KPSS boş yere iptal edilmiş anlaşılan. Zaten ben sosyal medyada kanıt diye gezen görsellerin sahte olduğunu söylüyordum herkese, kimse inanmıyordu. 25 tane soru şıklarına kadar aynı diyordu herkes ama 3 tanesi aynıymış sadece, 10 soruda benzerlik varmış ama benzerlik normal zaten her sene olur. Hadi çok benziyorsa 3-4 tane de oradan iptal et toplamda 6-7 soru iptal olurdu. Göz ardı edilebilecek bir sayı. Tüm sınavın iptal edilmesi büyük olay, araştırmadan etmeden sosyal medya gazıyla iptal ettiler.
Evet insanlar şüphelenmekte haklı, geçmiş yıllarda da yaşanan olaylardan dolayı iyice canı sıkılıyor insanın ama girip de yalandan kanıt üretmenin ne mantığı vardı ki? Neye yaradı şimdi iptal olması? Milyonlarca kişi tekrar çalışacak, tekrar stres olacak, tekrar masraf olacak, atamalar kayacak falan. Keşke 2-3 gün daha beklenseydi araştırma sonucuna göre iptal kararı alınsaydı. Sırf laf yememek için iptal ettiler ama sosyal medyanın gazına geldiler.

#akış #kpss #ösym

https://www.memurlar.net/haber/1037192/kpss-de-on-rapor-hazir-3-soru-bire-bir-ayni.html

KPSS'de ön rapor hazır: 3 soru bire bir aynı

KPSS sorularının sızdırıldığı iddiasıyla başlatılan çifte soruşturma sürüyor. Uzmanlarca hazırlanan ön raporda 3 sorunun birebir aynı, 10 sorunun benzer olduğu tespit...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Agab @agab

  Paylaşılan denemelerde youtube’da vs olan 3 soru birebir aynıysa kendi içlerinde paylaştıkları kaç soru aynıdır onu düşün.
  Değil 3, 1 soru aynı olsa bile iptal edilmelidir.

  • Nakahella @nakah

   Benim anladığım, soru hazırlayan kişilerin üşengeçliği ve iş bilmezliği nedeniyle daha önce piyasada dolaşan 3 soruyu havuzdan çekip hiç değiştirmeden sınava koymuşlar. Kopya gibi bir durum değil bu yani. Dediğiniz şey varsa onla ilgili de araştırma yapılıp ondan sonra iptaline karar verilmeliydi. Henüz dediğiniz gibi bir bilgi kesinleşmedi, hatta şüphesi bile yok henüz.

  • Nötr_Kortex @kortex

   @nakah bu havuz çok mu dardı yani denk gele gele o sorulara denk geldi ?

  • Nakahella @nakah

   @kortex Denk gelebilir niye gelmesin. Ayrıca Türkiye Geneli Deneme Sınavındaki herkese açık soru kitapçığına KPSS'de çıkacak olan soruyu çalıp koymanın nasıl bir nedeni olabilir ki?

  • Agab @agab

   @nakah O işler öyle olmuyor ya. Sözde soru odasına giren kişilerin cep telefonu alınıp, internetsiz odalarda hazırlık yapılıyordu. Ama buna rağmen bir şekilde olmuş. Bu kadar sıkı olan yerde 3 sorunun da aynı denk gelmesi imkansız. Soru havuzunda milyonlarca soru var. Zor değil, imkansız.
   Nihayetinde bu soruları tek kişi hazırlamıyor ki üşengeçlik olsun.

  • Nakahella @nakah

   @agab İşte detaylı bir araştırma yapılıp gerçekleri şeffaf şekilde açıklamalılar yoksa sürekli yeni teori üretiyoruz. Ama yine olmuş bir şeyler Fetöcü metöcü deyip geçecekler gerçeği öğrenemeyeceğiz.

  • Nötr_Kortex @kortex

   @nakah bu arada yazmayı unuttum bazı instagram hesaplarından nokta atışı yerler verilmiş bu kadar tesadüf olamaz.

