Hep bir Amazon güzellemesi yapılıyor, ben de en son yaşadığım Amazon’un “hiç de muhteşem olmayan müşteri dostu yaklaşımı” anımı paylaşayım dedim.

9 ay kadar önce Amazon.de’den DJI Action 2 kamera ve ekranlı pil modülünü set olarak almıştım, satıcı da Amazon’un kendisiydi.

https://teknoseyir.com/durum/1501053

Sonrasında DJI’ın tasarım hatası ve beceriksizliği sebebiyle özellikle 4k 60hz’de cihaz aşırı ısındığı için kapanması sebebiyle DJI bu sorunu gideren bir kılıf çıkardı ve bu kılıfı bu sete dahil edip, daha öncesinde alanlara da bunu ücretsiz vereceğini belirtti. Eğer DJI’dan almışsanız bunu kendisi yolluyor, başka bir kanaldan almışsanız da o kanal gönderecek diye belirtiyordu.

https://store.dji.com/guides/dji-action-2-magnetic-protective-case/

Bende bunun üzerine Amazon’a durumu yazdım ve bu kılıfın yollanmasını istedim. Kılıf Amazon’da var ve 18 Euro’ya satıyorlar bu arada. Talebim sonucu yaşanan yazışmayı da ekran görüntüsü olarak aşağıya ekledim. Kısaca Amazon, biz bu kılıfı sadece satarız, satıcı ile olan sürecinize karışmayız. Satın almak istersen de fiyatı 18 Euro diyor sadece.

Bende tekrar DJI’ya bu durumu yazdım. Onlar da Amazon göndermeli, bilgileri var, zaten bizden alıp yolluyolar dediler. Bende amazon göndermiyor ve maduriyetimi gidermiyor dediğimde de bana DJI’dan 19 Euroluk bir kupon tanımlandı ve ürün bana DJI’dan ücretsiz gönderildi.

Bu da amazonla yaşadığım bir “müşteri dostu olmayan” anımdır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Serdan @teknolocik

  Yine beyinsiz call center çalışanları büyük kurumların kimliğini yok ediyor.

 • reducto @protego

  Muhtemelen görüştüğün temsilcinin olayla ilgili bilgisi yok, üstlerine sormayı da akıl edememiş ama sen de tam derdini anlatamamışsın gibi geldi bana 🙂

  • Coppermine @coppermine

   @protego durumu tekrar tekrar anlattığım bir yazışmanın bir bölümüydü yukardaki. Şunu da paylaşayım mesela,

  • reducto @protego

   @coppermine "DJI; satıcı firmalarla anlaşma yaptığını, bu kılıfın müşterilere ücretsiz temini için satıcılara özel olarak gönderildiğini ve bu ürünlerin satıcılar tarafından müşterilere gönderim yapacağı bilgisini verdi." gibi bir cümle kursan tam olarak kafasına dank ederdi. Muhtemelen o da kendince dediğinde haklıdır, görüştüğün kişinin panelinde böyle bir gönderim için seçenek yoktur, yapılması gereken özel bir işlem vardır, görüştüğün kişinin de bundan haberi yoktur. Ben bunu yapamıyorum derse superior'ıyla görüşmesini ve durumu aktarmasını, böyle bir istisnai durum olup olmadığını öğrenmesini isteyebilirdin veya direkt seni superior'ıyla görüştürmesini isteyebilirdin. Bu tip çok özel durumlarda çok sık yaşanan durumlar bunlar. Tabi bunu DJI'ın Amazon türkiye ile anlaşması olduğunu varsayarak söylüyorum. DJI Türkiye'yi Avrupa'ya dahil etmiş mi, Amazon TR ile anlaşmış mı o detaylar muallak, belki de böyle bir anlaşmaları yok bile

  • Coppermine @coppermine

   @protego o da var, dediğim gibi her şekilde anlatmaya çalıştım ama Amazon’la mı yoksa PC Gold’la mı yazışıyorum bilemedim 😄 Bu arada Amazon TR değil, Amazon.de ile görüşüyorum. Satıcı onlar çünkü. Amazon.de de Türkçe müşteri hizmetleri var.

  • Polemik @polemik

   @coppermine Akıl veren müşteri temsilcisi favorim. "Siz en iyisi başkasıyla görüşün, bizi uğraştırmayın." Bayılıyorum gerçekten.

  • reducto @protego

   @coppermine Ama bak işte şimdi işler değişiyor 😀 Gönderide sanki mh ben bunu yapamam diyip kestirip atmış gibi bir hava var, bu yeni attıklarında gözüküyor ki temsilci onda böyle bir yetki olmadığını, üstlerine ileteceğini söylemiş ve yardımcı olmaya da çalışmış 🙂 Olaydaki tutukluğun nereden kaynaklandığını bilmiyoruz tabi, Amazon'a bu bilgi gitmiş ama mh temsilcisinin bilgisi olmayabilir, Amazon'a bilgi gitmiş Amazon sallamamış olabilir ya da Amazon'a bu ürünler ulaşmamış olabilir

  • Coppermine @coppermine

   @protego sonuçta bu sayılan durumların herhangi birisi müşteriyi, haklı olduğu bir konuda madur etmeyi mi gerektirir yoksa kendi içlerindeki bu süreç problemini müşterilerine yansıtmayıp 19 euroluk bir kılıfı stoktan iletip durumu DJI’dan tahsil etmeyi mi gerektirir peki? “Müşteri dostu” derken bunu kastediyorum çünkü. Müşteri dostu olmayan bir kurum da bana yukarıdaki durumun aynısı şeklinde geri dönerdi çünkü.

