bağırsaklarımla ilgili epey büyük sıkıntılar var sanırım, hani epey bir zamandır da (birkaç yıldır diyelim ona) çekiyordum ara ara benzer şeyleri ama hep kısa süreli, devamlılığı olmayan şekilde oluyor ve pek can sıkıcı bir hal almıyordu.

son 2 aydır ise ne olduysa hem atakların şiddeti hem de sıklıkları arttı. daha önce yurtdışından yeni geldiğimde aynı şikayetler için gittiğimde crohn teşhisi konulmuştu ve humira denilen düşmanımın başına verilmeyesice bir illet ile tedaviye kalktılar. neyse ki mevcuya çabuk uyanıp başka 2 farklı uzmana daha görününce crohn olmadığım anlaşıldı o illete hiç bulaşman yırttım. e bunlar da ağız birliği etmişcesine bu defa da IBS dediler ve beslenmeye dikkat edip stresten uzak durursam atakların sıklığı, süresi ve şiddetinin önemsiz hale geleceğini söylediler, lakin beslenme tarafına dikkat etsem de yaradılıştan sinir küpü olduğum için stres tarafı pek mümkün olmadı tabi. arada derede de zaten önceki yaz ve ondan bir öncekinde 13 yıllık mazisi olan bazı had safhada gerizekalıca şeyler (gerizekalı karının teki diyeyim de rahatlayayım yine) yüzünden de bu yaştan sonra hiç olmaması gerektiği kadar üzüldüğüm bir dönem oldu vs vs.

velhasılkelam sanırım artık kutumda büyük hissediyorum (😁), kendi uzmanlığı olmayan ama nihayetinde kendi alanlarında çok başarılı birer doktor olan iki arkadaşım da "mutlaka kolonoskopi yaptırmalısın" diyorlar. zira bu defa işin içine kanama ve mukus salgı da karışmaya başladı -ki bu en belirgin işaretleriymiş-. netice itibariyle galiba geçmişteki sigara tiryakiliğimin bedelini biraz ağır ödeyeceğim gibi duruyor.

şu sıra yurtdışında yaşayan ve durumuyla ilgili (futbola bağlı menisküs ve bağ hasarı) bir süredir burada doktor kontrolünde olan yeğenimin ameliyatı ve sonrasında fizik tedavi işleri olacak, fizik tedavi mevzusu zaten ameliyattan 3 hafta sonra başlayacak ve muhtemelen ekim ya da kasım aylarına kadar da sürecek. onun bu işlerini aradan çıkartıp ülkesine yolculadıktan sonra kendi başımın çaresine de ancak bakarım herhalde, ne kadar geç öğrenirsem o kadar iyi zaten eğer kaçınılmaz olan şeyse.

hayırlısı. 👍

BeğenFavori PaylaşYorum yap