Merhabalar aramızda muhasebeci yada mali müşavir var diye biliyorum onlara bir sorum olacak. Bir yıl içerisinde 3 defadan fazla araç alım satımı yapınca devlet arkamızdan vergi gönderiyor. Ben vergi mükellefi inşaat mühendisiyim şahıs işletmem var fatura olarak serbest meslek makbuzu kesiyorum. Vergi levhamda araç alım satımı yok. Şu anda bir aracım var aldığımda muhasebecim işletmişti vergi dairesine eğer bu aracı satarsam da %1 kdv ödeyeceğimi söylemişti. Peki ben bir yıl içerisinde 3 den fazla araç alıp satsam çünkü bazen iş karşılığı araç teklif edenler olabiliyor ve bu araçlaro satsam her satışta da %1 den faturamı kessem bir sıkıntı olur mu. Maliye beni oto galerici gibi görüp arkamdan vergi gönderirmi.
Şimdiden teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @civilization Merhaba. Kural olarak birden fazla yani 2 ve üstü olunca işin ticaretini yapmış oluyorsun. Her satış için %1kdv li satman gerekiyor. Envantere almandan dolayı. Satışlarını beyan ettiğin için vergi göndermez. Sorun şurada çıkıyor bu işi yapmak için oto galerici olmalısın. Oto galericilik için iş yeri ruhsatı ve bunun için belgeni almış olmalısın. Burada ceza devreye giriyor.
  Ayrıca oto galericilerin vergi sistemi sizinkinden farklı. Sizin %1 ödediğiniz araçlarda komisyon kdv si %18 ödeniyor. Bundan dolayı sıkıntı yaşarsanız. Şikayet veya özel bir inceleme olmadıkça ceza yemezsiniz. 2-3 araç için bence kimse uğraşmaz.

 • Alpi Ironside @alpi350

  Evet devlet yakalarsa öper. Çok zorda kaldıysanız Aileden bir yakınınızın üzerine alım satım yapablirsiniz. Onun hakkından kullanmış olursunuz.

  • civilization @civilization

   Burda sorunum şu ben zaten vergi mükellefiyim ticaret yapıyorum. Müşteri geldi yapacağım işe karşılık aracını teklif etti bende üstüme alıp sonra sattım satarken de %1 faturamı kestim. Amacım araç alım satımı yapmak değil. Sattığım ürün hizmete karşılık aldığım aracı satmak ve paramı almak.