Geçen akşam 9 aylık kızım hasta olduğu için özel bir hastaneye gittik, enfeksiyon olabilir diye doktor kan tahlili istedi. Kan alma yerinde görevli kadın iki elinin üstüne de dakikalarca baktı ve damar bulamadı, sonra başladi bir yerden denemeye. Sokuyor iğneyi çıkarıyor, az ileri az geri vs vs yok bulamadı dakikalarca, sonra diğer hemşire geldi o diğer elden denedi gene yok bulmadı ve çocuk ağlamaktan perişan oldu artık, gözümün önünde yavrumun elinin üstünde dolanıyor iğne ellerim titriyordu artık. Dedim bırak istemiyorum tahlil mahlil.

Doktora geri gittim alamadilar kan tahlil yok diye, tamam deyip yazdı bir antibiyotik ilaç eve döndük. 2 gündür ateş hala düşmüyor, kusma, ishal vs baya kötü olunca bugün başka bir özel hastaneye gittik, diğerinde kan alamadılar vs deyince " aa tamam parmak ucundan alırız şeker hastalarına yaptıkları şeker ölçümü gibi çok basit " dedi ve 2 dk da o şekilde aldılar diğeri gibi yarım saat perişan etmediler ufacık çocuğu.

Şimdi benim anlamadığım madem böyle bir yöntem var ilk hastane neden bunu yapmıyor? Bunun tahlil yapan cihazı vs özelse ve o hastanede yoksa neden demiyorlar böyle bir yöntem var ama şu hastanede var oraya gidin diye.

Ha bi de ilk hastanedeki hemşire afra tafra yapıyor tamam bırak alma deyince. Ulan çocuk kendinden geçti perişan oldu sedyede, senin okulda iğne sokup çıkardığın bir plastik değil ki, benim canımdan can gidiyor o kendi egosu derdinde.

Sonuç olarak, eğer başınıza gelirse, kapiller adında bir yöntem var yani sadece parmak ucundan kan alarak tahlil yapılabilen. Biz yandık siz yanmayın.

Edit: Geçmiş olsun dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre Yüce @emreyuce

  Bilgi için teşekkürler. Böyle böyle yeri geliyor doktor, yeri geliyor bilgisayarcı, yeri geliyor tamirci oluyoruz. Geçmiş olsun.

 • Batuhan @achfighter

  Aynı olay abimin ve yeğenimin başına geldi. Yeğenim ağlamaktan helak oldu. Çocuğun kolu bir haftadan fazla mosmor kaldı, ne zaman dokunsak çok acıyor diyordu.

  Ben kan verirken öyle karıştırınca nasıl acıyor. Çocuk nasıl hissediyordur düşünemiyorum.

  Sonra başka bir hastanede şıp diye çoğunun kolundan kan aldılar.

 • Johan @johan28

  Geçmiş olsun. Evlat başka tabii, seni sabaha kadar kesseler gıkın çıkmaz ama evlada ufacık zarar gelince insanın nevri dönüyor. Tebrikler sabrınız için de

 • Root61 @root61

  İşini bilene denk gelmek lazım ya😢. Üzüldüm miniğe😢. Benim de damarlar pek bulunmuyor. Hele hastaneye yattım mı üç günde bir damar yolu değişiyorlar. Bazen bir kaç deneme ve dediğiniz gibi gir çık yapmaları gerekiyor.
  Bir tane hemşireye denk gelmiştim. Kolumu tutmasıyla damar yolunu açması bir oluyordu. Favori hemşirem olmuştu🙂. Kendisi uzun yıllar acilde çalışmış. Sonra servis hemşiresi olmuş.
  Yine hastanede yatarken hemşire bir iki denemiş bulamayınca baş hemşireyi çağırmıştı. O da bir iki denemiş servis doktorunu çağırmıştı. Servis doktoru geldi. Kolumu tuttu. Saniyeler içinde damar yolunu açıp arkasını dönüp gitti😀(Hacettepe 'de vızır vızır çalışıyorlar. Nefes almıyorlar. )
  Nitekim ben de bu konuda epey doluyum🙂. Miniğe tekrar geçmiş olsun. Umarım kısa sürede iyileşir.

 • Orcun @orcun

  3 ayda bir düzenli kan veren birisi olarak çok iyi anlıyorum. Çok morarttılar ki bende damar bile belli ona rağmen gene de sorun oluyor. Kimisi 4 5 tüp alıyor sıfır his pamuk gibi kimisi bir alıyor o 1. tüp daha dolmadan ağrısı acısı geliyor iğnenin. Ondan sonra o morluk 1 hafta geçmiyor.

