Dışarıda çok büyük salgın var kensinlikle toplum içine çıkmayın veya çıkarsanızda maske ve mesafeyi koruyun derim.

Tüm ev grip olduk ama en çok ben ağır atlatıyorum, dün akşamdan bu yana ateşim yüksek ve parol atıyorum. Tansiyonumda 9.5'a 4.5. asıl sorum acile gitmeli miyim? Gidersem parol dışında dişe dokunur bir şey yaparlar mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • DK3 @daralik

  Böyle hastalığın koynunda iken hiç kimse burada sana akıl veremez, vermemeli.. sağlık konusunda Dr gitme yada boşver tarzı verilecek akılların sıkıntılı sonuçları olur. DR ne diyorsa onu yap. Tansiyon iyimi kötümü den ziyade bazı 1.35 kızların default tansıyonu bu.

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  parol attığın için fayda etmiyor da ağır atlatıyor olabilir misin acaba? parol çocuklar için düşük doz değil miydi?

  acile git tabiki kötü hissediyorsan durduğun hata

  • Mr.Bell @mr-bell

   Parol evrensel ilaç ama haterı çok.
   Dünyada 1000 mg ama bizim burada 500 mg.
   Esasen bu tarz soğuk algınlığı durumlarında sık kullanılan bir ilaç parasetamol. Etkinliğini ve az yan etkiye sahip olmasını doktorlar iyi bilir ki ara ara konuşuyorum soruyorum ben de.
   Hafif kırgınlık vs olursa yatmadan atıyorum, üzerine bitki çayı vs takviye.
   Şu ara mevsim geçişi, cereyanda kalıyor millet ki ben de dahil, sonra eve bir gidiyor bakıyor yamulmuş. Üzerine sinüzit, faranjit ekle, of mis gibi hastasın işte.

  • Agab @agab

   Parol içeceğime dua ederim daha iyi geyikleri oldu çok geçen sene, güzelim parolun adı kötüye çıktı 😀

  • prometrik @prometrik

   @mr-bell Bizim millet bonibon gibi ağrı kesici içiyor. Sonra da parol gibi ilaçları beğenmiyor. Şahsen yıllardır dönem dönem bel ağrısı çekerim. Çok mecbur kalmadıkça ağrı kesici kullanmam. Çünkü ağrı bir şeylerin yolunda gitmediğini belirten bir işarettir. Sırf bu nedenle ağrım arttığı zaman parol bile bel ağrımı hafifletiyor rahatlatıyor. Başkası olsa parol yazıyor diye doktora saldırır. Ben ise parol istiyorum. Her şeyde doktorlara ve ilaçlara saldırmadan önce milletimizin öncelikle "düzgün ilaç kullanmayı" öğrenmesi gerekiyor. Öyle canı tatlı diye en ufak bir yeri sızladığında ağrı kesiciyi çift çift gömenler, sonra tabi ağrı kesiciler etki etmiyor derler. Çünkü "vücut alışıyor". Kimse bunu düşünmüyor.

  • DK3 @daralik

   @prometrik Hem doğru hem yanlış düşünüyorsun, benim migren olmayan ama başka birşey ile de sınıflanmayan bir baş ağrısı rutinim var. Keyifli yada üzgün yada stressli olmam farketmeksizin, şeker ve tansiyon değerlerimde düzgün olsa su tüketimimde yolunda olsa o ağrım çıkıyor. Uyumak geçirmiyor, çünkü uyutmuyor.
   Senin gibi düşünenler yüzünden bir çok kere, önce parol sonra parol yine geçmeyince arvales veya benzeri, oda geçirmeyince mecbur majezik içip rahatlıyorum. Halbuki başktan 1 adet 50mg majezik içsem sorun çözülecek. Ama yok, etkili ağrı kesici içmek son çareymiş gibi davranılıyor. Böyle olunca da vucüda daha fazla ilaç madde giriyor.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @prometrik @daralik şeker gibi ilaç içilmesine karşıyım ama bazı ağrılar için de parol gerçekten bakkal şekerinden farksız 😀

   ağrısına göre ilaç içilmeli, @mr-bell dediği gibi bizde mg düşük veriliyorsa yetişkinlere bu parol verilmemeli misal

  • DK3 @daralik

   @gurkan-atilgan Zonklayan baş ağrısına parol içeceğine 3 Kuluf 1 elham oku daha etkili. Ama vucutta kırgınlık varsa majezik=zehir. İhtiyaca uygun hareket etmek gerekir.
   Bazısı gerçekten benim majezik ile geçirebildiğimi parol ile iadere edebiliyor olabilir, her vucut bir değil. Benimde yaşadıklarımdan öğrendiğim uzuvlarım acıya epey dayanıklı ama baş ağrısına tahammül edemiyorum. Herkesin kumaşı farklı. Genellemeleri bırakmak gerek.

  • prometrik @prometrik

   @daralik Arkadaşlar benim yazdığım gerçekten böyle mi? Farkındaysanız hafif sızlamaya bile ilaç içenleri eleştirdim. Bu ağrı kesici kullananların ne yazık ki büyük kısmı böyle. Siz istisna kısımda olupta; benim yazdıklarımı alınmayın lütfen. Çünkü evet bazı ağırlara gerçekten güçlü ağrı kesici gerekir. Açık ameliyat olana da parol verilmez yani 😀 Bunu söylemem gerekmesi bile tuhaf. Migren bilinen bir başka sağlam ağrıdır. Çekenin hayatını süründürür. Bunlarda hemfikiriz. Benim eleştirim her ağrıya ağrı kesici alanlara. Bir yakınım var mesela; ağrısı olduğunda direkt çift majezik alıyor. Yahu bi dur. Niye tek almıyorsun? Bir kere tek içip; bi yarım saat bekleyip geçmeyince 2.yi aldığını görsem anlayacağım. Ama başım ağrıyor dediği gibi çift atıyor. İşte bu kötü. Ağrı kesicileri uzun süre kullanımlar vücut için ciddi zararlı. İleri seviyede doktorlar ameliyat ederken morfin bile verse ameliyatta acıyı, ağrıyı dindiremiyor veya yüksek doz kullanılması gerekiyor. Her şeyin olduğu gibi ağrı kesicinin de fazlası zarar. Bir seviyeden sonra vücuda zarar verir.

   Ek: Lisede falan sırf ilgi çekmek için bayıldım diyip ambulans çağırtanlar biliyorum. Bizim millet abartmayı seviyor. Abartmayın, dozunda ve gerektiğinde kullanın tamam.

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   Parol aslında baya sağlam kimse neden sevmiyor bilmiyorum bana iyi geliyor 😂

 • Lehimli At @at

  geceler soğuk, soğuk algınlığıdır o

 • alfaaur @alfaaur

  Geçmiş olsun hiç vakit kaybetmeden acile git tabii.

 • Papa Emeritus @pope

  Geçmiş olsun. Bende de var bir hastalık ama midemin durumuna bakarsak rota virüslerden birisi. Malum yüzey yoluyla bulaştığından, maske de korumuyor. 750 mg parasetamol alıyorum geçiyor, 2-3 saat sonra ateş yeniden başlıyor.

 • Daviance @daviance

  Ani düşen çıkan ateş vardı bende covid oldugumda 38 i geçmedi ama.

 • x.slymnyldrm @x-slymnyldrm

  Evet bizde de var ateş yok ama değişik rahatsızlıklar doktor da bulamadı

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Covid aşılarının bağışıklık sistemi ile oynamasının sonuçları bu bence, dikkatli olun. Özellikle yaz-son bahar geçişi önemli...