Yakın zamanda M1 işlemcili Macbook alma gibi bir düşüncem var ancak aklımda bazı soru işaretleri mevcut. Kullanım ihtiyacıma göre Macbook Air işimi görecek gibi duruyor, öyle yüksek çözünürlüklü render alıp, fotoğraf vs. işlemeyeceğim sadece ableton live ve VS Code gibi geliştirme araçlarını sorunsuz şekilde kullanayım yeterli.

Bu minvalde 13'' Macbook Air mi yoksa üzerine fiyat farkı koyarak Pro modelini mi almak daha mantıklı olur bilemedim. Sizin seçiminiz nasıl olurdu, paylaşırsanız sevinirim.

#Macbookair #macbookpro

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Lütfi Dereli @ltfdre

  Pro alarak mutlu olmaktan kastınız nedir? Air alırsam ne gibi dezavantajlı durumlar ile karşılaşırım?

 • Tai per Dog Un @alipektas

  Bir şeyin "pro" versiyonunu sadece param yetmiyorsa / fiyat farkı yüksekse almam.

 • Cihat @cihat

  Lütfi selam 🙂 anladığım kadarıyla air fazlasıyla yetecek sana. 256gb pro yerine 512gb air düşünebilirsin.

  • Lütfi Dereli @ltfdre

   Selam Cihat, az çok kafamda şekillendi aslında sadece Air aldıktan sonra Pro modelini almadığım için bir pişmanlık yaşamayayım istiyorum. Günün sonunda Macbook Air modelini tercih edeceğim gibi duruyor. Teşekkürler. 🙂

 • BRN @brnspawn

  M2 air daha iyi. Ekran kalitesii pro ile aynı ama kamera ve seste daha iyi. Hata şarj portuda ayrı olduğundan cift USB sana kalır.

 • qubit @qubit

  Yeni Air ve Pro'ların incelemeleri yaygınlaşmadan bir şey söylemek zor.

  Apple'ın daha 6 yaşındaki cihazlardan işletim sistemi desteğini çekmiş olması da ayrı bir ayıp. Cihaza parça-pil alabiliyorsun ama güvenlik güncellemesi alamıyorsun. Bunu söyleyen de 250 milyar nakit parası olan bir firma.

  • CimAdam @cimadam

   Kaç sene olması lazım mesela desteğin? 6 Sene gayet yeterli bir süre ki mimari değiştiğini düşünürsek normal eski bilgisayarları geride bırakmaları.

  • qubit @qubit

   @cimadam biz tüketiciyiz beraber hareket etmediğimiz için pazarda söz sahibi değiliz-değilsiniz. Ancak rakip firma varsa o ne sunuyor ona bakabiliriz. Windows'ta kaç sene?

  • CimAdam @cimadam

   @qubit 10 sene civarı oluyor yanılmıyorsam ama farklı firma tercihi, Normalde TR harici insanlar güncelleyebildiği için 6 senede bir sistemleri sorun olmuyor bence buradaki sıkıntı yine bizim alım gücüne dönüyor ki 6 sene bence yeterli bir süre diye düşünüyorum.

  • qubit @qubit

   @cimadam 6 sene M1 gibi bir işlemci için çok çok kısa bir süre. Önümüzdeki dönemde makine öğrenmesi isteyen belli uygulamalar dışında böyle bir işlemciyi zorlayacak-terletecek bir kullanım senaryosu görebiliyor musunuz? Pili değiştirdin mi rahat 10 yıl iş görür ki olması gereken bu, bir cimrilik ya da alım gücü sorunu değil. Makineyi kullanıcı ihtiyacı olduğu için değiştirmeli, firma mecbur bıraktığı için değil.

   Bunun ana soru ile alakası nedir diyen olursa: alınterin ile bir yatırım yapıyorsun. Az para değil. Kısa vadede tek ekran takılabilmesi gibi dezavantajların yanında cihazlar güzel cihazlar. Orta vadedeki riskleri de ben hatırlatmış olayım.

  • CimAdam @cimadam

   @qubit Katılıyorum size ama m1 6 sene sonra bu gelişmeler ile yeterli gelmeyebilir gündelik kullanım harici, alım gücüyle alakası var diye düşünüyorum ama ideal şartlarda bana 6 sene yeterli geliyor size gelmiyor pek tabii olabilir bu durum.

 • Agab @agab

  Yazılım geliştirmek için 16gb/M1 Air kullanıyorum. Oldukça memnunum. M2, Pro gibi cihazlar render almak için cihazlar. Ha biri 25dk biri 30dk da render alıyor(sallıyorum). 25dk bekleyen 30dk da bekler bence