  • Emre Yüce @emreyuce

   Ne alaka ya? Haliçli kıyı tipinde niye bir şey yapamadılar o zaman bırakın bu işleri tabii ki benzeri de olur aynısı da sınav iptalini sen çok kolay sanıyorsun ha. Sen Türkçeyi sadece çalışarak 30'da 30 yapamazsın o anki sınavdaki kararlarına çok bağlı bir şey bilgi ve yorum yeteneği yanı sıra psikolojinle de mücadele ediyorsun ikinci sınavda benim Türkçe netlerimi getirsinler o zaman. Milletten üç tane oy alabilmek için ona da bu yüzden oy hesabı yaptıracak kadar salaklar sağ olsun, sınav iptal ettirdiler. Ben sözleşme yapmışım okulla işime başlayacağım ne güzel millet bu süreçte tekrar hazırlansın ben ise ekstra yüke gireyim ne ala memleket be. Sizin sistemlerinizi, sorularınızı yenilemeyi mi bekleyeceğim. DDK gitsin önceden yapsın bu işleri bir neslin hayatını resmi olarak yok ettiler o yıldan sonra bari her yıl denetleme olsaydı. Şimdi gelmiş millet eğlencesine sınav iptal ettiriyorlar. Gitsin temizce çözsün süreci sanki yapacak memur, iş gücü falan yok. İşlerine geliyor tabii ki kısa yoldan iptal etmek deşseler neler neler çıkacak çünkü. İkinci sınavın çalınmayacağının garantisini kim verdiyse bunlara ortaya çıkmazsa sorun yok zaten bu aptallara göre. Ne güzel ya

  • Agab @agab

   @emreyuce Emre bencil davranma. Ben sınava girmedim dolayısıyla taraflı yorum yapmıyorum. Doğru olan bu. Sen 30 türkçe yaptın ama çalınan soruyla 31 türkçe yapan varsa ne olacak? Önüne geçtikten sonra vaa keşke iptal edilseydi dersin?
   İnternette gördüğümüz 3 soru sadece. Belki kendi içlerinde 100 soru paylaştılar. Biliyor musun bunu? Sizin hakkınızı korumak için konuşuyoruz burada. Emin ol sınav iptal etmek öyle kolay bir şey değil. Demek ki yaptıkları araştırmada bayağı bir bilgi sızıntısı olduğunu gördüler ki iptal ettiler. Medyadan 2-3 haberi takip edip sistemin içine girdiğinizi sanmayın çocuk gibi.

  • Emre Yüce @emreyuce

   @agab Tamam da gelecek sınavda çalınmadığını nereden bileceğiz? Geçmiş DGS'de olmadığını nereden biliyoruz. Ben peki geriye düşersem ne olacak? Yani bu süreç öyle kolay mı ki tam araştırılmadan hemen çatkapı iptal edildi diyorlar. Sınavda 30 Türkçe var zaten fazlasını yapamaz ama şöyle düşün sonuçta bilgi işlem yok mu optiklere yazıyorlar biz her şeyi anlıyoruz sınavınızı iptal ederiz falan diye bu aynı ya da benzer çıkanlara yönelik bir araştırma yap. Yapamıyorsan o zaman bu KPSS sürecini farklı bir şekle sok bu ülkede sınavla beceremiyorsun demek ki artık komple reforma ihtiyaç var de hiçbiri yok üstünkörü iptal edilip kara düzen devam edecek çünkü Twitter tayfa sınavları kötü geçtiği için tekrar edilsin istiyor bir düzeltme veya yeni sistem isteyen yok ortada ve bu yüzden bana hiç samimi gelmiyor.

  • Agab @agab

   @emreyuce Hiçbir zaman bilemeyeceğiz. Ama önümüzde yapılan hırsızlığa da ses çıkarmayalım mı?

