BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Zamanında apple'ı giydirip duruyordu. HTC kullanıyorken htc aşağı htc yukarı htc öyle htc böyle yok boomsound varmış yok kulaklık ses kalitesi iyimiş beats ile anlaşmalıymışlar vs .vs. vs. dh'de eski mesajları duruyordur bakın yani kullandığı cihazı öven birisi, bugün bu apple olur yarın samsung olur öbür gün xiaomi olur. Ha bunu sıradan kullanıcı gözlemiyle yapıyorsa okey, ama '' EDİTÖR '' kimliğinden yapıyorsa o iş başkadır. Apple önce gitsin adam gibi type-c koysun ondan sonra gelip savunurlar. Hala daha nuhnebiden kalma 2.0 hızında dandik port kullanıyor telefonları, la kandı mı usb 2.0 ? bilgisayarda usb 2.0 olunca milletin midesi bulanıyor ya, 1 tb telefon yapılıyor prolar maxler havalarda uçuyor işte öyle video çekiyor böyle raw foto çekiyor raw video çekiyor neyle atacan ya ? herifler ... geçer gibi wifi ile atın falan diyorlar. Apple sana neyi dayatıyorsa kullanmak zorundasın bu kadar basit. Bunu bilen bunu seven kitlesi de sabahtan akşama kadar birbirlerini pohpohlayıp ios yhaa diye karşılıklı mastürbasyon yapıyorlar.

  • ahmeturan @ahmeturan

   Airdrop ile ipad'e attıktan sonra usb3.0 kullanabilirsin aslında. 😀 Veya direk mac'e de atılıyordur büyük ihtimalle. 😀 Bir de benim merak ettiğim bu airdropun kendine özel bir donanımı mı var? Normal wifi hızından hızlı çalışıyor çünkü.

  • Orcun @orcun

   @ahmeturan Androidde samsung'un quick share zımbırtısı var google'ın da var böyle bunlar wifi'ı kullanıyorlar aracı bir bağlantı istemiyor. Yani bir router falan yok. Eskinin bt ile dosya atması gibi düşün. 😀 Airdropta böyle birşey ama tak kabloyu at ya ki sadece o da değil ki mevzu belki projem var birşeyim var telefona atıcam ? Sallıyorum şuan 2 tb type-c ssd'im var mesela takıp atabiliyor muyum alete ? hep işte böyle yancıklı yöntemler var. Sağ elinle sol kulağını tutmak gibi oluyor.

  • ahmeturan @ahmeturan

   @orcun Xiaomi bir tane getirmişti, iki telefonu birbirine tanıtana kadar canım çıkmıştı valla. Buglarla dolu bir uygulamaydı. Bir de playstorden indirdiğimiz meşhur shareit benzeri uygulamalar vardı ama uygulama o kadar kötü çalışıyor ki yer yer hız 5-10 mb'sn civarına düşüyordu. Airdrop'ta babamın telefonundan benim tablete 500 mb dosya atacaktım 5 saniye civarı sürdü. Güvenemeyip tabletten videoyu kontrol ettim o derece şaşırtıcı bir sonuçtu. Hani iphone'ye neden type-c getirmiyorlar bilimiyorum. Lighntning girişi bariz bir şekilde teknolojisi eskiyen bir çözüm olmasına rağmen ısrarcılar bu konuda. Benim tahminim apple içerik üreteceksen ve bunu profesyonel bir şekilde yapacaksan her türlü benden bir tane de tablet veya mac alacaksına getiriyor olayı. Çünkü ipad air 4'de de a serisi işlemci var ve type-c girişini ona da koymuşlar. Hani burda yok yonga desteklemiyor yok anakart desteklemiyor diyip insanı kandırmasınlar. Bariz art niyet var bu konuda.

   Ek olarak şunu söyleyeyim benim şu ana kadar kullandığım usb3.0 girişlerinin ismi sadece 3.0'mış. Tablete otg ile bağladığım halde usb belleğin hızı bilgisayardan daha hızlı. Belki işletim sistemi kaynaklı da olabilir ama bence bu acerin halt yemesi. 😀