  • reducto @protego

   @coppermine Gördüğüm kadarıyla mağdur olmamışsın, bir şekilde çözülmüş. Belki biraz daha bekleyip Amazon'un durumu araştırmasına müsaade etseydin Amazon da "mağduriyetini" giderecekti. Konuştuğun temsilcilerin her birinin önünde bir panel var, panel neye izin veriyorsa onu yapabilirler, net bir şekilde böyle bir yetkisinin olmadığını, sipariş numarası oluşmayan bir şeyle ilgili herhangi bir işlem yapamadığını ve durumu üstlerine bildirdiğini söylemiş. Ortada "konuştuğun anda işinin hallolmaması" dışında bir mağduriyet göremedim ben

   Asıl sorun DJI'da. Bu süreci kendilerinin yönetmeleri gerekir. Fatura kopyasını gönderirsin, sana kılıfı iletirler. Dünyada tüm garanti, değişim, ek ürün gönderim süreçleri her zaman bu şekilde yürür. İlk defa da böyle bir saçmalık görmüş bulundum. Burada suçlanması gereken DJI, kargolama fatura doğrulama vs. gibi işlerle uğraşmamak için böyle bir yol izlemişler, ellerine yüzlerine bulaşmış. Amazon'un eline DJI'dan bu kılıfların ulaştığına ve hatta Amazon'la DJI arasında böyle bir anlaşma yapıldığına dair bile bilgimiz yokken Amazon'u suçlayamayız. 19 euro olması da bir şeyi değiştirmiyor, adamların bilgisi yoksa elinde bunun için ayrılmış ürün yoksa sana niye kendileri ürün yollasın? Ki aslında net bir şekilde de mh'deki çalışan sipariş numarası oluşmadan bir işlem yapamadığını belirtmiş, istese de yapamazmış. Burada asıl nokta o çalışan üstlerine bildirdikten sonraki süreçte ne olduğu

  • Coppermine @coppermine

   @protego Sipariş numarası var, zaten görüşmeyi de durduk yere değil o sipariş üzerinden başlatabiliyorsunuz. İkincisi, görüşüp size döneceğim diyen arkadaş da akşama email ile red cevabı döndü.

   Evet kılıfı DJI’dan aldım, ama bu durum Amazonun müşteri memnuniyeti ve yaşattığı maduriyet üzerineydi.

   DJI konusuna da size katılıyorum. Direkt bana ulaşın ben yollayacağım dese bu kadar uğraşmazdım. Fatura sormadılar, sadece isim soyisim, email, satın aldığım kanal ve seri numarasını sordular ve bu kılıf özelinde kupon tanımladılar. İlk etapda onlar bana Amazon ile görüşün onlar iletecekler demeseydiler ben de DJI ike süreci başlatıp bitirmeyi tercih ederdim. Ama Amazon’la bir görüşme/anlaşma yapmadılarsa da böyle demezlerdi diye düşünüyorum. Sonuçta bir kopukluk var ve amazon benim ilk tedarik noktam olarak destek vermedi.

  • Erhan M. @erhanm

   @coppermine direkt yerine direk yazan müşteri temsilcisi ancak bu kadar yardım edebilir kardeş.

  • Coppermine @coppermine

   @erhanm madur görmek lazım, bu müşteri hizmetleri ekibi Almanya’daki 3. kuşak Türklerden sanıyorum. Dile hakimiyetleri fazla olamayabilir. Ben bu tarz bir servis kurmalarını da konudan bağımsız olarak takdir ediyorum ayrıca.

  • Erhan M. @erhanm

   @coppermine Amazon Almanya olduğunu yorumu yazdıktan sonra fark ettim.

 • M U H A M M E D @muhammed

  Keşke iade etseymişsiniz kılıf ile uyduruk bir çözümle bir ton para verilen bir cihazı kullanmak istemezdim

 • ahmeturan @ahmeturan

  Bu tarz durumlarda e posta yollamak daha iyi oluyor.

 • qubit @qubit

  X firmasına güvenmek? Kapitalizmde böyle bir ifade yok. Günümüz "ticareti" güven esaslı bir sistem değil. Çünkü ahlaki kaygılar güdülmüyor. Gelir getiriyor mu zarara yol açıyor mu ona bakılıyor. Eskiden bir marka imajı filan olayı vardı öyle saf CEO'ları da sistem emekli etti.

