Doğru 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Demek ki insanlar sadece zorunda olduklarında inanıyormuş gibi yapıyor. Yoksa gerçekte çoğu insan müslüman değil. İşine gelince müslüman, gelmeyince değil.

 • arandur @arandur

  Çünkü din bizde daha çok gelenek. Gizli deistler ülkesiyiz.

 • arandur @arandur

  İnanmayanlar kul hakkına daha çok dikkat ediyorlar.

 • Orcun @orcun

  @arandur Aynen inanmayanlar insan gibi yetişenler kul hakkına çok büyük oranda önem veriyorlar. Her hangi bir dine inanmasına bile gerek yok. Herkes birbirine saygılı kimse kimseden fazladan para mal mülk eşya ıvır zıvır çalmaya bakmıyor.

 • arandur @arandur

  @orcun şundan ötürü, bizde dine inanmayanlar dinden sorgulayarak çıktıkları için karakterleri otomatik olarak gelişiyor. Çok sonraları dinsizler ülkesi olursak o zaman inançsızlar daha karakterlidir diyemeyiz. Çünkü kendisini geliştirmeden inançsız olan ile dinden araştırıp çıkan aynı olmaz.

 • Orcun @orcun

  @arandur Ben mesela kendimden örnek vereyim, oturdum okudum sıfırdan. Zamanında elmalılı hamdi yazır'ın çok güzel tesfiri vardı onu alıp okudum. Baktım ki iş çok farklı, anlatılan farklı yaşanılan farklı soğudum direkt. Ha bir yaratıcıya inanıyorum, olabilir olma ihtimali yüksek diye düşünüyorum. Ama bir din'e inanmak konusunda kendimi asla ikna edebilmiş değilim. Bu her hangi bir din olabilir farketmiyor. Toplumları din ile baskılamak yerine eğitimle gelişimle çok daha refah düzeyi yüksek bir toplum yaratmak daha mantıklı gelecek için. Bizde tam tersi kız aile baskısından kapandım diyor mesela, daha geçen gün gördüm ya markette 7 8 yaşında kız çocuğu türbanlıydı. Ya bu nedir ? o çocuğun bunu ayırt edebilecek bir iradesi kapasitesi yok ki ? daha kötü yapılıyor aslında kız büyüdüğünde sorgulamayacak mı ? ekstra çabalayacak sorgulayacak ki ? nedir yani bu olay '' BİZ BAŞINI KAPATALIM DA TEHLİKELERDEN KORUNURUZ DİNİ BÜTÜN GÖRÜNELİM '' veya '' YA BİZ MÜSLÜMANIZ KARDEŞİM, MİLLET KAFİR DİN DÜŞMANI ONLARI DİNE DÖNDÜRELİM TÖVBE ETSİNLER DİYE BİZ BÖYLE GÖRÜNÜYORUZ ÇEVREMİZDE '' kafası nedir yani ? bir insan niye 7 8 yaşındaki ufacık çocuğuna türban taktırır ? yazık günah. Bu mesela bana göre eğer ölürsek görürsek yani yaradan cezalandırır bu anneyi aileyi değil mi ? sen orada bir çocuğa bilerek ve isteyerek dayattın çünkü ? o çocuk ilkokul dahil bütün hayatında belki dışlanacak bu yüzden ? yani böyle ultra baskı nedir ya ?

 • Fırat Duran @firat_duran

  Nedeni basit, dini bir yaşam biçimimiz yok.

  Bak Müslüman adamı dinden soğutan bir örnek, İş yerinde cumaya gidicem desene? Patronda iş varken cumaya gidilmez desin, senin vicdanını bir parçalasın. Çok görüyorum böyle yönetici/patron. Tam bir …. kendileri. İş cuma namazına engel değildir ama hangi mal bunlara söylediyse iş varken cumaya gitmesek te olur moduna girmişler. Biri de dememiş ki bu mala, aga bak malım benim acil bir durum varsa cumaya gitmeyebiliriz ama iş hayatı acil birşey değildir. Deseydi belki insan olurdu bu vicdansızlar.
  Müslüman insanları böyle böyle kendi saflarına çekiyorlar ve vicdansı oluyorlar. Çünkü çevresindekileri göre göre şekilleri değişiyor.

  Müslüman biri başkasının müslğmanlığını tartışamaz, Tartışıyorsa geçmiş olsun. Şirkten Silivriye 😂 Adam İslamın / İmanın şartlarını biliyorsa kabul etmişse müslümandır, zina eder, hırsızlık yapar, kul hakkı yer. Yani Müslüman = İnsan. Kendisini tutarsa iyi bir müslüman olur, tutamaz da haram ve yasaklara bulaşırsa gerisi Allah a kalmış.
  Günümüzün modası da Türbanlı bak görüyon mu örtünmüş ama her gün birinde. Tamam da kardeş bu kızın Müslümanlık için örtündüğünü nerden bildin? Belki çirkindi, belki böyle beğendi kendisini. He müslüman bir kız yapar mı böyle ahlaksızlıkları? Yapabilir.
  Şimdi burada şöyle bir durum var benim müslümanlığımın sana bir zararı var mı? Yok, olamaz. Peki senin dinsizliğinin bir zararı var mı? Yok, olamaz.
  Ama insanın yaşam şeklinin topluma zararı var.
  Alt komşun 7/24 içer senin çocuk bu adama takılıp gidebilir, neden? E müzik var, eğlence var, muhabbet var, kız var.

 • s1234 @s1234

  Çok şükür biz de vergimizi kaçırıyoruz diyen dayı geldi aklıma :))

 • s1234 @s1234

  Sol el lanetli, kusursuz yaratılan vücuda sonradan müdahale edip kusuru düzeltmek, domuz etinden kusacak kadar nefret edip içkinin şarabın içinden geçmek, 5 vakit namazını kılıp torpilin bir lütuf olduğunu iddia etmek vs vs.

 • okanaytimur @okanaytimur

  @orcun Bende hem tanrı hem dinin inanç konusundan 7-8 yıl önce araştırarak okuyarak tamamen bitirdim. Herkesin kendi inancı kendisini ilgilendirir ama dediğin gibi küçücük kızları bu şekilde kapatmak aşırı saçma bir iş. Aynı yaştaki erkek çocuğu istediği gibi koşup oynarken kız çocuğuna şunu yapma, bunu etme, bununla oynama diye diye hayatı zindan ediyorlar. Ki Kur'an da örtünün diye geçen ayette karşıdaki erkekte istek uyandırmayın amacıyla söylenmiş. E 8-9 yaşındaki çocuğun sapıklar dışında böyle bir istek uyandırmayacağı açıkken bu zulüm niye anlamak mümkün değil. Bir yerden sonra insanlarda dine karşı bir öfke oluştu. Dini kendi istediklerini yapmak için evirip çevirdikçe daha fazla insanın öfkelenmesine sebep olacaklar.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  O yüzden kuranı kerimde "Allahın dinine iman edin" diyor 🙂 yoksa herkes bir din tutturmuş gidiyor aynı şimdiki gibi.