Merhabalar. 1 yıldır küçük ölçekli bir fabrikada mühendis olarak çalışıyorum. Burası küçük bir aile fabrikası ve pek bir yönetim anlayışı mevcut değil. Yeni mezun olduğum ve pandemi sürecinde olduğumuz için boşta kalmaktan daha iyidir düşüncesi ile işe girmiştim. İşe girerken herhangi bir iş tanımı belirten evrak vs. imzalamadım. Bugün, benden haftasonu mavi yaka gibi işler yapmam istendi ve ben de bunu kabul etmedim. Hem istenilen ayarları yapma konusunda bir bilgim olmadığını, hem de iş tanımım dışında olduğunu belirttim. Şimdi ise benden verilen işleri yapmayı reddederek işleyişi durdurma sebebiyle savunma isteniyor. Bu konuda yardımı dokunabilecek kimse varsa çok memnun olurum. Hukuki olarak bir çıkar yol bulamadım işe girerken imzalamış olduğum bir sözleşme olmadığı için. Yardımlarınıza ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Umut @umut

  Savunmanıza bunu yazabilirsiniz. Geçerli bir iş tanımlaması yapılmaması işleri yapmamak için yeterince geçerli bir sebep.
  Mühendis değilim, uzman değilim. Sadece bir tavsiye.

 • Halid @abdhbal

  "Hukuki olarak bir çıkar yol bulamadım işe girerken imzalamış olduğum bir sözleşme olmadığı için." Sözleşmesiz nasıl işe başlattılar seni? Deneme süreci falan mı dediler? Sigortan var mı?

 • gio @gio

  İş sözleşmesi olmasa da hakların geçerli. En yakın zamanda bir avukatla görüş zaten anlattıklarına göre pek de mutlu değilsin bu işyerinde. O yüzden kendini yıpratmaya değmez. Buldun genç yeni mezunu ayak işi yaptır çay demlettir arabanı yıkat ohhh…

 • Alp @acpcore

  Sözleşme önemli değil, iş kanunu geçerlidir. Haftada 45 saat çalışma durumu var iş kanununa göre. Eğer bu saatin üzerinde çalıştırıyorlarsa ek mesai hakkınız olur, eğer bunu da vermiyorsa iş sözleşmesine aykırı yaptığından tazminat alabilirsiniz

 • Otroligt @otroligt

  Sigorta girişim mühendis olarak hocam evet

 • ibrahim @iaiauu

  İş sözleşmesinin yazılı yapılması zorunlu değildir. Sizin örneğinizde olduğu gibi mühendis pozisyonunun dışında mavi yaka işlerinin yaptırılmasınin istenmesi gibi sözleşme şartlarındaki esaslı değişiklik ise işçinin yazıli onayını gerektirir.
  Sigorta girişiniz mühendis ise benim tavsiyem şu şekilde bir yol izlemeniz: savunmaniza iş taniminiza uymadığı için belirtilen işi yapmadığınızı belirtin. Bu sebeple iş akdiniz feshedilirse haksız fesihtir, 1 yıllık hizmet sürenizi doldurmuş iseniz kıdem tazminatına hak kazanırsınız.
  İşveren tarafından iş akdiniz feshedilmez ancak fiili olarak o işi yapmanız hususunda baskı kurulursa, is sözleşmesinde işçinin onayı olmaksızın esaslı değişiklik yapıldığı gerekçesiyle iş akdinizi haklı olarak feshedebilirsiniz. Tazminat alacagi konusunda uyuşmazlık çıkar da dava açarsaniz, feshin haklılığına ilişkin savunma istem yazınızın suretini sunmanizda ve tanık dinletmenizde fayda olacaktır.

  • Otroligt @otroligt

   Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Öncelikle ilgili makineyi kullanmak için bir eğitim almadığımı, dolayısıyla ortaya çıkabilecek gerek iş kazalarının, gerek maddi ve manevi hasarların sorumlusu olmamak adına reddettiğimi belirttim. Bana "sana onu yap diyen kimse sorumlusu o olur" dediler şaka gibi. Olası bir kaza anında çıkıp "sana bunu ben yap dedim, tüm suç benim" mi diyeceksin, yoksa "Sen işin olmayan bilmediğin işe neden bulaştın" mı diyeceksin? Bunu da resmi bir dille yazabilsem keşke ama çeviremedim 😀

  • Otroligt @otroligt

   ayrıca bahsettiğiniz konuyu şu sözlerle savunmama ekledim, umarım uygundur.

   Ayrıca Proje mühendisi olarak mühendis iş tanımında yer almayan bu işin tarafımca uygulanmasının talep edilmesi, İş kanunu Madde 22’de tanımlandığı gibi, çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına girmekte ve çalışanın yazılı ve imzalı onayı alınarak gerçekleştirilebilmektedir. Bu bağlamda tarafıma herhangi bir yazılı bildirgenin ulaşmadığını da beyan ederim.

  • ibrahim @iaiauu

   @otroligt "...bildirimin ulaşmadığını, kaldı ki bu değişikliği onaylama yükümlülüğümün bulunmadığını da beyan ederim."
   Esaslı değişikliği kabul etmek zorunda değilsiniz. Belirttiğim gibi işveren sırf bu sebebe dayanarak iş akdinizi haklı olarak feshedemez.
   Savunmanızın suretini mutlaka alın.

  • Otroligt @otroligt

   @iaiauu Alacağım, yanıtınız ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Mahkemelik olacağız gibi...

  • ibrahim @iaiauu

   @otroligt rica ederim. Hayırlısı olsun.