https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B650-TOMAHAWK-WIFI
https://www.asrock.com/mb/AMD/B650E%20Steel%20Legend%20WiFi/index.asp

Şu iki model gözüme takıldı. Hala AM5 konusunda emin değilim fakat bir intel bir am5 sistem listesi hazırladım cuma günü indirime göre karar vermeyi planlıyorum.

Tomahawkta PCI laneler USBlere ayrılmış gibi çoğunlukla. PCI express 5 m.2 için de ekran kartı için de yok.

Asrock olanda PCIExpress 5 mevcut fakat USB sayısı biraz daha az ve daha kalitesiz geldi benim gözüme. Sizin fikrinizi almak istedim. AM5 alacak olsanız hangisini tercih edersiniz?

MAG B650 TOMAHAWK WIFI

Powered by AMD Ryzen 7000 series processors, the MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI is hardened with performance essential specifications to outlast enemies. Tuned for better performance by Core boost, memory...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  AM5 için bence daha erken o yüzden böyle deneme ürünü anakartlara bulaşmazdım. Saçmalığa bak pcie 4.0 var ve düz b650 eee neymiş pcie 5 istersem 650E olanı alacakmışım ? ee niye ? am5 işte kardeşim ? zaten ddr5 frekansları da daha düşük mesela, yok 6400 6500 mhz falan komedi yani, ilk ddr4 de çıktığında da böyleydi 1600 mhz ddr4 bellekler vardı, şimdilerde ama 5100 mhzler uçuyor neredeyse 3 misli katladılar.

  • Alpi Ironside @alpi350

   Bende her yorumun altına, ''daha erken'' açıklaması yapıyorum uzun uzadıya fakat yorulmaya başladım. MSI artık kabak tadı vermeye başladı. Ya illaki bir yerinden kısıyorlar. Neden ksıyorsun ki? B350 serisinde 16 MB BIOS belleği koyduklarında fena patlamışlardı. Yani adamlar gitmişler nereden kısmışlar.

   Geçenlerde de Batuhan'a anakart bakıyorduk. Fazla para vermeyelim eli ayağı düzgün bişeyler bakalım dedim şansa kampanyalı bi MSİ b550 anakart bulduk. Dedim kaçırma al. Bir de baktık ki anakartta PCL-e 4.0 ekran kartı için var. M2 SSD için 4.0 veriyolu kapalı. Manyak manyak işler.. 😀

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @alpi350 Geçen tam tersi bir yorum yapmıştınız ama sanki, intel ölü platform am5 alın şeklinde. Ben mi yanlış hatırlıyorum 😀

   Edit: Buldum 😀 https://teknoseyir.com/durum/1589936#comment-5713175

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @orcun Bana da erken geliyor ama intel de ölü platform. Sıfırdan toplayınca insan az da olsa geleceğe yönelik olsun istiyor. Şimdi DDR4 alsam her türlü yetecek bana fakat ilerde satma imkanım falan olmaz kesinlikle yanlış mıyım?
   Cuma günü sistem kuracağım hala karar veremedim ne alacağıma 😀

   Genelde de anakartlar yazandan daha yüksek frekansları destekliyorlar diye biliyorum zamanla. Biraz ona güvendim.

  • Alpi Ironside @alpi350

   @ptseeker Evet, daha erken buluyorum. Fakat sıfırdan da kurulacaksa İntel yerine AM5 daha mantıklı şu an için.

  • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

   Yapıştır bi x570 anakart para varsa bas 5800x3d kişnemezse bana yolla 🙂 ddr 5 için erken.

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @regis 5800x3d indirimdeydi kaçırdım onu kötü hissediyorum şimdi elim gitmiyor 😀 Çoğu yerde de zaten stok yok 😀 İntele göre pek fiyat avantajı da sunmuyor burada. 13600 daha mantıklı hale geliyor. 5600x bayağı ucuz ama

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @alpi350 @regis Sıfırdan toplamasam AM5'e dönüp bakmam bile

  • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

   @ptseeker 5600x de yakışıklı kaslı bir abimizde 2k monitörde daya rtx 3080i banamısım demez yeter ki arpasını ver nalla koşsun azılı beygirdir o az yer çok kaçar her iki işlemcide çok güzel.

  • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

   @ptseeker Sıfırdan toplayacaksan illa am5 sevdan varsa asrock x670 bak derim fiyatı nispeten muadillerine göre uygun çak üstüne bi 7600x haa rami kaç mhz alırsam al günün sonunda am4 anakartlı bir 5800x3d ile anca kapışır belki de kapışamaz 5800x3d arap atı mübarek.

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @regis AM5'in de çıkar 3Dsi sonuçta 😀 ama 5800x3d gerçekten magical bi işlemci 😀

  • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

   @ptseeker sen kaşınıyon macera arıyon al o zaman 7600x birde anakart bakalım görelim bizde 🙂 sen dene sorun yoksa bende alırım.

  • Orcun @orcun

   @ptseeker O yüzden beklerdim ben olsam. Şuan 7000 neslinin gözle görülür ne kadar artısı var ki ? çekirdek sayısı arttı mı ? hala 6 core 8 core vs. intel en azından çekirdeğe abandı da kurtardı. 13600k mesela harika işlemci. 7700x'e denkti diye hatırlıyorum oyunlarda falan ama intelde tabi 12. nesilde bir adım atıldı 13. nesilde o cilalandı. 14. nesilde de yeni bir adım atılacak 15. nesilde cilalanacak böyle soket değişerek gidecek. AMD de ise soket değişmiyor lakin bellekten golü yiyorsun, pcie lane işi sıkıntıya giriyor. Şuan belki alacağın b650 ilerde ryzen 8000 serisinde sorun çıkartacak ? 9 10 bin mhz bellekler çıkacak ne olacak ? yani alıp öyle 4 sene 5 sene rahat takılayım durumu pek olmayacak.

  • Alpi Ironside @alpi350

   @ptseeker DDR5 RAM alacaksan Kingston almaya çalış derim.Gördüğüm kadarıyla DDR5 belleklerde en az sorun çıkaranı.

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @alpi350 Çok pahalı mantıklı olmaktan çıkacak.

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @orcun Haklısın aslında future proofing diye bir şey pek mümkün değil şu anda da en performanslısı intel. Güç tüketimi ve enerji fiyatlarını düşünmezsek 😀 ama bekleme fırsatım yok maalesef, çok bile bekledim. Bilgisayar işi acile bindi neredeyse ve bekledikçe bekleyecek yeni bir şey çıkıyor.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   DDr 4 alın geçin, arkadaşlar (bence); DDr 4'ünüz eskiyene kadar DDr 6 - 7 çıkar. DDr 5'in konuşulduğu şu devirde, Phenom II X4 925, DDr 3 4x4GB sistem mekanik diskle sizi yolda bırakmıyor hala. Ha, oyunda falan iyi gpu ile darboğaz yaşarsınız belki ama önemli olan yarı yolda bırakmaması. Şimdi DDr 5 almaya kalksanız, zaten daha seçerken yarı yolda kalıyorsunuz, gördüğünüz üzere....

 • Barış @baris1

  İlk platformlar sorunlu oluyor ben olsam beklerdim