Yılın oyunu #gotyawards #goty #gow
Yılın oyunu adayları ile ilgili görüşlerimi aktarmak isterim.
Herhangi bir firmanın yada herhangi bir oluşumun fanboyu değilim. Yalnızca zevkime hitap eden emek verilmiş oyunları oynadığım zaman gerçekten mutlu olan bir oyuncuyum.

Senelerden 2018. Aynı yılda RDR2, GoW, Spider-Man çıktığı sene. Kesinlikle o sene RDR2'nin hakkıydı yılın oyunu ödülünü almak. Hatta bana kalırsa RDR2 tüm zamanların en iyi 3-4 oyunundan biridir orası ayrı.

Geldik 2022 yılına. GoW Ragnarök'ün karşısında yine çok başarılı bir yapım olan elden ring var. Elden Ring herkesin beğenmediği ancak sevenin de öve öve bitiremediği başka oyun dahi oynayamıyorum dedirten bir oyun. Ben her 2 oyunu da oynayan biri olarak 2sinin de eksikliklerine rağmen bu sene yılın oyununun God of War Ragnarök olmasını isterim.

Elbette herkesin oyun oynarken yaşayıp hissettikleri farklıdır. Elden Ring'i oynarken çok güzel bir oyun oynadığımı hissettim. Ancak God of War Ragnarök ise aynı anda hem çok güzel bir oyun oynuyorum hem de çok güzel bir film izliyorum dedirtti bana. Spoiler vermeyeceğim, bazı sahneleri resmen Marvel sinematik evreninin yapamadığını yapıyor. Mükemmel aksiyon sahneleri, müthiş sinematikleri ve vuruş hissiyle Sony işte böyle aksiyon oyunu yapılır dedi. Keşke microsoft da bu kalibrede oyunlar yapabilse. Her ne kadar Microsoft Flight Sim ve Forza serisine bayılsam da microsofttan bu kalitede tek kişilik hikayeli oyunlar bekliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • sawgent @sawgent

  Yılın oyununun geniş kitlelere hitap etmesi de bence önemli bir kriter. Bu yüzden ben Ragnarök'a veririm oyumu. Elden Ring'in gerek zorluk anlamında gerekse hikaye aktarımı konusunda kısıtlı bir kitleye hitap etmesi geride bırakıyor yılın oyunu anlamında.

  • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

   Herkese hitap etmesi önemli bir kriterse sadece Playstation kullanıcılarına hitap eden Ragnarök aday bile olmasın o zaman.

  • sawgent @sawgent

   @definitive Sadece Playstation sahiplerine hitap etse neyse de artık sadece onlara hitap etmiyor Sony oyunları. Kaldı ki hâlâ platform exclusive olsalar bile bahsettiğim "geniş kitleler" oyun türü/özellikleri ile ilgili kitleler. Platform kitleleri değil. Onların ne kadar geniş bir kitle olduğu da rakamlarla mevcut.

   Bir de izleyici kitlesi var tabi. PS sahibi olmayan yada oyunlara o paraları veremeyecek ama yayıncılardan izleyen kitle. Orada da tercih anlamında Elden Ring'ten çok Ragnarök kitlesi olduğunu tahmin ediyorum.

  • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

   @sawgent GoW Ragnarök şu anda sadece PS4 ve PS5 için mevcut, bir tarihte PC'ye de gelecek olması şu anda tüm oyunculara hitap ettiği anlamına gelmiyor benim için.

   Benim kişisel görüşüm yılın oyunu olmaya adaysa tüm platformlarda oynanabilir olması ilk şart olmalı.

   Elden Ring ile GoW Ragnarök arasından seçmek gerekiyorsa ben de GoW'a oy veririm. Elden Ring hiç bana hitap etmiyor.

 • spades @spades46

  Bence 2018 god of war'ın hakkıydı. Ama bu sene Elden ring'in hakkı.