  • Emre Yüce @emreyuce

   @agab Hırsızlığa ses vaktinde çıkarılmalı. Senin evine her gün hırsız girsin TV’ni çalsın sen de güvenlik önlemi geliştirme sonra polis TV’yi tekrar getirsin her çalınmada TV’n zarar görsün ama nasılsa TV geliyor diye bu döngü devam etsin. Sen sistemi düzeltme hala geçici çözümler bul. İkinci sınavdan sonra da aynı baskıyı yapsınlar bu seferki sınav için de araştırılsın hepsi. Umarım Twitter’da ikinci sınav için de DDK’nin gidip denetlemesine yönelik gönderileri görürüm de bir nebze iyileşme oldu diye düşünürüm.

  • Agab @agab

   @emreyuce Tamam vaktinde çıkarmadık (çıkarıldı btw) diye çalsın dursunlar o zaman.

  • Emre Yüce @emreyuce

   @agab Sen sınavdan 88-89 bekle ve branş bazında sıralamada ilk 50’ye girdiğini düşün sonrasında sınavın iptal edildiğini söylesinler sonra gel tekrar konuşalım. Ben bahane, o, bu, şu kabul edemem kusura bakmasınlar. Buyursunlar bana benim bu sınavı şaibe ile bu nete ulaştığımı kanıtlasınlar yoksa benim sınavımı geçerli kılsınlar benim sorunum değil. Öğretmenlik cayma sözleşmem 3 maaş ve üstüne de tekrardan iş bulsun devlet sonra belki çalındı diye yeni bir şey sunabilir bana yoksa benim yaptığım sınava kendi suçları yüzünden benim hakkımı yemesinler ben iptal edilmesine laf etmiyorum ben ortaya sunulan çözüme karşıyım. Branş bazında sıralamada incelenecek meslek sayısı kaç Allah aşkına sanki yapılmayacak bir şey diyorum isteseler branş bazında sıralamadaki denetleme ile 1 aya çıkarlar.

  • dolunay @dolunay

   @emreyuce Başarı hile ya da tesadüf değilse, bir kere daha sınava girin ne olacak, hatta hileciler ortadan kalktığı için daha iyi bir sonuç bile alabilirsiniz. Sınav bir kısım kişilerin hatası yüzünden istenilen sonucu vermemiş, amacına ulaşamamış durumda. Sınavı yenilemek dışında nasıl çözüm olacak ben anlamadım (bildiğim konu değilk uzaktan bakıyorum).

  • Agab @agab

   @emreyuce Önündeki ilk 49 kopya ise ne olacak emre? Belki onlar olmasa değil ilk 50 ilk 5e gireceksin?

  • Emre Yüce @emreyuce

   @agab işte o ilk 50 araştırılsın çaldıran kimse bu sorumluluğu da ona yüklesinler ve ortaya çıkarsınlar o benim sorunum değil işte. O zaman sınav kağıdına yazmasınlar biz kopya çekenleri anlıyoruz bilgi işlem bunu yapıyor yazmasınlar.

