2017 de açtığım davamın sonuna geldim.
+Sıfır km aldığım aracımın fabrikasyon hata nedeniyle motoru 17binde ve 21binde rektifiye oldu. Bayi, çağrı merkezi, mail, mahkeme dava-dava, BAM, temyiz, yargıtay derken müspet sonuç geldi ve misli ile değişim onandı. 2 ay önde dava onanınca 3. tamirat ve 30bin TL para teklif edildi.
+Bu teklifin ardından icra infaz kurumuna başvurdum, kurum rutin prosedür olarak aracın misli var mı varsa nedir eğer yoksa bu araç şuan sıfır km olsaydı emsal bedeli nedir diye ticaret odasına yazı yazdı, ticaret odası biz bilmiyoruz herhangi bilgiye de ulaşamadık diye cevap döndü.
+Bundan sonraki süreç icra infaz kurumunun atayacağı bilirkişi ile ilerleyecek. Aynı sorulara cevap istenecek, aracın misli var mı varsa nedir yoksa sıfır olsaydı bedeli nedir?
+7-8 aylık bir süreçten söz edildi, daha kısa da sürebilir...

Öğrendiğim işinize yarayacak bazı bilgiler;
1# Misli ile demek benzeri demek ve ancak aynı malın yenisi varsa yenisi ile değişim demek. Kozmetik değişiklik olsa dahi güncel tutarlar belirleniyor.(Birinde sunroof var diğerinde yok gibi)
2# Araçta gizlenmiş bir ayıp varsa süre aşımı diye bir durum söz konusu değil, garantisi doldu şikayet etmekte gecikti diye bir şey yok, gizli ayıp olup olmadığını bilirkişi beyan eder. (Benim davama üç bilir kişi raporu sunuldu son iki tanesi heyet halinde)
3# Mahkeme boyunca aracın kullanımına devam edilmesi ve kilometresinin yükselmesinin davacı açasından hiçbir olumsuz tarafı yok, hukuki süreç boyunca aracı mevcut hali ile kullanmaya devam etmeniz davalı tarafın elini güçlendirmiyor.
4# Sorunları bayiler yada distribütör ile çözmeye çalışmak manasız, kimse böyle kıymetlerin değişimi vs konularda elini taşın altına koymuyor. İyi bir avukat ile hemen hukuki sürece başvurmalısınız.
5# Eğer aracın misli varsa ama ellerinde yoksa bir üst versiyonunu yada modelini, örneğin C segment stokta yok D segment vermek gibi bir durum söz konusu değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap