Herkese merhabalar, 30 yaşında alakasız bir bölümden yüksek lisans mezunuyum. Yazılıma merak sardım ve öğrenmeye başlamak istiyorum ama bilgi çöplüğü içinden bir türlü başlamak için gerekli rehber veya bilgi bulamıyorum. Amacım programlamaya giriş. Sizce nasıl bir yol izleyebilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Ben de sormuştum. İşin uzmanları mobil cihaz yalımını önerdi. Ve düzgün çalışma ile udemy de başarabilirsiniz dediler.

 • Fırat Duran @firat_duran

  Valla ben şunu farkettim, önce çevreni bu kişilerle dolduracaksın aksi halde sıkıcı oluyor 😀
  Kitap okuyayım, pcden video izleyeyim ile olmuyor, olur aslında ama herşeyden soyutlaman lazım kendini. Bahane bulmaman lazım.
  HTML CSS JS ile başla devam et.

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  24 yaşımda banka sigorta bölümünden mezun oldum. 26 yaşımda yazılım firmasına girdim yaş 34 sorunuz varsa buyurunuz

 • Mehmet @m-menguc

  Ben de kendi kendime işten vakit buldukça 3-4 senedir yazılımla uğraşıyorum. Python ve C# dillerinden giriş yaptım. Şuan C# üzerine yoğunlaşıyorum. Ara ara sıkıldığım dönemlerde C# ile Sql, ASP, MVC vb. teknolojileri birlikte çalıştım. Bunlar nedir ne işe yarar diye merak ettiğim için. Unity ve C# ile temel Unity eğitimini tamamladım. C# ile kendi işim için RPA projeler yapıyorum. Keyfi merakla uğraşıyorum hep. Son zamanlarda zamanımı edabit.com sitesinde küçük challenge'lara ayırıyorum. Hem sürekli bir problemi çözmek için kafa patlatıyorsunuz. Hem de aynı iş başka hangi yollardan yapılır onu öğreniyorsunuz. Benim 20-30 satırla temel kod seviyesinde çözdüğüm problemi başka yazılımcılar 2-3 satırla çözebiliyorlar. İllaki onlardan yeni şeyler öğreniyorsunuz. Bu bilgiler ne youtube ne de udemy videolarında var.

  @firat_duran arkadaşın dediği gibi keşke çevremde bu işle uğraşan en azından 1 kişi olsaydı. Süreç daha kolay ve hızlı olurdu. Ama bu iş biraz heves meselesi dediğim gibi. Bu işten gerçekten güzel bir çıktı alabilmek, benim gibi eğitimini sonradan alanlar için biraz uzun ve zor bir süreç. Ki ben henüz işin başındayım. Daha çok yolum var.

 • güray @gurayd

  Hangi tarafa yönelmek istiyorsun. Mobile, web ya da database?