim ben sizi tanımaya geldim sadece, olsun dedi onlarla olumsuz olursa öyle görüşelim şimdi fiyat rekabeti olacak vsvs ben sevmiyorum dedi yarın yüz yüze bakacağız dedi. E dedim siz ne iş yapıyorsunuz onlardan bahsedin ben seçenekleri değerlendireyim. Yok dedi sen onları ele öyle konuşalım 😀 .

Sonra binadan çıkarken bina müdürüyle karşılaştım. Anlattım durumu. Onlar biraz garip, tek bilgisayara 10 kişi bakıyorlar çöp atmaya bile 5 kişi çıkıyorlar o sıra gizli bir şeyler konuşuyorlar falan dedi 😀 (Müdür tanıdık bu arada. Ondan rahat konuşuyor)

Şimdi gel de rahat ol güzel çalış bu firmada. Kusura bakmayın ben prosedürlere pek hakim değilim haklısınız dedim çıktım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

  İş hayatında biraz politik olmak gerektiğini öğrenmek tecrübeli olmanın bir parçası. Her soruya en doğru yanıtı vermek en iyi sonucu doğurmuyor. Yalan söylemeden amacınıza ulaşacak yolu açacak şekilde konuşmayı öğrenmek gerekiyor.

  Bu durumu doğru bulduğumu söyleyemem ancak iş hayatında şeffaflık ve doğruluk tam olarak aynı şey değil. Doğru söylemek ancak şeffaf olmamak gerekiyor diye özetleyebilirim.

  • Agab @agab

   İyi de, adamlara yalan söyleyerek önümü kapatmış olacağım. Düşünün her şey güzel ilerliyor, adamlarla anlaştık. Şaak ben ertesi gün başka yer buldum diyorum. E ben 2-3 sene sonra bu adamların kapısını çaldığımda bu sefer yüz çevirecekler.

  • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

   @agab Şeffaflık ve doğruluk arasındaki ince çizgi bu oluyor. Anlaştığın yerde 1 aydır çalışırken sana daha iyi ve beklemediğin bir teklif gelmesinden bir farkı yok. Böyle bir durum olduğunda hiç beklemediğim ve reddemeyeceğim bir teklif aldığım için çok üzülerek sizinle yaptığımız anlaşmadan vazgeçmek durumundayım, umarım ilerleyen yıllarda birlikte çalışacak farklı fırsatlarımız olabilir gibi biraz süslü cevaplar vermeyi öğrenmek lazım.

   Bu söylemde doğru olmayan hiç nokta yok. Şeffaf olmayan ise eş zamanlı olarak her iki firmayla da görüşme yaptığını söylememiş olmak, o kısmı şeffaf olmayan kısımda bırakmışsın, görememiş olmaları senin suçun sayılmaz.

   Ayrıca bu firma pozisyon için sadece seninle mi görüşecekmiş? Seninle bir sonuca varmadan başka bir aday değerlendirmeyeceğiz diye bir taahhütleri var mı?

   🙂

 • alfaid @alfaid

  Sen hata yapıyorsun. Başka yerlerde görüşeceğini söylememen gerek. Şu anda biraz ara verdim diyebilirsin.

 • Rasko @rasko

  Türkiye'deki iş ortamları gerçekten leş. Şunların arasına girsen 2 ayda hayattan soğuturlar adamı. Entrikalar, dedikodular, yalakalıklar...

 • ahmet @ahmet0

  adamlar kendi kendini elemişler işte 😀

 • brcan @brcan

  İyi olmuş, burada iş veren profesyonelliğini koruyamamış.Elbetteki görüşmeye gelen kişi başka firmalar ile görüşecek/görüşüyor.Bunu öngörecek potansiyele sahip olmayan birinin o görüşmeye bile girmemesi gerekiyor.Neyse, yararınıza olmuş sonuç, kurumsal olamayan iş yeri görünce nevrim dönüyor.