#SONDAKİKA: Sigara fiyatlarına 2 TL zam

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  "Tekel Bayileri Başkanı Özgür Aybaş sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sigara zammıyla ilgili yapılan paylaşımların gerçeği yansıtmadğını olası bir zam durumunda bilgi paylaşacağını ifade etti."

 • Rj0lnir @rj0lnir

  2 değil 20 TL zam yapılsa yine fark etmez. En azından fark etmeyecek kadar kişide etkili olur. Sigara konusunda taviz vermeyen bir toplumuz. Paket sigara alamıyorsa gidip yarı fiyatına kaçak tütün alıyor, doldurma alıyor, yine içiyor. Bu kadar zararlı olduğu bilinen ve kanıtlanan bir şeyin bu kadar çok ve üstüne para verilerek tüketilmesi bence bir akıl tutulmasıdır.

  • Orcun @orcun

   Devlet desteklemiyor ki ? sigara bıraktırma konusunda devletin bir desteği yok. Varolan sistemler çok yetersiz garip garip psikoloji ilaçları veriliyor terapi şu bu yok. Sonuçta bu bağımlılık yapan bir madde ancak bunla alakalı devletin önemi işte sigaradan gelen vergiyi buralara yönlendirmesi gibi bir durumda yok. Bu kadar zam yapılıyorsa işte kaçağa yönlendiriliyor insanlar. Zam yapılsın yapılmasın demiyoruz ama alım gücü oranından kat akt fazlası zam yaparsan kaçağı artacak. Her köşe başı tütüncü nargileci kaynıyor. Güya bunlar yasal tütün satıyor bandrollü vs. e ama sarma sigara da var ? polise şikayet ediyorsan adam diyorsun sarma sigara satıyor yasak ? e gene devam senelerdir satıyor kimse sesini çıkartmıyor. En son alkolde de patlama oldu kaçak alkol olayı, mesela görmüşsündür bir yerden rakı alacaksın viski alacaksın bakkal çakkal vs abi diyor istersen onu alma bizim .... var o yapıyor bak çok tutuluyor fiyatı 4'de 1'i onu vereyim. E 300 400 500 vereceğine hop 100 tl'e ev yapımını falan veriyor sana ve bunu da önleyebilen yok. Kimi adam mesela evinde yapıyor damıtıyor içiyor, bira yapacak mayasını alıyor damacanada yapıyor şişeliyor içiyor. Yani bu sefer aşırı vergi almanın bir manası kalmıyor kullanımı kağıt üstünde düşüyor gösteriliyor ama düşen birşey yok. Kaçağı arttırıyorsun böylece teröristlere kaçakçılara paralar akıyor ve önlenemiyor.

  • Rj0lnir @rj0lnir

   @orcun Yazdıklarınızda gayet haklısınız, bizim ülkede ne yazık ki işler böyle, "ya tutarsa" kafasında. Ancak, o sigarasını alkolünü kendi yapan 5 kişi varsa parasını verip alan 50 kişi var. Yani öyle herkes uğraş(a)mıyor o işlerle. Bu sayede de deli gibi vergi geliri elde ediyor ve bu yıllardır böyle. Görüyorsunuz, sigaraya/alkole fahiş zam, 2 gün "ooo ne oluyor böyle, wololo wololo" sonra tısss... aynen devam. 🙂 Önce kafa yapısının değişmesi lazım ki benim hiç ümidim yok 😀 Bu arada tek bir yazdığınıza katılmıyorum; sigara bağımlılık yapan bir şey DEĞİLDİR. Bağımlı olduğunu iddia edenin sadece iradesi zayıftır. Çevremde çok fazla örneği var, hem yıllarca kullanıp çat diye bırakan hem de bırakmaya çalışıp "bağımlı olduğunu" iddia ederek tekrar tekrar başlayan 😉

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Deli gibi vergi topluyor, terapi yaptırır mı? Terapiye de gerek yok, üretimini ve ithalatını durdurması yeter.