  • Orcun @orcun

   @ahmeturan Androidde bu tür sistemler hep sorun hep sıkıntılı düzgün sorunsuz çok zor çalışıyor. Biz 1 küsür gb atmıştık galiba video idi onu mesela 30 saniyede atmıştı airdrop ile. Evet apple segmentasyonu çok iyi yapıyor. Mesela osx'i tablete veremez mi ? m1 li ipad'i var işte ? ama işte onu ayırıyor diyor ki pc istiyorsan macbook alacaksın. Ya type-c şöyle bir artısı var genelde herkeste veya herşeyde artık var. PC'den tutta windows'a kadar, android telefondan tutta tablete kadar, işte kulaklıktan bilmemnesine kadar hep type-c var. Ve fiyata göre de segmentasyonu olsa da heryerde var. Apple bence daha aksesuarda milleti pompalayayım derdinde. MFI lisansı var mesela made for ipod ipad iphone gibi anlamı vardı. Bu lightning kablosunda yonga var, bu yonga voltajı da kontrol ediyor cihaza onaylıyor vs. ya bu sistemi bu adamlar iphone 5 ile getirdiler iyi güzel ama iphone 5'den sonra üstüne 1 milimcik ilerleme kaydedilmedi. Mesela senin type-c sıkıntın da şu, her type-c hızı aynı değil malesef ucuz ve şayomi gibi fakir kafa ürünlerde hala daha 2.0 hızında. Bir samsung huawei oneplus falan abanıyor bu olaya. Samsung mesela dex diye sistemi var hdmi ile takarsan telefonu tableti ayrı masaüstü pc deneyimi sunuyor. Baya baya windows gibi sistem var.

  • ahmeturan @ahmeturan

   @orcun abi keşke verse osx'i tablete. Direk onu kurup pcyi kenera kaldırırım. Hatta dual boot yapsak var ya üff hayalimdeki cihaz olurdu. 😀

  • Orcun @orcun

   @ahmeturan Vermez ya, apple kadar ketum böyle bu kadar ayrımcılık yapıp havadan nem kapıp üstüne segmentasyon yaratan bir firma vermez. 😀 Tablete ama duyuruyor ha bire yok keyboard cover yok mouse desteği bilmemne ya kardeşim versene işte osx'i ? ipad os diye ios'dan devşirme sisteme adama niye mahkum ediyorsun ? 😀

  • prometrik @prometrik

   @ahmeturan Hocam bilgisayarda kopyalamanın usb 3.0 olmasına rağmen yavaş olmasın kesin windows'tandır. Çünkü anakart üreticileri iyi modellerinde güzel donanımlar kuıllanıyor görüldüğü kadarıyla. Zaten eski windows kopyalama yazılımına bakarsanız (xp vs) fark bariz anlaşılıyor. Aslında kopyalama yazılımlarında bariz birkaç ayar var hızı etkileyen. Bunu birebir yazılımcı arkadaşım kendi kopyalama yazılımını yazdığı için söyleyebiliyorum. Blok boyutu ve dosya doğrulama. xp yanlış haıtrlmaıyorsam nasıl yazılmışsa ne kadar ram'in olursa olsun 64mb ram kullanıyor 😀 Galiba win7 de aynıydı(emin değilim). Sonradan sonunda biraz el attı microsoft o da millet çok dalga geçiyor diye 😀 Tahmini bekleme süresi 7 gün falan ile başlıyordu 😀 O dönemler supercopier ve teracopy keşfettiğimde inanamamıştım. Anlam da verememiştim koskoca şirket nasıl bu kadar kötü bırakır böyle bir yazılım kısmını diye.

   @orcun Hocam seninle de aynı düşünüyorum. Apple adaptör satışını falan seviyor. Kutudan çıkarması, avrupanın tek tip giriş demesi falan hep örnek hamleler. Kolay kolay vazgeçeceğini sanmıyorum bu huyundan. Belli ki kayda değer gelir var. Kimsenin itirazı da yok. Stratejik olarak kendi girişi ile devam etmesi mantıklı. Ne zaman birileri lightinin girişi artık antika diye dalga geçip gömer; o zaman harekete geçerler ama yine lightining 2 falan olur ben type-c beklemem apple 'dan. Olursa iyi olur ama yapmazlar.

  • Orcun @orcun

   @prometrik Yani bence de öyle çünkü lightning işi apple'a markalardan ödenen mfi lisansı için paralar hep tatlı para. Onu apple yaygınlaştırmak istedi, ilk geliştirilirken bu port intelle ortaklaşa geliştiriliyordu ve direkt optik fiber olacaktı. İntelinde thunderbolt çözümleri vardı ilk nesilleri ortak olacaktı. E birşeyler oldu derken type-c doğdu intel o yöne gitti apple'da ilk macbook prlarda kullandı zaten derken tablet ve telefonu ondan sonra mouse falan derken onları bu lightning'e mahkum bıraktı. Sonra kalem çıkarttı o da lightning idi. Yani bu portu apple tamamen lisanslardan para akıyor kablolardan para akıyor en çok kabloyu bizden iphone kullanıcıları alıyor hesabı orayı öyle bıraktı. Yoksa yani en az 3. nesildir apple'ın type-c geçmeme sebebi yok. Ama geçerse lisans işi yatacak mfi lisansı buhar olacak, gerek kalmayacak.

 • brcan @brcan

  Boşun boşu, teknoloji editöründen sonunu İphone 11 hala alınabilir f/p bir cihaz o zaman diye bitirmesini beklerdim ki nerede öyle teknoloji editörü.

