Sanayi elektriğine 1 Eylül 2022'den itibaren %50 zam daha yapılmış.
Deneylerde kullanılan değersiz bir 'hayvan' muamelesi görmek ne berbat bir his.

Test no bilmem kaç;
- Sıcaklığı biraz daha artırın, bakalım 'hayvan'ımız bu deneyde de hayatta kalabilecek mi?

Sanayi elektriği birim fiyatı;
Mart 2021 = 0,5 TL/kw
Eylül 2022 = 4.2 TL/kw

Alüminyum'un kg fiyatı;
Mart 2021 = 30 TL/kg
Eylül 2022 =120 TL/kg

PTT TURPEX;
Mart 2021 = 173,5 TL to United States (2,5 kg'a kadar olan paketler de bu fiyata giderdi)
Eylül 2022 = 570,0 TL to United States (sadece 500 gr'a kadar olan paketler)

USD/TL;
Mart 2021 = 8 TL
Eylül 2022 =18 TL

İmalatını ham halden %100'ünü atölyede tamamlayarak, yurtdışına sattığım ürünlerden,
IRISproV2 fiyatı;
Mayıs 2018 = $90/adet
Eylül 2022 = $90/adet

- Bak bakalım hayvan oğlu hayvan ölmüş mü?
- Ölmemiş mi? Yok artık şaka yapıyorsun, o kadar da değil!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Asıl üretim yapan katma değer katan adama indirim yapılması lazım. Vergi alınmaması lazım. Hammadde alırken vergi alınmayacak üstüne de desteklenmesi lazım. Ya bu çok basit bir denklem, üretimi maliyeti düşük tutarsan daha çok satarsın elbette sürümden de kazanabilirsin ama senin gibi katma değerli iş yapınca işte maliyeti düşürmek demek daha fazla sirkülasyon sağlayacak demek. Şuan çok saçma işliyor herşey. Yani bilerek ve isteyerek mi yapılıyor nedir ben çözemiyorum.

  • Papa Emeritus @pope

   O iş olmaz, sonuçta elektriği de üretenlere para ödeniyor, fosillere ödeniyor vs… Faturayı baskılamak için en fazla faturalar aynı tutulup devlet kasasından fark verilebilir ama bu sefer de milyonluk kar yapan şirketlerin faturalarını herkes ödemiş olur.

  • Orcun @orcun

   @pope Kayıp kaçak bedelini yansıtıyorlar mesela trt payı zart payı zurt payı şu bu vs. vs. e kaçak kullanan adama bir ceza yok ki ? adam kaçak kullanıyor gidiyorlar polisle bilmemneyle taş atıyorlar silahlar çekiliyor vs sonuç yok. O adamı sen alıp müebbet hapis verip üstüne de 10 yıl belediyede orada burada temizlik işçisi olarak bedavaya çalıştırtırsan bu sefer oradan giden kayıp olan parayı masumdan değil bu ... evlatlarından çıkartırsın. Bugün öğlen ptt'e gittim 3 tane klima afedersiniz heladan hallice kıvamdaki 3 m3 yerde full çalışıyor. Birde hayvan gibi sıra var 1 tane memur çalışıyor. Benim neredeyse 50 dk vaktim yediler mesela, gelenlerin neredeyse hepsi fatura ödüyordu. Ben hayatımda bu kadar cahilliği yemin ediyorum fiziken yaşamadım. Ya arkadaş internet icat olmuş ödesene ya ? yemin ediyorum kafayı yersiniz. Ya dibinde atm var ya 2 saniyelik i ş arkadaş ya yaşın 80 90 da değil ya bunu yapanlar 30 40 50 yaşında insanlar çıldırırsınız. O kadar çok fazla açık var ki giderler o kadar fazla ki bunların hiçbirine gerek yok ya ? ha böyle hizmet isteyene de diyeceksin ki fatura ödemene yüzde 5 komisyon alıyorum masraf bu bitti. Bu nedir ya hayvan gibi klimalar haybeye boşa çalışıyor vakitler çalınıyor. Orada 1 tane memurun maaşı her ay gelen 20 bin lira elektrik faturası, orası bir yere kira ödüyor kira bedeli, printerden çıktı alınıyor toneri kartuşu kağıdı hepsi havaya giden para, oraya kadar gelen kargo arabası postacı bilmemnesinin aracının yakıtı mazotu o araçların bakımı ohooooooooooooooooooo o kadar fazla gider var ki, yani totalde vurursanız inanılmaz bir delik var diyeceğim de delikte yok resmen dünya kadar çukur var. Ha bire akıyor herşeyi yutuyor ya böyle şeye para mı dayanır ? en basit şeyler ya bunlar, sade vatandaş olarak görebiliyoruz bunları değil mi ? sen devlet olarak bazı şeylerden taviz edip üretimi sirkülasyonu ticareti kısıtlayacak şeyleri bertaraf etmen lazım ki sistem dönsün. Sistemi tıkarsan boku yersin. En basiti amerikada ikiz kuleler yıkıyor, dönemin başkanı bush galiba çıkıp diyor ki kaybımız var şöyle böyle amerika size muhtaç diyor gidin alışveriş yapın borca girin vs. herif salak mı niye bunu diyor ? çünkü bu iş böyle dönüyor.

  • ismail ozan izci @asaltek

   Çok moral bozucu, %50 elektriğe zam haberini aldığımdan beri işi gücü bıraktım.

   Artışlar, dolar ile paralel olsa bir mikro ihracatçı olarak ses etmeyebilirim. Fakat;
   - elektrik 8 kat,
   - malzeme 4 kat,
   - kargo 3,5-4 kat artarken, doların sadece 2 kat civarı artmasına müsaade edilmiş, baskılanmış.

   İyi de, benim 4 yıldır $90'a sattığım bir ürünü, bırak $180, $120 bile yapmam mümkün değil ki, zaten çok minik bir kitleye hitap ediyor bu ürettiğim niş ürünler.

   Bu yıl olanlar şaka gibi, nasıl ihracata dönük bir politika izliyorlar, onu da hiç anlamış değilim. Minik bir 'ülkeye döviz getirici' ve '%100 yerli malı, ürünün tamamını atölyesinde bitiren bir üretici' olarak, yok edici bir 2022 yılı geçiriyorum, 18 yıldır asaltek olarak böylesini hiç yaşamamıştım, bırak 20'yi, 19'u görebilecek miyim bilmiyorum artık.

  • kolcu @kolcu

   Amaç ülke iyi olsun olsa haklısın. Amaç haramilik, tencerenin dininde bile bırakmadan sıyırıp gitmek. O sebeple doğru yararlı acı reçete diye birşey yok. Kısa yoldan ne çarparak kar modelindeyiz.

 • Papa Emeritus @pope

  En kötü senaryoyu takip edip ona göre plan yapmak isterseniz. https://teknoseyir.com/durum/1567537
  Bir %100’lük zam daha gelmesi çok olası ocak başında, bir tek seçim yılı olduğu için belki masraf faturaya yansıtılmayabilir. Onun dışında bu işin kaçışı yok, net veriler belli.

 • arandur @arandur

  Yoksa sen kutsal inşaat sektörünü eleştiriyor musun 😡

 • Cowboys @cowboys

  Zam yap yola devam sabit gelirli birilerini görünce de patron gülüşünü eksik etme