Selamun aleyküm arkadaşlar, Audi A3 Sedan aracıma kırmızı ışıkta dururken hızla bir arabanın çarpması sonucu 85.000 tl gibi bir değer kaybı oluştu. Aracı Yetkili serviste tamir ettirdim. Karşı taraf %100 hatalı çıktı. Bu aracın değer kaybı reelde nedir? Yani siz görseniz arabanın hasarsız bedelindenkaç bin tl düşük hakkıdır dersiniz? Ve bu süreçte sigorta 16bin tl veriyor. Bunu kabul edeyim mi yoksa avukat tutup mahkemeye mi vereyim. Fikir verebilecek arkadaş var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mehmet @m-menguc

  sigorta mı? kasko mu? sigorta kaskoya kıyasla çok daha düşük bir rakam öder çıkan masrafa göre. bu işlerle uğraşan avukatlar var. belki çoktan sizi aramışlardır. komisyonları değişir. avukatın ne kadar aldığını öğrenmek gerek. eğer sigorta ise ve 85bin lira masraf edildiyse 16bin lira vermesi normal gibi. bu arada bu değer kaybı markadan markaya değişiklik gösteriyor.

  • DRTOLGA @platinium08

   hocam benim hem kaskom hem sigortam var, karşı tarafın sadece sigortası var.

  • Mehmet @m-menguc

   @platinium08 siz hem kaskodan hem de sigortadan değer kaybı alacaksınız o zaman. zaten aracımı serviste yaptırdım deyince ben kaskonuz olduğunu tahmin ettim. Sigorta adama servis yüzü göstermez. yüksek paket yaptırmak lazım. karşı tarafa da bol geçmiş olsun işi zor. mahkeme avukat vs.

  • DRTOLGA @platinium08

   @m-menguc hocam ALLAH yardımcısı olsun ama kökleyerek geldi 80-100km hakkıdır bayan sürücüydü sol şerite geçeyim derken benim solu komple göçertti açıkcası madde kullanımı olabileceğini düşünüyorum kardeşi polismiş hemen o müdahil oldu örtbas etmeye falan çalıştılar arabadan siyah bir torba ile birşeyler aldılar. çok şık olmadı yani. Ben kendi kaskomdan mı alacağım nasıl oluyor hocam?

  • Mehmet @m-menguc

   @platinium08 siz kendi kasko+sigortanızdan alırsınız. onlar da karşıdan talep ederler. karşıda madde kullanımı veya alkol tespit edilirse, karşının sigortası/kaskosu karşı taraf adına ödeme yapmaz. sizin kasko+sigorta mahkemeye verir karşıyı. karşı tarafta alkol vs tespit edilmezse, yanlış hatırlamıyorsam şu an 65bin lira olması lazım yüksek paket yaptırılmadıysa, bu rakama kadar olan tutarı karşının sigortası sizin kasko+sigortaya öder. kalanı için de sizin kasko+sigortanız karşı tarafa dava açar. mahkemelik olurlar. mal mülk, maaş varsa haciz gider. karşı tarafta %100 kusur olduğu için sizin hasarsızlık indiriminiz de bozulmaz.

 • Cihat @cihat

  Değer kaybı çok geniş bir konu. Araçta kaç parça boya oluştu, kaç parça değişeni var , airbag açtı mı gibi faktörleri bilmeden bir şey söylemek zor. Çünkü günümüzde 2 led far ve tampon premium markalarda 100 bin lirayı buluyor.

  Bence değişen yoksa en az tramer kaydı kadar değer kaybı istenilmeli. 16 bin lirayı sakın almayın ve bir avukat yardımıyla değer kaybı davası açın. Değer kaybı davalarının büyük bir kısmı olumlu sonuçlanıyor.

 • Vizuvv @vizuvv

  Değer Kaybı ≠ Değişen Parça Tutarı Toplamı

  • DRTOLGA @platinium08

   Güzel diyorsun hocam da elini vicdanına koy, park halindeyken veya kırmızı ışıktayken gömüyorlar aracına hasarsız aracına 100bin hasar girdiriyorlar. bende dahil sahibinden.com dan araç bakarken hem satılması çok zorlaşıyor hemde hasar kaydı ne kadarsa kafadan o kadar değer kaybı siliyorsun 700bintl ise sağlamı ona 600bin diyorsun. Sigorta şirketleri işin cılkını çıkarmış.

  • Vizuvv @vizuvv

   @platinium08 elimi vicdanıma koymama gerek bile yok benzeri durum başıma geldi. Sedan arabamı hatchback yaptilar. Ben sana olanı soyluyorum.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  Mahkemeye versen bilirkişiydi oydu buydu derken epey uzun bir süreç seni bekler, çıkacak sonuç büyük ihtimalle seni de tatmin etmeyecektir çünkü bu ülkede adalet kavramı diğer ülkelerdeki gibi işlemiyor maalesef o yüzden imkanı olan kaçsın kurtulsun diye 100 defa söylemişimdir.

 • faati @faati

  merhaba, karşı tarafın sigortası 50bin lira karşılar üstünü kasko varsa kasko yoksa buran kişinin şahsi servetinden karşılanır. size teklif edilen 16bin ön ödeme olabilir. üstünü "değer düşüklüğü davası" ile talep edebilirsiniz.
  piyasada da genellikle ortala fiyattan hasa değeri kadar düşülüp alınıyor araçlar.

  • DRTOLGA @platinium08

   @faati bencede öyle hocam alacak adam fiyata bakar -85bin tl der öyle almak ister ben olsam bende öyle yaparım 🙂

  • Mehmet @m-menguc

   @platinium08 değer kaybı öyle hesaplanmaz. şöyle bakmak lazım. aracınızın arka tarafı şu an experde değişen olarak çıkar. değişen parça ülkemizde olumsuz olarak değerlendirilip değer kaybı yapar. bir de 80bin tramer var. o da ayrı değerini düşürür. tabi bu işlemlerin serviste yapılması artı bir şey ama siz şuna bakacaksınız. sarı site ilanlarında aracında 1-2 değişen olup 80-100bin tramer olan araçlara ne yazılmış?

 • Omer @omerf97

  Geçmiş olsun. Ben mahkemeyle ugrasirdim fakat yillar surecek ve cikan fiyatin bir degeri kalmamis olacak. Yine de 16 bin lira bana az geldi. Arabanin piyasasına bakın sahibindenden kusursuz olanlariyla sizinkine yakin olan kusurlularin fiyat farklarini arastirip degerlendirin. Bilirkisilerde oyle yapiyor cunku. Insanin bir gunahi olmamasi halde bu hale gelmesi asiri uzucu cok gecmis olsun.