  Bu çok önemli noktaya parmak bastıktan sonra 😀 ekran görüntülerinize bakınca zaten bizim dahil olma ihtimalimiz olan coğrafi pazarlarda adı geçen e-ticaret firması ile bir anlaşma yapılmamış gözüküyor:
  https://store.dji.com/guides/dji-action-2-magnetic-protective-case/

  Dolayısı ile geçmiş olsun ama satıcı firma temsilcisi haklı.

  • qubit @qubit

   Bir de bu kılıf nedir? Ne malzemeden yapmışlar? İlaç olacak mı?

  • Coppermine @coppermine

   Süreç Amazon.de ile yaşanıyor. Amazon.de’nin Türkçe müşteri hizmetleri desteği var ve bende Allmanya’da yaşıyorum 😊

   Ayrıca X firmasına güvenmek, kapitalizm’de de var. Çünkü X firması alameti farikasını bu müşteri dostu yaklaşımı üzerine konumlandırmış durumda. Yoksa satış sonrası desteğinde diğerlerinden bir farkı yoksa insanlar neden o X firmasını tercih etsinler (fiyat etkeni dışında)

  • qubit @qubit

   @coppermine Avrupa için de durum aynı. Bir anlaşma yok. Temsilcinin de haberi yok. Neden bu pazarda anlaşmadılar söylemek zor.

  • Coppermine @coppermine

   @qubit belki yazılımla belki de donanımsal bilemem ama ısınma direncini yada cihazın ısı sebebiyle durmasını ciddi seviyede öteliyor bu kılıf. Şöyle de bir video var yani aslında yazılımsal bir süreç uzatma gibi, çünkü basit bir mıknatıs bile bu kılıfın sağladığını sağlamaya yetmiş. Ama konuştuğumuz konu bu değil. Sonuçta hakkım olan ve bedava verileceği taahhüt edilen bir ürünü muhteşem Amazon’dan teslim alamamam.

   https://youtu.be/-OkGeRXus3o

  • M U H A M M E D @muhammed

   @coppermine Alman MH ile görüşsen belki 2 dk da çözerlerdi sıkıntını. Bizimkiler salla ne uğraşacağız bununla demiş olabilirler 😀

  • Coppermine @coppermine

   @muhammed Ben sorunumu zaten DJI’la çözebildim zaten. Bu sadece amazon’un çok da melek olmadığını göstermek içindi.

  • Coppermine @coppermine

   @qubit Avrupa için anlaşma var. Zaten DJI ilk olarak bana Amazon ile görüşmelisiniz, onların bilgisi var demişti.

  • qubit @qubit

   @coppermine Olaya yanlış bakıyorsunuz: yığınla üretici firma var. Bunların problemli ürünlerine çıkardıkları çözümleri satıştan X ay sonra benim dağıtmam için firmanın benimle anlaşma yapması lazım. Zaten ürünü satıyorsam iş daha kolay ama birisi bunu bana yap diye gelmeli. Burada sıkıntı nerede deseniz objektif bir tüketici olarak Çinli firmanın AB sorumlularına işaret ederim.

   Kılıf videosu oldukça güzelmiş. Arkada belli ki epey bir hikaye var: 1) Çinliler bu sorunu niye baştan görmeden piyasaya sürdü? Kalite kontrol o kadar kötü mü? 2) Ürünün orijinal halinde kasada o switch neden var? Başka bir aparat vs. içindi de sonradan problemi çözmek için mi böyle bir yola başvurdular?

   Güzel mevzuymuş.

  • qubit @qubit

   @coppermine ABD pazarı için açıkça satıcı firma belirtilmiş. AB pazarı için böyle bir ibare yok = anlaşma yok.

  • Coppermine @coppermine

   @qubit yukarıda ya yazmıştım buraya da kopyalayayım, bana iletilen bilgi DJI’ın bu durumu Amazon’a da bildirdiği ve oradan teslim alacağım yönünde gerisi son kullanıcı olarak beni bağlamaz, ben bana verilen bilgiye göre hareket ediyorum. Ayrıca sonuçta bu sayılan durumların herhangi birisi müşteriyi, haklı olduğu bir konuda madur etmeyi mi gerektirir yoksa kendi içlerindeki bu süreç problemini müşterilerine yansıtmayıp 19 euroluk bir kılıfı stoktan iletip durumu DJI’dan tahsil etmeyi mi gerektirir peki? “Müşteri dostu” derken bunu kastediyorum çünkü. Müşteri dostu olmayan bir kurum da bana yukarıdaki durumun aynısı şeklinde geri dönerdi çünkü.

   Mevcut teknolojide hap kadar kamerada ısınma problemi olması doğal ki görüntü kalitesi de muazzam. Ben de bu sorunu bilerek aldım. Adamalarda bir şekilde bu sorunu giderdiler yada ötelediler. Bu kılıf da benim için “bedava ve ekstra bir gıda” ise almamak mantıksız olurdu 😀

  • Coppermine @coppermine

   @qubit çok sağolun, iyiki akıl hocam değilsiniz, yoksa kılıfı alamazdım 👍

 • sarpuli @sarpuli

  Benimde neredeyse tüm amazon anılarım hüsranla dolu, güzellemeleri okurken şaşırıp kalıyorum...