   @dolunay ben zaten matematik, tarih ve coğrafya ve vatandaşlık için bir şey demiyorum ama Türkçe ise benim tamamen o anki tercihlerimle yapılan bir şey yani 27 tanesinin kesin şekilde net olduğuna eminim herkesin bu denli zor dediği bir sınavda ben hakkımla 27 net kesin ki açıklansa biliyorum 30 net gelecek bu şekilde ben yapmışım şimdi sınavdan sonra bakıyorum ya iyi ki şu şıkka düşmemişim çok yakınmış bak diyorum yani Türkçeye ben bir sonraki sınavda ne kadar hazırlansam da o gün uykusuz kalmam belki beni bitirecek ki bu sınava bile gece 1’de anca uyudum yoğurt falan yedim heyecanlı biriyim yani uyuyamıyorum böyle şeylerde ki son 2 haftadır 5’te kalkıyordum sabah ki o gün yorgun olayım uyuyayım diye. Şimdi işe başladım liseli öğrencilerime ders anlatacağım, farklı konular yani gıda dersleri hepsi. Onlara sınav hazırlayacağım ve yeni sınava kafadan en az 2 ay var 60 güne ben tarihte veya coğrafyada unuturum en ince detayları. Bu sınava ben 1,5 yıl çalıştım ve iş yerinde de büyük fedakarlıklar verdim sırf zaman satın alabilmek için son aylarda ise uzaktan yapılacak işleri çok düşük maaşa yaptım İZP olmama rağmen. Şimdi ise mecbur hem çalışıp hem buna hazırlanmam gerekiyor çünkü işten çıksam 45 bin lira ceza ve geri kalan aylarda işsiz olacağım. Hem bir yandan sınava tekrardan hazırlanacağım hem de işimle gerçekten ilgilenmem gerekecek ve sonra niye diye soruyorum ÖSYM soruları çaldırmış falan filan. Sonra düşünüyorum burada benim suçum devlete güvenip 31 Temmuz’da yapacağı sınavı 31’inde yapıp bitireceğine inanmam mı? Kenara attığım para ile tatile çıkacaktım sınavdan sonra çünkü ben eminim sınavda yapabileceğime. Sınavdan sonra Türkçeden gram emin olamadığım için (27 net kesin diyorum ama ben buna korka korka 2 günde bakabildim) sınavdan sonra aileme yapamadım Türkçeden 5-6 yanlış çıkarsa kötü gelir dedim sonucum moralim bozuktu yani arkadaşıma gittim eve gelsem bütün kitapları atardım. Sorulara baktıktan sonra arkadaşımla tatile çıktık daha dün falan KYK yurtları ile ilgili paylaşım yaptım bir hafta daha gezeceğiz ama gel bana sor ne kadar keyif alıyorsun diye aklıma tekrardan sınava hazırlanmak gelince çıldırıyorum. Bu şey değil ki çok önemli bir proje yaptığını düşün üstüne kola döküyorsun ve çöp oluyor bak bu şekilde bile deli üzülürsün ama bu örnekte kolayı bile sen dökmüyorsun her şekilde koruyorsun projeyi teslim ettiğin kişi daha incelemeden kola döküp çöp ediyor ve git tekrar hazırla diyor sana. Buna sövüp sinirlenmez misin? Gerçekten artık uzun bir süre soru vs. görmek istemiyordum çünkü mesleğimi unutmaya başlamıştım ya KPSS diye diye. Önüme bakıp ALES’e bilgilerimi taze tutacak kadar tekrar edip girip onu da aradan çıkarmak istiyordum ama şimdi hepsi altüst oldu. Bilemiyorum yani cidden benim bir tane suçum yok başarım elimden alındı. Ben ikinci sınavdan çıktıktan sonra daha iyisini yapsam bile yaptım diyemeyeceğim yaptım ama bakalım geçerli olacak mı diyeceğim ve geçerli olmasını bekleyeceğim.

  • dolunay @dolunay

   @emreyuce Siz de haklısınız 🙁

 • fusuf @konu-disi

  3 soru nasıl birebir aynı olabilir?

  • Nakahella @nakah

   Birçok nedeni olabilir.
   ÖSYM'ye gönderilen örnek soruları Yediiklim yapmaması gereken bir şekilde kendi kitaplarına da basmıştır önceden. Nasılsa ÖSYM bizim soruları değiştirmeden kullanmaz diyerek. ÖSYM soru hazırlama komisyonu da havuzdaki bu soruları direkt almıştır, nasılsa Yediiklim bize yolladığı soruyu denemesine koymaz diyerek.
   Veya ÖSYM soru hazırlama komisyonundaki yaşlı amcalar soru hazırlama dönemi içinde tatilde falandır yıllık izin almışlardır. 😀 2-3 günlük süresi vardır üşenmiştir kendi soru yazmaya. Havuzdan alıp değiştirmesi gerekirken direkt ben bunu koyayım kimse fark etmez demiştir.

   Falan gibi sebepleri olabilir. En uzak ihtimal Yediiklim'in önceden soruları çalıp sonra TÜRKİYE GENELİ HERKESE AÇIK soru kitapçıklarına bu soruları yazması olur. 😀 Bu ihtimali daha güçlü bulmak çok gülünç.

