Güncel ve popüler #Linux dağıtımlarından herhangi birini kurduysanız #LibreOffice uygulamalarının ingilizce kurulduğunu göreceksiniz. Bu sorunu çözmek için çeşitli yöntemler var.(bazıları aşırı karmaşık ve kaynak kodundan tekrar derleyerek yüklemeyi bile öneriyor.)

Karmaşık yöntemler ile uğraşmak yerine aramalarım sonucu bulduğum uçbirimde kısa bir komut satırı çalıştırarak Türkçe #LibreOffice arayüzü ile çalışmaya başlayabilirsiniz.
Bu işleme başlamadan önce #LibreOffice nin tüm uygulamalarının kapalı olduğundan emin olun.

Şimdi yapmanız gereken kullandığınız #Linux dağıtımında adı konsol, uçbirim veya terminal olabilir uygulamayı çalıştırmak.
Açılan siyah pencerede

sudo apt install libreoffice-l10n-tr

yazıp entera basın. Sizden şifrenizi isteyecek. Şifrenizi girip tekrar entera basınca bir kaç MB lik indirme ve yükleme işleminden sonra ekrandaki kayan yazılar duracak. Bu noktada uygulamayı kapatabilirsiniz.

Şimdi istediğiniz bir #LibreOffice uygulamasını açabilirsiniz. Artık #LibreOffice Türkçe olarak kullanmaya hazır.

Tekrar İngilizce kullanmak isterseniz yapmanız gereken sadece herhangi bir #LibreOffice uygulamasında menüden Araçlar > Seçenekler > Dil ayarları > Diller seçip sağdaki alandan kullanıcı arayüz dilini değiştirmek.
#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ScKn @scknn

  Sonra neden insanlar Windows dan vazgeçemiyor diye düşünülüyor ...

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   linux sadece klavye mouse kullanmaktan öte bilgisi olmayanlara göre değil zaten.

  • Alptekin @alptekinck

   sadece Türkçe dil paketi yükledi. çoğu dağıtım marketinde mevcut zaten.

  • Türker Sezer @dirigeant

   Mesaji yazan arkadas islemi konsol uzerinden tarif etmeyi secmis. Onun yerine, "Kullandiginiz dagitimin paket yoneticisini acin, "libreoffice-l10n-tr" paketini bulun ve kurun." seklinde arayuzden de yapilabilecek bir islem.

   Kullanicilarin gordugu arayuz bircok etkene gore degisiklik gosterebileceginden ve arayuz uzerinden anlatim yapmak (ona tikla, bu ekrana git, su menuyu bul vs.) daha uzun oldugundan bu tarz tarifler bir komuta indirgenerek, kisaca verilir. Hem anlatanin isi daha kolay olur hem de hata ihtimali duser.

   Linux'u bu acidan vurmaya calismak artik bitsin lutfen. Ayrica Linux'u bu acidan elestirmeye calisanlari guncel Windows belgelerinde ve forumlarinda powershell uzerinden yapilan anlatimlara ne yorum yaptigini da cok merak ediyorum.

  • Can @canberke

   😀 Windows farklı mı sanıyorsunuz? Dili değiştirmeyi deneyin isterseniz nelerle karşılaşacaksınız. PC'yi ingilizce kuruyorum ama oturum açma ekranı türkçe 😀 Bu tarz sıkıntıları sadece Mac'te yaşamıyorsunuz, tecrübe ile sabit

 • Outrun @outrun

  Only Office daha iyi bence. Ayarlarından da 0.5 saniyede dil değiştirilebiliyor. Libre Office kadar seçeneği yok ama en çok kullanılan 3 ofis uygulaması var, insanların %99'u için yeterli olur herhalde. Microsoft uygulamarıyla uyumluluğu da libre office'e göre daha iyi diye biliyorum (Microsoft Office ile kaydedilmiş dosyaların açılması, only office ile kaydedilmiş dosyaların microsoft office'de açılması gibi).

 • Yılmaz Bilgili @ybilgili

  Pop OS'da ben öyle bir şey fark etmedim.

 • Türker Sezer @dirigeant

  Kurulum sirasinda sistem yerelini Turkce olarak secerseniz sistemle birlikte kurulan uygulamalarin TR yerellestirme paketleri de kurulu gelecektir. Bu konuda bir sorun yasiyorsaniz ilgili dagitima hata kaydi acmaniz yararli olur.

 • dolunay @dolunay

  Ben zaten İngilizce kurduğum için sorun göremedim.

 • Tegin @tegin

  İki günden sonra yukarıdaki bazı yorumlara cevap ve bilgilendirmede bulunmak istiyorum.

  Bazı PC kullanıcıları her şeye rağmen win yerine yinede Linux dağıtımlarını kullanmayı tercih ediyor.

  Linux'u kullanırken Klavye ve fare sorunları çözümünde benimde her zaman önceliğimdir. Fakat yıllarca kullanınca konsoldan bazı şeyler yapmayı öğrendim son çare olarak arada kullanıyorum.

  LibreOffice için Türkçe dil paketini benim kullandığım Kubuntu yazılım merkezinde göremedim. Aramalarım esnasında dağıtımın deposuna bakmamı söyleyen bir çözüme de rastlamadım.

  Günlük olarak kullandığım Kubuntu ve son denediğim MX Linux dağıtımlarında kurulumun her adımı Türkçe olmasına rağmen Libreoffice ingilizce kuruldu.

  Bu çözümü de benim gibi aynı sorunu yaşayanların yazdığı biri Almanca biri İtalyanca olan iki ayrı forumda gördüm. Almanca çözümde dosyanın sonunda -de ifadesi, İtalyanca olanda -it ifadesi vardı. Bende sanal makinada kurulu olan testler için kullandığım kurulumda sonuna -tr ifadesini ekleyerek denedim ve sonuç başarılı oldu.

  Maalesef win tarafında olduğu gibi Linux tarafında da beta ve RC sürümleri tam olarak test edilip sorunlar çözülemeden dağıtıma çıkıyor. Aşırı uç bir örnek olarak denemek istediğim bir Linux dağıtımında ilk açılış ve yükleme işlemlerini Türkçe olarak başlattığımda bilgisayardaki hiçbir SSD ve HDD yi görmemişti. Başka dağıtımlar denediğimde sorun yoktu. Defalarca yeni imaj indirdim, doğrulama sonuçlarında da hata yoktu. Bir denememde dil seçiminde geciktiğim için İngilizce açıldı. Devam ettiğimde diskler sorunsuz olarak görüldü. Bunun üzerine tekrar tüm aşamaları Türkçe denediğimde yine görmedi.