Kim bilir kaç bin dolar para alındı bu site için şu yapılan sayfaya bak. https://marmaray.gov.tr/sefer-bilgileri/gunluk-tren-saatleri/

Günlük Tren Saatleri - Marmararay

MARMARAY İLK VE SON TRENLERİN İSTASYONLARDAN KALKIŞ SAATLERİ MARMARAY TRENLERİMİZ10 VAGONLU SETLER İLE HALKALI-GEBZE HALKALI ARASINDA 15 DAKİKA ARALIKLARLA, ATAKÖY-PENDİK-ATAKÖY ARASINDA 8...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali @norego

  Sorun nedir sayfadaki, baktım ben de sorun görmedim mobilde.

  Bu arada bu tarz siteler çoğunlukla dışarısı yerine içerideki IT departmanına yaptırılıyor.

  Yazılım tarafında çok iç içe oldum şimdiye kadar devlet kurumlarıyla. Çoğu kurum kendi içinde hallediyor

 • Erhan M. @erhanm

  Site düzgün çalışıyor, istenilen özellikleri barındırıyor ve bedeli piyasa bedeli olarak ödendiyse sorun yok. Tasarımı modern olmayı versin. Ama ülkede kimseye güven kalmadığı için insan acaba diyor tabi ki.

  • Cenk Akay @cenk_akay08

   Sorun sadece tasarım değil. Tasarımda sorunlu orası ayrı da. Durak filtreleme yok. Neden sadece ilk ve son sefer saati var? Birde haber sitelerinde marmaray haftasonu gece 1.30'a kadar çalışacak denmiş ama burada saatlerde bir güncelleme yok. Çok mu zor bunları yapmak?

  • Erhan M. @erhanm

   @cenk_akay08 ben genel olarak konuştum. Açıkçası Ali de sorun göremedim deyince sorun yok sandım. Aslında bu eksikleri yazınıza eklerseniz benim gibi görmeyen ya da incelemesi zor gelenler için daha anlaşılır olur.

   Belirttiğiniz sorunlar tabi ki kabul edilebilir değil.

  • Ali @norego

   @cenk_akay08 seçim olmama nedeni %99 ihtimalle zamanında kurumun it ekibinin sayfa içerikleri için sadece basit bir metin editörü koymasıdır. Düşündüğünüz gibi öyle yüksek rakamlara dışarı yaptırılmıyor bu işler. Kurum içindeki it ekibi yapıyor, sorun olmadıkça da pek dokunulmuyor tekrar.

   Ctrl + U ile pc chromedan rasgele bir sayfaya bakın, en üstteki metantaglarında bir şirket ismi yazmıyorsa kurum içi yapılmıştır. İncelemedim pcden ama wordpress bile olabilir, çoğu kurum sitesi(bkz: tdk sözlük) wordpress ile yapılıyor.

   edit: PC'den baktım şimdi. Dediğim gibi wordpress ile yapılmış basit bir site. %99.9 kurum içidir. Hiç bir şirket bu boyuttaki bir siteyi wordpress ile yapmaz. Yapım tarihide biraz eski olduğu için kullanılan eklentilerde sayfa içinde çalışanların dropdown yada seçim alanı oluşturacağı bir tool yoktur. Normal wordpress sayfası olarak basit bir text editörle sayfaları düzenliyorlar. Resim ekte.

  • Cenk Akay @cenk_akay08

   @norego kurum içi olsun sonuçta bu adamlar maaş almıyor mu? 2022 yılında böyle bir site kabul edilemez. Ben yeni mezun olarak şu siteyi http://www.rota.net 0'dan yaklaşık 2/3 ayda bu hale getirdim. Development süreci hala devam ediyor. Marmaray projesi sonuçta 2 hafta da olmadı. Bunun bir planı falan yok mu? Bu kurumlar ne işe yarıyor?

  • Ali @norego

   @cenk_akay08 bu devlet kurumlarında genelde kpss ile alınmış ufak bir it ekibi oluyor sadece ve onlarında işi başından aşkın olduğu için görsel ve teknik olarak düzgün bir şey yapıp teslim ediyorlar. Sonrasında bir talep gelmezse tekrar dokunmazlar, o talepte bulunacak teknik yeterlilikte içerik giren elemanda olmadığı için o talep çok zor gelir.

   Bu arada güzel yapmışsın eline sağlık. Sen işini kötü yaparsan üstündeki yönetici seni şutlar, özel sektördesin çünkü. Bunlar devlet kurumu olduğu için memurlar ve öyle bir denetim + kovacak mekanizma yok.

   Dediğin gibi 10 binlerce dolar verip bir özel şirkete yaptırsalar çok daha iyi olur ama yaptırmıyorlar.

  • Cenk Akay @cenk_akay08

   @norego Tabi sen de haklısın. Ne diyelim belki bu yazılanları yetkili biri görür de güncelleme kararı alırlar.

  • Ali @norego

   @cenk_akay08 Kimse görmez, görse de ilgilenmez emin ol. O IT ekibi 14-15 bin lira maaşla çalışan memurlar. Genelde de yetersiz sayıda oldukları için mesai saati boyunca kafalarını bile kaldıracak vakitleri olmuyor. Memur maaşları özel sektör seviyesine gelir ve yetenekli yazılımcılar özel sektörde 25-30 bin almak yerine görev ve vatan bilinciyle devlet kurumlarına memur olarak girmeye başlarsa bir gün düzelir, yoksa umudu kes 🙂

  • Cenk Akay @cenk_akay08

   @norego valla bende iş arama sürecinde kpss düşündüm, daha çok aklımda memurların bol bol boş zamanlarının olacağını ve kendilerini geliştirmek için bol vakilteri olacağını düşünürdüm. Hiç tanıdığım memur bilgisayar mühendisi olmadığı için yorum yapamıyorum 🙂

  • Ali @norego

   @cenk_akay08 Memur yazılımcılar özel sektörden daha sıkı çalışıyorlar. Yeterli kadro açılmadığı ve başta yapılacak işleri düzgün planlayıp ona göre kalifyede eleman alacak biri olmadığı için ekibin işi çok zor oluyor. Pek tavsiye etmem, özel sektör daha iyi yazılım tarafında