Windows PC'mde Forza Horizon gibi yarış ve Mortal Kombat gibi dövüş oyunları için kullanageldiğim Xbox Series S/X gamepad'im (9. nesil de dedikleri) bir süredir kısmen sağ tarafta (gaz) ve fakat can sıkıcı raddede sol tarafta (fren) yer alan analog tetiklerde baş gösteren bastıktan sonra son noktada bir anlık yapışık kalma meselesi yüzünden epeyce canım sıkılmaktaydı.

Google amcaya aratınca gördüm ki tek değilmişim, yine en bilinen sorunlardan biri de buymuş. fakat çözümü de muazzam basitmiş. (tornavidayla falan girişen aveller var, aman o yola girmeyin!)

ürünün gövde bütünlüğüne ve kapakların iç taraftaki tutucu tırnaklarına zarar vermeyecek şekilde, üstelik hiçbir vidayı sökmeye de gerek kalmaksızın yan kapaklar gayet basit şekilde çıkarılıyorlar. bunun için kullandığım araçlar da ilk görselde mevcut. penaları araya girmek, diğer iki parçayı ise girdiğim kısımları açık/aralık bırakmak için kullandım.

açtıktan sonra tek yapılması gereken o açık haliyle basıldığında son noktada tetiğin yapışık kaldığı alt kısımda yer alan öyle sanıyorum ki bir nevi izolasyon malzemesi olan ince bantımsı şeridi ve tetiğin alt kısmında kalan karşılığını (üçüncü görselde kırmızı halka içinde dikkat çektiğim alan) IPA (izopropil alkol) bandırılmış kulak çubuğu ile nazikçe temizlemek. tabi tüm bu süreç dahilinde ürünün pillerini sökmeyi unutmamalı!

temizlik bittiğinde tekrar geri toplamadan önce tetikleri deniyoruz ve VOILA! artık "yabışmüyör" ehehe.

#TamiratTadilat #XboxGamepad #StickyTriggers

BeğenFavori PaylaşYorum yap