6800XT ve i5 11400f sistemde Crysis 2 her şey en yüksek ayarlarda 1440p oynarken fps dalgalanması yaşıyorum fps dalgalanmasının yanında Cpu saat hızı da 1000 küsürlerden 300lere düşüyor.
Güç kaynağından olduğunu düşündüm ama 5 dk funmark 1440p test çalıştırdım test boyunca amd'nin kendi donanım izleme monitöründe izledim ama güçte bu sefer kesinlikle dalgalanma olmadı 😀 Sadece arkada chrome(4 sekme),trainer ve ea açık.
Driver güncel W10 güncel #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Crysis'in sıkıntılı olduğu biliniyor....

 • Mustafa N. @mustafanr

  AMD Yazılımında ki ayarlar 90 dk ortalama fps bu.

 • gio @gio

  çünkü optimizasyon sıfır

 • mcan @dogan_mcan

  Arkadaşlar ben mi yanlış görüyorum yoksa Crysis 2'nin optimizasyonunun kötü olduğunu mu söylüyorsunuz? İlk Crysis ile karıştırmış olmayasınız? Seneler önce GT220M'li Asus N61Vg dizüstü bilgisayarım ile akıcı oynadığımı hatırlıyorum. Daha sonra DX11 ve Texture güncellemesi gelmişti ancak bunlar da herhangi bir performans düşüşüne yol açmıyordu. Öte yandan Crysis 1 başka bir hikaye ve remastered sürümünde bile gariplikler var.

  Öte yandan EA oyunlarının, özellikle Crysis serisinin Steam tarafında ciddi sorunları vardı. Crysis 2 ve 3 özelinde ben en sorunsuz deneyimi Origin üzerinden oynayarak elde etmiştim. Diğer platformlarda nasıldır bilmiyorum. Crysis 2 ve 3'ü teknik anlamda, optimizasyon konusunda örnek oyunlar olarak görüyorum.

  Bu arada daha yakın bir geçmişte Crysis 2 ve 3'ü tekrar GTX 1060 ile 1080p çözünürlükte en yüksek ayarlarda oynayıp bitirdim, yine herhangi bir optimizasyon problemi yoktu, yani görece yeni GPU ve CPU'ların da sorunsuz çalıştırdığını düşünüyorum. Epic üzerinden de Crysis 1 Remastered oynamıştım ama kısa sürede sıkılıp kapattım. Yine orijinali kadar olmasa da biraz optimize sıkıntısı vardı ama beni daha çok gıcık eden şey nanosuit'in özelliklerini değiştirmeleri ve bu yeni özellikleri oyuna entegre edememeleriydi.

  Kısacası Crysis 2 ve 3'te problem yaşamanız bence normal değil. Bunun kaynağı da oynadığınız platform, sürücü veya arkaplanda çalışan bir uygulamadan kaynaklı olabilir.

 • YasinC @yasinc

  Crysis 2 nin optimizasyon sorunu yok. Hatta 1 in de yok. O grafik ve fiziklere dönemin donanimlari yetersizdi.

  • Alpi Ironside @alpi350

   1'de var. 3060Tİ ile 60 FPS kilitledim yer yer 45-50'lere düşüyor. Ki ekran kartı gücünün yarısını dahi kullanmıyor %45 kullanımdayken yapıyor.

   Crysis 2'yi daha denemedim fakat kullanılan grafik motoru ilk oyundan aldıkları dersle epey iyileştiğini söylüyorlardı. Hatta yanılmıyorsam Cryengine 2 kullanıyordu.

   Tabi buradaki FPS dalgalanması yaşıyorum sorusunun önü çok açık. Nerelerden nerelere düşüyor mesela? 90 küsürler sabitken yer yer 70'lere düşmesi bence ciddi bir dalgalanma değildir. Hala oynanabilir sınırlarda. 40-45'lere kadar iniyorsa bir sıkıntı var. Ayrıca arkada trainer açık demişsiniz o ne? 🤔 Etkiliyor olabilir belki.

  • Mustafa N. @mustafanr

   @alpi350 Güç dalgalanmasıyla başlıyor FPS 75-80 den 60-40'a düşüyor bu düşüşlerde anlık donuyor oyun, bu bir süre sonra sürekli olmaya başlıyor. Trainer 10 küsür mb ram falan tüketiyor, görev yöneticisinden bakıyorum chrome ve crysis hariç sistemi yoran hiçbir şey yok.

  • YasinC @yasinc

   @alpi350 işlemciden dolayıdır. O dönem 2 çekirdek işlemciler vardı günümüzdeki çok çekirdekli mimariler uyumsuz kalıyor

  • Alpi Ironside @alpi350

   @yasinc Malesef söylediğiniz şeye katılmıyorum. Güncel sistemle 1998'den günümüze çıkmış yılın oyunlarının hepsini oynuyorum. Yıl olarak 2010 yılındayım ve 12 yıl boyunca çıkmış eski oyunlardan ben böyle bir problemle karşılaşmadım. Tek sıkıntı şu oldu. Underground 2 W7 Ultimate'de görev yöneticisine girip tek çekirdekte çalıştırman gerekiyordu. Yoksa hiç olmadık bir yerde oyundan atıyordu. Fakat W10 sistemlerde bunu yapmana bile gerek kalmıyordu. Onun haricinde de hiç bir eski oyunda sıkıntı yaşamadım. F.E.A.R'da da genel dinbut8 dll. hatası vardı. Kasöre kopyalayınca frame kaybı düzeliyordu. Mimari kaynaklı bir sorun değildi yani bu da.

  • YasinC @yasinc

   @alpi350 bana katılıp katılmamanız çok önemli değil. Google da cryengine 2 multi core cpu vs diye aratrsanız zaten çıkar karşınıza 🙂

 • Mustafa N. @mustafanr

  Hala devam ediyor mu ya bu sıkıntı, laptopta 5650M varken bile didik didik driver arıyordum hala böyleyse bıktırır yine.

 • Mustafa N. @mustafanr

  @sen-gilgames-misen Bende WHQL kuruluydu güncelleme ile 22.10.1'i kurdu.