 • Cyber Man @cyber-man

  Sorun sadece soruların aynı olup olmaması değil:

  "KPSS soruları 3 bin kişiye verildi, benzer durum başka sınavlarda da yaşandı" https://t.co/z4t4Bkptpe

  • Nakahella @nakah

   İşte bu durum araştırılmalı, varsa bir şüphe bu anlatılıp kimler neden oldu kimler aldı ona göre iptal edilmeli. Daha hiçbir şey araştırılmadan, araştırmanın ilk gününde sosyal medya daha fazla hükümetin üstüne gitmesin diye sınav iptal kararı aldılar. Yanlıştı bence bu karar.

 • katan @katan

  Aynı yayınevinde 3 tane birebir aynı 10 tane de oldukça benzer soru çıkması nasıl normal bir şey?

  Farklı yayınevlerinde ayrı ayrı olsa yine neyse diyeceğim.

  • Nakahella @nakah

   Birebir aynı olması normal değil tabii ki. Onların iptali sağlanmalı ve nasıl gerçekleştiği öğrenilmeliydi. Bunlar öğrenilmeden direkt sınav iptali sağlanması bence saçma diyorum. Bu haftaki sınavlar ertelenebilirdi.

  • katan @katan

   @nakah Ortada yüksek derecede şüpheli bir durum var. Soru iptal etmek hiç bir şeye yaramaz. Ayrıca o soruları doğru yapmış yüzbinlerce adayın ne suçu var? Bir sürü insan belki o sorulardan başladı başka sorulara vakti yetmedi. Başkaları ise başka sorulardan başladı ve o sorulara zamanı yetmedi. Hesabını kim verecek?

 • sms55 @sms55

  İptalin ve yönetim değişiminin soruların çalınması, birebir başka yerde çıkması ile felan alakası yok.
  Cambaza bak diyor birileri...
  Aslında eski gidenlerin ve yeni gelenlerin cemaatlerine bakmak yeterli...
  Selamlar.

 • dolunay @dolunay

  ÖSYM başkanının ayağını kaydırmak için olay kabul edildi diyorlar yoksa bu söylentiler hep vardı, zaten yazılı önemli değil sözlüde iş bitiyordu. İptal iyi oldu ama, çalışsın insanlar, ne kötülüğü var çalışmanın, haksız yere 3-5 soru silinmesi daha kötü, insanların hayatları değişiyor, o soruları hakkıyla çözenlerin hakkını nasıl vereceksiniz?

  • Agab @agab

   Boş muhabbet. Bu ülkede birini görevden almak için kumpas kurmaya gerek var mı? Gecenin köründe durduk yere açıklama olmadan kaç tane bakan değişti. Ösym başkanı kim ki böyle kumpas kurulsun.

  • dolunay @dolunay

   @agab Diyorlar ki iktidarın içinde değişik güçler var, bunlar arasında dışarıdan çok görünmeyen bir 'savaş' var. Bilgim yok ama yazıyorlar böyle şeyler.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @dolunay: İktidarlarda her zaman iç kavga olur, gruplaşmış insanların hiçbirisi aynı neden ile bir araya gelmiyor, öyle görünmesine rağmen. Hatta, aynı neden ile bir araya gelmiş olsalar bile farklı programlara sahip olabiliyorlar. Önemli olan bunu ülkeye yansıtmamak ve her zaman önce ülkenin menfaatlerini korumaktır...

 • P. O. F. @pof

  Sanırım aynı şıkları işaretleyen (yanlışın şıkkı dahi aynı olan) çok fazla aday tespit etmişler. Bir gazete haberinde öyle bir şey okudum.

 • Ömer Özgür @omc43

  Sadece 1 YouTube videosunda 2 tane birebir soru vardı?

 • dolunay @dolunay

  3 bin kişiye tüm soruların verildiği iddiası varmış. İptal edilen sınavda çok yüksek alanların, yeni sınavda aldıkları sonuçlar karşılaştırılırsa gerçek rakamların ne seviyede olduğu aşağı yukarı belli olur.

 • cgdincer @cgdincer

  Neleri inkar etti bu adamlar. İsteselerdi çok rahat bunun da üstünü örterlerdi. Belli ki işlerine gelmeyen feto artıkları için kurtulma bahanesi bulmuşlar.