Dahili disklerden sonra taşınabilir disklerde de SSD'ye geçmeye başladım. 480 GB'lık bu küçük diske tüm çalışmalarımı, fotoğraflarımı, videolarımı ve diğer kişisel dosyalarımı sığdırabildiğim gibi çok daha büyük bir alan da boş kalıyor. Kişisel yedekleme için pratik ve güvenli bir çözüm. Eski mekanik harici disklerimi kademe kademe SSD'lerle değiştireceğim. Pahalı olmasalardı çok daha çabuk yapılabilirdi tabi. Bu model, Sandisk'in benzer ürünlerine göre epey bir fiyat avantajına sahip. Dahili SSD'lerle benzer fiyat düzeyinde.

#akış #SSD #veridepolama #SANDISK

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arandur @arandur

  Bence ilave yedekleme için halen mevcut diskleri de kullanmaya devam edin derim. Farklı bir ortamda saklarsınız. Ne kadar fazla yedek, o kadar garantili yedek.

 • Temp @temp

  Yedeğin en akıllıcası bulut bence disk bozulur ama bulutta olursa bir şey olmaz.
  Burdaki tek sıkıntı işte bizdeki upload hızlarının az olması.

 • Coppermine @coppermine

  Su yedek isine bende fena halde kafayi takanlardanim. Evde biri Qnap (raid 1 ile 2 adet 4tb wd red disk takili) biri de WD (raid 0 ile 2 tane 3TB WD Red disk takili) olmak üzere 2 adet NAS var. Qnap olan 24 saat acik, WD ise arada bir acilarak Qnap'den yedek aliyor ve genelde kapali. Qnap'e USB üzerinden takili 5 TB 2,50 inch WD external hdd var ve her gün sabah saat 5:00'de sectigim klasörleri Qnap'dan kendisine kopyaliyor.

  Bunlar disinda da hizli veri transferi olmasi adina 1050mb/sn okuma-yazma hizinda 2TB Crucial X8 (gecen hafta durumda paylasmistim) ve su an kargoda olan 800 mb/sn okuma-yazma hizinda 2TB Crucial X6 harici ssd aldim. Bu 2 adet 2TB harici ssd'ler benim ve esimin islerini görebilecek cinsten.
  Neden bulut kullanmadigima gelirsem, üzerinde calisilan veriler cok büyük. Ayrica ev internetim üzerinden NAS'lara her yerden ulasabiliyorum (her ne kadar upload 50mbps olsa da). Ev ici kablosuz agi da wifi6'ya cikardim. Son olarak da olur da NAS baglanti hizi yeterli olmazsa, yada bozulursa ( o kadar backup'a ragmen) bu harici ssd'ler imdada yetisecekler.

  • qubit @qubit

   İlk paragraftaki WD'nin modeli nedir? Olması gereken ideal kurulum bu olsa gerek. İlk yatırım maliyeti biraz tuzlu tabii. Bir tane NAS, bir de haftada/ayda bir açılacak 2. offline yedek. Fakat diskler aynı parti üretimi olmamalı.

  • Coppermine @coppermine

   @qubit
   Qnap: TS-230
   https://www.qnap.com/en/product/ts-230

   WD Mycloud Home Duo
   https://www.westerndigital.com/tr-tr/products/cloud-storage/wd-my-cloud-home-duo#WDBMUT0040JWT-EESN

   Haklisiniz, secilen disklerde güvenilirlik önemli. Her ne kadar kul yapisi bozulabilir ürünler olsalar da isimizi ne kadar az sansa birakirsak o kadar iyi. Her iki NAS cihazinda da WD Red serisi (NAS serisi) HDD'lerden var. Diskler gayet iyiler. Secmeden önce WD Red'in bu serilerini arastirmistim ( 3TB olan iki disk WD30EFRX-68EUZN0 , 4TB olan 2 disk de WD40EFRX-68N32N0 ) sectigim diskler CMR'ler. SMR olmamalarina özellille dikkat etmistim.

   Qnap'da (24 saat acik olan) 8 TB kullanabilir durumdayken güvenilirligi düsünerek Raid 1 yaptim, disklerden biri bozulursa digeri en azindan garanti olacak. Tabii dosya bozuk sekilde kaydedilirse aynalama mantiginda diger diske de bozuk dosya kayit edilimis oluyor. Bu cözüm haliyle disklerin mekanik arizalari düsünüldügünde mantikli.

   WD'de ise Raid 0 var, yani 3+3=6TB seklinde kullaniyorum. Genelde sik acilmadigi icin, disklerin bozulma ihtimali daha düsük. O sebeple yer kazancim olsun diye bu yöntemi sectim. Amac Qnap'in sik update olmayan backup'u olmasi

   Qnap'a USB üzerinden bagli 5tb external disk ise WD Elements. Bu cok spesifik degil. 2,50 inch external hdd. USB 3.0 hizinda. Ilk mesajimda da yazdigim gibi qnap'daki sectigim bazi klasörler her sabah saat 5'de bu diske de kopyalaniyor. Bu sayede biryere gitmemiz gerektiginde bu diski söküp yanimiza alabiliyoruz. Simdi Crucial External SSD'lerden sonra pek bir anlami kalmasa da bu da arti bir sigorta simdilik.

 • qubit @qubit

  Epey ufak bir şeymiş. Isınma sorunu var mı?