 • sawgent @sawgent

  Boomer kesiminin de her lafını kâle almamak lazım. Bilinç bazen pazara gitmiş olabiliyor 😀

 • Birkan @birkan-akar

  o mantıkla iphone11 35000 etmez ki, iphone14'ün 15000'e satılması gerek

 • kortex @kortex

  Elma hazretlerinden bir telefon alırsın 7 yıl kullanırsın, evet nesiller arası düzgün değişim yok
  2g 3g birbirinin aynısı
  4 4s 5 5s se birbirinin aynısı
  6 6s 7 8 se birbirinin aynısı
  X Xs Xr birbirinin aynısı
  11 12 13 14 birbirinin aynısı bunlar arasında cidden değişim yapmaya gerek yok.
  15 gelince belki bir şeyler değişir.

 • Mr.Bell @mr-bell

  O mantıkla ben 4s satayım alıyorsa kendisi ?

 • sayit seyhan @seyhansayit

  Her zaman ki mesut çevik. Şaşırmadım.

 • prometrik @prometrik

  Yalnız Steve Jobs 'ın kızı bile aynı demişken biraz durmak daha mantıklı olabilir.

  • Agab @agab

   Steve Jobs’un kızının vasfı nedir tam olarak

  • prometrik @prometrik

   @agab En temelde babası Steve Jobs 'ın kayda değer apple hissesini annesine miras bıraktığını düşünürsen; insan neden kendi şirketinin ürününü kötüler ki? Hisseleri düşsün diye mi? Serveti azalsın diye mi?

  • ahmeturan @ahmeturan

   @agab Büyük bir ihtimalle Apple'nin büyük hissedarlarından biridir. 😀

  • Agab @agab

   @prometrik @ahmeturan isterse babasından %100 miras kalsın. Sonuçta profesyonel bir pazarlamacı mı, iş insanı mı, önemli biri mi şirkette. Tek vasfı şanslı ailede doğmak olan bir insan için “o bile böyle demiş” demek yanlış. Zaten aklı başında biri olsa böyle bir şey demenin şirkete ne kadar zarar vereceğini tahmin ederdi. Demek ki hayattaki tek vasfı babasından kalan parayı yemek olan zengin bebesi. Nişantaşında saçı boyadan yanmak üzere olan her yere tayt + şişme mont ile giden şekerli parfüm kokan kızların amerikan versiyonu işte.

  • ahmeturan @ahmeturan

   @agab Hocam ben söylemi için doğru veya yanlış demedim zaten, vasfı ne diye sormuşsunuz ona cevap vermiştim. 😀

  • prometrik @prometrik

   @agab Valla oturup elin kızını savunacak değilim. Ama böyle hareketi Sabancı'nın çocuklarında falan gördün mü? Birde hiç kızın ne iş yaptığına baktın mı? Yazdığına göre hiç bakmamışsın ki direkt baba parası yiyen bebe kategorisine koymuşsun. Akıl mantık dahilinde konuşulmaz oluyor böylece. Daha bu konuşmanın geçtiği gün akışta şu video çıkmıştı. Acaba bu nasıl biri buna da bir karakter analizi yapabilir misin?

   https://www.youtube.com/watch?v=o35DUtGmtW8

   Ek: Profesyonel pazarlamacı mı diye sormuşsun 😀 Profesyonel pazarlamacı sana ihtiyacın olmayan şeyi bile konuşup senin ihtiyacın olduğuna ikna edip sana satar. Yani böyle insanların sözüne itibar etmeyi seçiyorsun 🙂

  • Agab @agab

   @prometrik Ben ayfon 14 çok iyi demedim. Sizin sözünüzdeki “kızı bile böyle demiş” cümlesine tepkim. Yani aslında insanların sözüne itibar eden siz oluyorsunuz, hem de profesyonel olduğu için değil sadece kökeni sayesinde. Kralcılık yani.

  • prometrik @prometrik

   @agab Evet ve sözüm de "biraz durmak daha mantıklı olabilir" olarak bitiyor. Yani o öyle diyor herkes dinlesin kesin doğrudur, başkası ne bilecek falan demiyorum. Keşke cümlenin sadece dikkatinizi çeken kısmına değil tamamına baksaydınız.

 • Halil @hcaktuna

  Mesut 40 yaşında, arkadaşları ona Einstein diyor.

 • Joe @joe

  Sektörün eskilerinden olmasının ekmeğini yiyor yıllardır. Boşun boşu hem de.

 • Lehimli At @at

  Altın kaplamalı rte resimli iPhone incelesin kendine gelir

 • mhmmdy @mhmmdy

  Her sene bir önceki iphone serisi elinizde varsa almayın diyor insanlar ve haklılar ama 12 den 14 e geçilir niye geçilmesin veya 11 den 13 e geçilir. Yine kendi kendine boş yapmış...