!!! Önemli !!!
İyi akşamlar arkadaşlar.
Elimizde kiracı olarak 20.01.2013 tarihli bir kira sözleşmesi mevcut. Bugüne kadar olan kiralar da hep ödendi. Ev sahibi 10 yıl sürenin dolmasını gerekçe göstererek 27.07.2022 tarihinde 6 ay içerisinde evin tahliyesine yönelik ihtarname göndermiş. İnternetten baktığım kaynaklara göre ilk sözleşmenin süresinden sonra 10 yıl geçmesi gerekiyormuş. Yani 20.01.2014'ten sonra 10 yıl geçmesi gerekiyormuş. Sürenin dolmasından çok önce böyle bir ihtarname göndermiş. Bu durumda ne yapabiliriz?
Edit: Bu arada elimizdeki son sözleşme 2013'e ait. 2008'den bu yana aynı yerde oturuyoruz. Kaynaklarda hep "sözleşme yenilendiğinde 10 yıllık süre uzamış olur" dediği için 2013'ü baz alıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Alptekin @alptekinck

    geçen gün ihtar sonrası evi 3 yıl kiraya veremediğini duymuştum. bu bilgiyi öğrenince belki geri çeker @ganiemre

  • Elixir @elixir

    TBK madde 347’de düzenlenen on yıllık kiracının çıkarılması sebebine dayanarak kiracının kiralanandan çıkarılabilmesi için kiraya veren 10 yıllık uzama süresinin bitiminden en az 3 ay önce kiracıya fesih bildirimi yapmalıdır.

    • castiel @castiel

      İşte o maddeye göre 1+10 yıl süre 20.01.2024'te doluyor. Ama avukat aracılığıyla geçen hafta tebligat göndermişler. Bu durumda ne yapılabilir onu bilmediğim için sormak istedim.

    • Elixir @elixir

      @castiel +1 yıl nerden çıktı anlamadım? 10 yıllık süreniz doluyor ve size 6 ay öncesinden (büyük ihtimalle noter tasdikli) ihtarname yollamış. Eğer kira miktarı söz konusu ise oturup anlaşmaya, yeni kontrat yapmaya bakın. Öteki türlü hemen yeni bir kiralık aramanız sizin lehinize.

    • castiel @castiel

      @elixir Oradaki +1 kira sözleşmesinin süresinden geliyor. Aşağıda sanırım siz de görmüşsünüz on yıllık uzama süresinden sonra tahliye edebilir diyor. Ödemeler falan da yapıldığı için herhangi bir sıkıntı olmaz gibi görünüyor sanırım.

  • rsezer @rsezer

    1+10 yorumunuz yanlış, sözleşme tarihinden itibaren 10 yıl dolmasına 3 ay kala sözleşmeyi yenilemeyeceğini bildirdiğinde kanuna uymuş oluyor.

  • ibrahim @iaiauu

    1+10 yorumunuz doğru. Kanundaki kavramları karıştırmamak lazım.
    Sözleşmede kararlaştırılan kira dönemi 1 yıl, uzama dönemi 10 yıl. Sözleşmenin başlangıç tarihinden itibaren 11. Yılın bitiminden 3 ay önce bildirimde bulunulmalı.

    • Elixir @elixir

      @iaiauu @castiel Ben de biraz göz gezdirdim, haklıymışsınız. Bu durumda daha bir yılınız var. Evsahibinin avukatının hukuk bilgisi de benim kadarmış anlaşılan 😛
      https://mihci.av.tr/10-yillik-kiracinin-tahliyesi

    • castiel @castiel

      Evet ben de araştırmalarımdan öyle anladım. @elixir muhtemelen orada avukatın şöyle bir yanılgısı oldu. Kira sözleşmesi zamanında annesi ile yapılmıştı. 8-10 yıldır ortalarda görünmeyen kızı gelerek kirayı kendisine almak istiyor. Dolayısıyla son imzalanan sözleşmenin yılını falan bilmeden avukata gidip böyle böyle oldu diye açıklama yaptı o da ihtarname gönderdi diye tahmin ediyorum. Elinde sözleşmenin kopyasını tuttuğunu bile zannetmiyorum açıkçası. Annesi de halen hayatta ama kararlara karışmak istemiyorum diyor. Neyse genel duruma dönecek olursak kiramızı düzenli ödediğimiz ve uzatma yılı olarak henüz 10 yıl dolmadığı için herhangi bir sıkıntı yaşamayacağız gibi görünüyor sanırım. Bu durumda 20 Ekim 2023 gibi falan bize bildirimde bulunabilir diye anlıyorum.

    • ibrahim @iaiauu

      @castiel Fesih bildiriminde dikkat ederseniz en az 3 ay önce deniliyor kanunda. Erken gönderilmişse de yazılı olduğundan ve fesih iradesini de taşıdığından uzama döneminin bitimine yakın tekrar bildirimde bulunulması gerektiğini düşünmüyorum. Uzama döneminin sonunda doğrudan tahliye davası açılabileceği kanaatindeyim.
      Avukat da 1+10'a ilişkin durumu bilmesine rağmen zaten ihtarname gönderilecek, belki kiracı endişelenir erkenden tahliye eder diye göndermiş de olabilir. Ben de geçen ay bu şekilde gönderdiğimiz iki ihtarname sonunda kiracıların ev sahiplerine evi boşaltacakları haberini verdiklerini öğrendim mesela.

    • AB9 @sqn

      @castiel son anlattiginiza dayanarak annesiyle yeni kira kontratı yapmaya bakın derim. Aksi halde Ocak 2024te tahliye etmeniz gerekecek.

    • castiel @castiel

      @sqn Var diye biliyorum ama yine de kendim bakıp doğrulamaya çalışacağım. Umarım vardır. Eğer yoksa gerçekten sıkıntılı bir süreç bekliyor beni maalesef.

  • Barış Ataç @barisatac

    Bakın yasa dediğiniz gibi ancak dikkatli olmanız lazım ben şimdiye kadar kira sözleşmelerime hiç süre yazmadım yazdırmadım. Sizinkinde süre olduğuna emin olun. Sonra çok üzülürsünüz.
    Sözleşmenizde şu kadar yıllıktır veya şu tarihte son bulur gibi bir ifade olması lazım.

    • castiel @castiel

      Bizim durumumuz böyle bir şey değil. Hakkım olmayan bir şeyi de istemem açıkçası. Yıllardır oturduğumuz ve kirasını düzenli ödediğimiz bir evden ani bir ihtarnameyle çıkmak istemiyoruz sadece. Hem bu bölgeden başka yere gitmek zorunda kalmamak için ailevi sebeplerimiz var hem de ani bir taşınmayı maddi olarak kaldıramayız hepsi bu.