MS de zam yapmış çok güzel hayırlı işler
129.99 dan 169.99 tl yıllık 2 039,88 maliyeti oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • qubit @qubit

  En son ne zaman zam yapmışlardı? #HaftalıkGündemeMalzeme

 • ahmeturan @ahmeturan

  Aöfe kaydolmak yıllık kaç para 😛

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  GeForce Now güzel servis, Office 365 iyi hizmet; işte sonuçları....

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Ve hala ve hala; inatla oyun programcılığına yöneltiyorlar insanları; evet, hızlı nakit girişi sağlıyor ama maalesef, gördüğünüz üzere ihtiyaçlarımızı karşılamıyor. Ağabey, en azından bir Word benzeri kelime işlemci girişiminiz olsun ya; bu kadar TUBİTAK projesi nidaları havalarda uçuşuyor, neden inatla UBUNTU vb temelli veya Libre Office gibi uygulamalar ile cebelleşiyoruz anlamış değilim. Tamam ücretsiz ve açık kaynak olması nedeniyle faydası var ama sırf bu yüzden de beleşe yatmayalım yani, tekerleği yeniden icat etmenin bir zararı ki yok icat da etmiyoruz zaten. Bu işler böyle öğrenilir.

  • qubit @qubit

   Word benzeri kelime işlemci işi zor bir iş. Tek adamla olacak iş değil. Ekip işi. Destek işi. Ciddi yatırım lazım. Oyun ise tek adamla oluyor. Yurtdışında iş bulabiliyorsun.

   Libre Office gibi uygulamaları çoktan kullanmadım; zamanında bir tanesi canımı kötü yakmıştı. Ama Diyanet gibi çoğu kamu kurumunda kullandıklarına göre güncel olarak kafi.

   Tübitak kelime işlemci yok ofis yazılımı geliştireceğim desen para vermez; ARGE çalışması isteyeceklerdir. Kamuda böyle bir çalışmaya para çıkacağını sanmıyorum. Özel sektör de gelir modeli iş planı olmadan vermez. Ancak ambargo yersen Çinliler gibi bu işlere kaynak aktarılabilir.

   Yanlış anlaşılmasın, karşı değilim ama bir finansal destek şart. Libre ekibine yatırım yapılması ve geliştirilmesine katkıda bulunulması veya Türki cumhuriyetlere yönelik bir fork çok daha doğru olur. Fakat bunun için önce bir bilişim komüniteniz-topluluğunuz olacak. O olmadan olmaz.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @qubit: Devlet yatırım yapmayacak da kim yapacak? Ortalığa bir sürü "Teknik Üniversite", "Araştırma Üniversitesi" diye hava atıp, zaten olmayan bütçeleri bölerek iyice küçülterek hava atmasını biliyorlar ama. Ver bir tane araştırma üniversitesine devlet projesi diye, çalışsın. Bu kadar mı zor ya;

  • qubit @qubit

   @lterlemez devlet yatırımının bir alternatifi yok. Başka kimse yapamaz o görevi. Yatırım tabii şart değil, teşvik vs. gibi mekanizmalar çalıştırılabilir. Ne var ki ülkemizde bir bilişim komünitesi yok o nedenle ne ihtiyacımız var sorusu iş başa gelince gündem oluyor. Nadiren oyun geliştirenler gibi STK'nı kurup lobi çalışması yaparsan çözüm üretiliyor.

   Üniversitelerin işi bu değil. Yeni işlemci teknolojileri, yeni programlama dilleri derseniz olabilir. Ne bileyim 50 yıllık kelime işlemci endüstrisini değiştirecek yeni konseptler geliştirmek derseniz (bir kısmı hayali bile olsa) olabilir. Mesela uzayda dilekçe nasıl yazılacak bir araştırma konusu olabilir, proje teklifi kabul edilebilir, bu tüm dünyada böyle. Ama oturmuş bir konu olan kelime işlemci yazılımı geliştirmek onların işi değil. TV gibi düşünün. Ülkende TV yoksa ilk TV yayınını bir üniversite ya da üniversite-sanayi ortaklığı ile ülkene getirebilirsin. Ama TV yayıncılığı üniversitenin işi değil bunu özel ya da kamu başkalarına devredip sıradaki teknolojiye geçmek zorunda.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @qubit: O zaman teknik ve araştırma üniversitesi niye var? İşi olmaz olur mu? TUBİTAK Pardus ile niye uğraşıyor o zaman. Üniversite teşvik etmez ise özel o yönde gider mi? MIT neden var o zaman, Pekin Üniversitesi veya benzerleri niye var o zaman? Öğrencisi bu tür şeyleri yapar iken onları da katarak öğretmesi daha doğal olanı değil mi? O zaman TUBİTAK proje proje diye niye ağlıyor?

  • qubit @qubit

   @lterlemez üniversitelerin amacını yukarıda izah ettiğimi sanıyorum: yeni teknolojiler geliştirmek ve uygulamak. 20 yıllık ve çoktan ülkeye gelmiş teknolojiyi getirmek değil. MIT yeni kelime işlemci geliştirmiyor, Pekin de. Mesela DLSS algoritmasını Nvidia geliştirmemiş diyelim, bunu üniversite geliştirebilir. Tez olur, makale olur. Ama klasik oyun geliştirmeye zaman ve para harcamaz. Yeni bir şey yapılması geliştirilmesi gerekiyor.

   Tübitak Pardus'u niye geliştiriyor? Bu konu da bilişim camiamız olmamasından net değil. Yarım yamalak fikrimi paylaşacak olursam ilk başta sıfırdan kendi dağıtımımızı kurmak ve hatta kernele katkıda bulunmak hedeflendiği için bu çalışma ARGE içeriyordu ve en önemli enstitü bünyesindeydi diye hatırlıyorum. Tüketici olarak biz böyle anlamıştık. Sonra bu işten muhtemelen bütçe yüzünden vazgeçildi ve ekip dağıtıldı, konu siyasi olarak anlatıldı. Şimdi konusu ARGE olmayan bir bölümleri ilgileniyor diye anlıyorum. Muhtemelen daha uygun başka bir kamu kurumu bulunamadığındandır. Bilişim Bakanlığı filan olsaydı onlar yürütürdü. Kamu hizmeti ama bilimsel çalışma değil. Bence kamu-özel ortaklığındaki bir şirket bu işi üstlenmeliydi. Ama herhalde güvenlik vs. nedeniyle istenmemiştir.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @qubit: Bir yerlerden başlanması lazım ve kelime işlemciler bizim için ilk adımlardan birisi, kendi kelime işlemcinle uğraşmazsan elalemin kelime/gramer düzelticine bakar elin, ondan sonra da bu niye Türkçe değil diye ağlarız (yaptığımız ilk şeylerden birisi zaten). Ondan sonra da böyle, aaa zam yapmışlar....

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @qubit: Alakası yok, muhtemelen TUBİTAK üstüne yatmaya çalıştı, olmayınca da Ubuntu'ya geçtiler.