 • sawgent @sawgent

  Geçmiş olsun. İnsanların insiyatif almaları gereken durumlarda bu tarz şeyler çok değişken. Bilgileri de olmayabilir ancak doktor öyle istedi diye kendileri insiyatif alıp belki de daha az isabetli sonuçlar veren yöntemi uygulamayabiliyorlar. Sadece hemşirelerden birisinin kararı verip uygulaması gerekli burada. O kararın doğruluğu yada yanlışlığı tartışılabilir bu olayda olduğu gibi.

  Ameliyatlarda da operasyonu yapan kimi doktor kurşunu bulmak için saatlerce uğraşır durur kimisi ise bulunamadı diyerek bırakabilir. Sonuçta insan sağlığı hatta hayatı işin içinde ama bu kararı vermek de bir "iştir".

 • Oğuz @vitalyscherbo

  Çok geçmiş olsun. Rota virüsü büyük ihtimalle, nasıl anlamamışlar hayret. Fena salgın var çocuklarda şu anda. Kusma, ateş ve ishal oluyor. 1 hafta kadar sürüyor bildiğim kadarıyla ve hastaneye gitmek önemli çünkü ishal ve kusma birlikte çok tehlikeli, Allah korusun.

 • christian bale @christian-bale

  geçmiş olsun...
  Enfeksiyon için tam kan tahlili (cbc) istemiş olmalı doktor, bu test için mor kapaklı edta'lı küçük bir tüp kullanılır. Bu tüpün özeliği kanın damardan çıktıktan sonra pıhtılaşmasını önlemesidir. içerisine düzgün alım yapıldıysa pıhtılaşmaz ve analize uygundur tekrar çalışılabilir. Numuneyi alıp başka bi yerde bile tahlil yaptırabilirsiniz

  Kapiller yöntem ise parmak ucundan lanset ile minik bir delik açarak mikrotüp içine kan alınır. bu tüpün boyutu toplu iğne kadar, iç genişliği de toplu iğne çapından biraz büyüktür. bu mikrotüpün içinde heparin var pıhtılaşmayı önler ama diger mor kapaklı tüp gibi değil iki ucu açık hava ile temas ediyor bu da kısa sürede analize alınması gerektiği ve tekrar kullanılamayacağı anlamına geliyor.

  Gittiğiniz hastanede kapiller yöntem olsa bile numuneyi aldıktan sonra laboratuvara ulaştırma ve analize başlama süresi uzun ise pıhtılaşma olacağından tercih edilmiyor olabilir. Ancak yine de bu konuda bilgi verilebilirdi.

  ÖNEMLİ NOT (genel bilgilendirme): Kapiller Kan alma yöntemi ile sadece Tam kan sayımı (CBC) testi yani Enfeksiyon var mı yok mu ve kan sayımı (eritrosit, hemoglobin) gibi parametrelere (22 parametreye kadar) bakar.
  Eger çocuk yada bebekten CBC dışında 1 tane test bile istenilirse örneğin; B12, Demir, Folik asit, veya Şeker, Üre, Bilirübin
  Sarı kapaklı büyük tüplere numune alınması gerekmekte bu durumda parmak ucundan alınması yeterli degil mecburen kol veya el gibi bir kaç ml venöz kan alınabilecek damara girilmelidir.
  Ailelerin kan alımı konusunda saglık personeline tavrı önemli. Bebeklerde zor olan işlem ailelerin kendilerince haklı olarak korumacı tavrı ile personel üzerindeki stresi arttıracak ve hata yapma ihtimali artacaktır. (ilk seferde damara giriş tam saglanamadıysa damarı bulmak için manevra yapılması normaldir tamda bu aşamada personelin üzerinde stres ve baskı en üst seviyeye çıkıyor canı yanan bebegin aglaması ve zor durması, birde ailenin olumsuz tepkisi ile birleşince alma şansı neredeyse sıfıra iniyor.) personelin tecrübeside bu noktada önemli kanı alamamış olabilir ama yaklaşım ve tavrı ile yönlendirici olabilir.
  kısaca tavsiyem çocugunuzdan kan alınacaksa olabildigince sakin kalmanız, alınamama ihtimali oldugunu bilmeniz ve sabırlı olmanız.

 • s1234 @s1234

  Bir tanıdığın 7 aylık bebeği bacağından vurdukları iğne veya aldıkları kan yüzünden enfeksiyon kapıp yara olmuş ve 16-17 gündür hastanedelermiş. Eli kolu delinmedik yeri kalmadı diyordu. Çok zor. Çok geçmiş olsun.

 • Joe @joe

  Her hemşire her şeyi bilmiyor. Kardeşim hemşire anlattıklarını duysan kanın donar...