Birileri bana mekanik klavyenin mantığını anlatabilir mi? 30 yıl önce kullanıyorduk. Çok ses yapardı. Yine bir şeyler kaçırıyorum sanırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Vizuvv @vizuvv

  Qeyf için. Şakur ŞUkur, Takır TUkur. RGB olmasa satamayacaklardı bu takatukacıları. Şimdi herkes takatatukacı.

 • Can @canberke

  Benim için keyfi bir durum. Normalde ince tuşlu klavye severim/kullanırım. İtopya indiriminde 1200 liralık klavyeyi 600 liraya görünce almıştım. Zaten biraz kaliteli ince tuşlu klavyeler de 400-500 lira bandındalar (bkz. Hp 600) Eğer indirim yakalamamış olsaydım HP 600 alırdım.

 • Tarık @xahve

  Herkesin almak için farklı sebepleri var, mesela ben tuşa daha yarım bastığınızda bile algıladığı için aldım.

 • Ömer Özgür @omc43

  Yıllar önce Everest marka sıradan bir klavyem vardı. Şu anki mekanik klavyem onu aratıyor. Her zaman olduğu gibi deneyip sana göre olanı almak lazım.

 • sawgent @sawgent

  Çok farklı yapıda ve özellikte tuş tasarımları var. Kullanıma etki eden en önemli noktaları aktivasyon seviyelerinin ve hissiyatlarının farklı olması. Kimisi 3mm bastırınca aktive olurken kimisi tam basınca aktive oluyor. Dolayısı ile bu seviye çıkardıkları sese de etki ediyor. Dibine kadar basılanlarda çarpmadan dolayı daha fazla ses çıkıyor. İçindeki mekanizmanın tasarımı aynı zamanda hissiyatı etkiliyor. Kimisinde yayın gerilip metallerin birbirine temasını algılayabilirken kimisinde boş geçilen kısmı ve sadece aktivasyonun olduğu noktayı algılıyorsunuz. Bu tarz farklılıklardan dolayı da her mekanik klavye aynı tecrübeyi vermiyor.

 • kirazerik @kirazerik

  aynı hissi daha sessiz veren bir mekanizma yok sanırım. az biraz takip edenler ses konusundaki takıklığımı bilirler. tepki olaylarını bilmiyordum öyle bir şey varsa mantıklı bir gerekçe. his olarak kötü olduğunu iddia edemem. ama ses çıkartması benim için oyunu değiştiriyor.