Şimdi #teknobiyotik olayını en başından anlatmam lazım, çünkü süreç baya uzun. Geçen sene bu firma'nın resmi pttavm sitesinden satışa koyduğu kingston type-c çeviriciyi satın aldım. Fiyat hatası vardı veyahut başka birşey bilemiyorum, 2-3 gün civarı bekletildikten sonra siparişimi bana sorup onay alınmadan iptal ettiler.

Bende bunun üstüne sipariş numarası ve ürünün kendi açtıkları satış sayfasından gerekli ekran görüntüleriyle Tüketici Hakem Heyetine başvurdum. Hakem heyeti beni haklı bulup firmaya o fiyata aynı ürünü vermeleri gerektiğini söyleyen karar çıkarttı. Bu kararı teknobiyotiğe ilettim, ilettikten sonra da bekletildim ve sonuçta ben kendim arayıp sorduğumda ise kararı uygulamayacaklarını söylediler. Şimdi bilmeyenler olabilir ama Tüketici Hakem Heyetinin verdiği kararı firma uygulamak zorundaymış çünkü verilen kararlar mahkeme kararı statüsünde oluyormuş. Türkiye Cumhuriyeti Devletinde satış yapan resmi bir firmasın yani uygulamamak gibi bir hakkın zaten yokmuş.

Hal böyle olunca bende üstünde durmadım. Ne yapayım yani icra dairesine gidip o dönem 400 500 liralık üründü onun davası vs uğraşmak bana açıkçası zor geldi ama neticede kazanılmış bir hak var ortada ve uygulanmıyor. Sağolsun akışta @temp dedi ki abi böyle böyle bu konularda tanıdık avukat var onlar uğraşıyor sırf bu işlerle dedi, sadece velaket vereceksin falan, gittim velaketi verdim sonra da avukatın talimatıyla firmanın banka hesabına bana pttavm'den iade olan tutarın aynısını açıklamaya tüketici hakem heyeti kararını yazıp ücreti yolladım.

Tam 15 gün geçmesi gerekiyordu, 15. günden sonra avukat icra başlatacaktı. Firma önce beni arayıp neyin ücreti olduğunu sordu dedim thh kararının ücreti o yüzden yatırdım. Tam 14. gün firma ücreti benim banka hesabıma iade etti. Avukata bilgisini verdim onlarda icra müdüründen bilgi alıp bunun önemsiz olduğu bilgisini verdi. Direkt ilamlı icra işlemi başlatıldı. Avukatın belirli bir masrafı oldu onlar eklendi vs. firma yaklaşık 3 hafta önce avukata elimizde o ürün yok, yerine muadil daha kötü özellikte bir ürün önermişler ancak kabul etmedik, çünkü sitelerinde aktif satışta olan bir üründü. Yani satışta olan ürün nasıl stoklarında olmuyor ki ? velev ki yok, onu seni bana zaten temin etmen lazım, edemiyorsan üst modelini verirsin. Veya gidersin başka firmadan satın alır bana yollarsın çünkü #thh kararı o yöndeydi.

En son dün kargo geldi, benim haberim yok ürünü kargolamışlar. Şimdi bu kadar sürece ne gerek vardı ? niye boş yere icra müdürlüğü, devlet hiç yoktan yere meşgul edildi ? bunlara gerek yoktu ki ? en başından zaten hakkım olanı verselerdi süreç bu kadar uzamayacaktı. Şimdi hiç yoktan icra masrafları avukatın bedeli hepsini firma ödemek zorunda kalacak. Ürünün değeri o süreçte dolar bazından yükseldi derken en az belki de firmaya 4 5 bin liraya geldi, en başından uygulansaydı karar o dönemki ücret kadar zarar olacakken hiç yoktan firmaya bu kadar zararı olmuş oldu. Umarım bundan sonra Tüketici Hakem Heyetinin vermiş olduğu kararları firmalar en başından uygularlar. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap