Evin etrafında bulunan 20'ye yakın köpek çetesinden kurtulma yolları aramaya devam ediyorum 1 senedir.

Binanın altında veteriner var, çeşitli fastfood ve başka restoranlar var. Bunlar maalesef deli gibi bakıp besliyor bunları. Belediye de binanın 4 bir yanına 20 küsür tane köpek kulübesi koymuş. İtlerin keyfi yerinde yani.

Gündüz malak gibi yatıp akşam serini çıktıktan sonra yoldan geçenlere salça olup çete olarak kovalamaya başlıyorlar. Gece 1-2 gibi birbirleriyle 3 farklı grup olarak alan kavgası başlıyor ve sabah 5-6'ya kadar havlamaları hırlamaları durmuyor. Genelde akşam 10-11 gibi başlayıp sabah 5-6'ya kadar gürültü ve dışarı çıkarsak hırlama ve etrafımızı sarma olarak rahatsız ediyorlar.

Bir de tam evin yanında bunların kulübelerinin dibinde kabası bitip gerisi durmuş bir okul inşaatı var. Bunlar havladıkça yankı yapıyor, ses daha da yükseliyor. Sanırsın megafonla havlıyor itoğlu itler.

Bunları besleyen, bakan mallar genelde gündüz dükkanda olup akşam evlerine döndükleri için ceremesini biz çekiyoruz.

Geçen burada bir ayı videosu gördüm. Biber gazı sıkıyordu eleman ayıya yada ayı spreyi. Ben de bunlara şöyle sağlam şekilde sıksam, kulübelerine ve bölgelerine de sıksam acaba çözüm olur mu? Bölgeyi terk ederler mi?

Geçen gece o kadar çıldırdım ki sabahın 4'ünde elime sopa ve satırı almıştım bunları gebertmek için eşim zor tuttu.

Belediye ve barınak bir şey yapmıyor, çok aradım bu arada. Öldürsem bir de mahkemesiyle uğraşacağım. Öldürmeden bir çözüm arıyorum ama bulamazsam son çare öldüreceğim bir şekilde. Hayvan severler boşa duyar kasmasın, ben de hayvan severim ama hayvandan önce kendimi severim. Hayvan sonra gelir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Behzat Ç. @behzat

  Kısa saçlı 40 yaş üstü bekar ve zengin teyzeler bu yazını görmesin. Çabuk organize oluyorlar "hayvan düşmanı" diye etiketleyip internete atıyorlar. 😀 Çocukları olmadığı için evlat sevgilerini hayvanlarla tatmin ediyorlar ama işi psikopatlık seviyesine götürüyorlar. Sokakta besledikleri Kangal kırmasıyla evinde beslediği süs köpeğini aynı sanıyorlar.

  • Ali @norego

   Ben kadın erkek eşitliğine inanan biriyim. Sataşan, saldırmaya kalkan kadın olursa dayağı yer yani. Erkek sataşıp, saldırdığında ne yapacaksam kadına da aynısını yaparım. Ben de cinsiyetçilik, ayrımcılık yok 😀

 • Höşelek @benvaryaben

  pencereleri pimapen değilse yaptırmak pimapense contalarını değiştirmek sesi ciddi anlamda engelleyecektir.
  bazı şeyleri dolaylı yoldan çözmek gerekir.

 • Mr.Tekin @tekin224

  Devlet müdahale etmezse insanlar böyle böyle kendi çözümünü üretecek.

  • Ali @norego

   Devlet yasa var bir şey yapamıyoruz diyor. Barınak da belediye de açık açık telefonda siz bildiğiniz yoldan halledin bir şey olmaz dedi. Artık nasıl bıkmış ve elleri kolları bağlanmışsa onların da.

 • kizilsakal @kizilsakal

  Tehlikeli bir durum başıboş köpek ve bilinçsiz sahipler büyük sorun. Bu iki sorunda çözülmeli. Bu gün çocuk parkında 16-17 yaşında bir genç köpeği saldı tasmasını açtı sonra köpek sahibini bile dinlemedi. Yasalara uyan yok denetleyende yok.

 • Lehimli At @at

  Köpeklere kötü davranırsanız daha büyük sorun olur. Sizin istediğiniz durumu da yarar, şöyle yarar size zarar verirler, size zarar verdikleri için de ordan götürülürler.

 • Agab @agab

  Marmaris’te 1 tane başıboş köpek yok. Bodrumda da öyledir muhtemelen. Konu turizm olunca şakşak hallediyorlar hemen. Ama ülkemizin insanı 2. Sınıf maalesef.

 • Gump @runforrest

  İttaparlar yüzünden oluyor bu, tarikat gibiler farkındayım ama bulaşmıyorum. Ciddiyim bu arada tarikattan farkları yok, kafalarında bir gerçek var ve senin canın malın huzurun önemiz onların keyfi için. Belediyenin devletin zaten işine geliyor zira ciddi ve güzel çözümler para ister, ee o kadar parayı harcadıktan sonra oy gelmiyorsa aksine kaybediliyorsa kimse bulaşmaz bizimki gibi ülkelerde. Maalesef seve seve çekeceğiz, aksi senaryolar çok daha tehlikeli çünkü. Çözülemeyen milyonlarca basit ama birilerinin keyfi için çözülmeyen sorunlar gibi bu sorunda bu ülkenin kanayan yaralarından biri olarak kalacak, hangi parti gelirse gelsin uğraşmaz bu mevzuyla..

  • Ali @norego

   Belediye toplayıp uyutsa daha insacıl olur. Benim gibi vatandaş kendi çözmeye kalkınca daha fazla vahşet içerecek bu iş yoksa.

  • Gump @runforrest

   @norego Var zaten böyle mevzular, bir tek siz değilsiniz şikayetçi olan. İnsanlar haklı olarak kendi çözümlerini üretiyor ama bu iş sosyal medyaya öyle bir yansıyor ki haklı taraf ittaparlarmış gibi oluyor. Eskisi gibi değil dünya, en ufak mevzu öyle bir büyüyor ki haklı haksız olmanız önemli değil ölümüne linçleniyorsunuz..

  • Ali @norego

   @runforrest suri yada afganın birine 3-5 bin verip çözdürmek en temizi olacak gibi

 • reducto @protego

  Aynısını burada yaşadık, 2 sene çektik derdini, geceleri uyku yoktu. Sürekli şikayet şikayet ama belediye çözüm sunmadı barınakta yer yok diye, kısırlaştırma da yasak dediler. Her neyse artık bilmiyorum detayını. Ben de çıkıp bişeyle öldürme noktasına gelmiştim yalan yok. Her gün her gün belediyeyi aramaya başladık, mail, whatsapp vs. komşulara mahalleliye arattırdık, tüm mahalleli illet etmişti. Köpekleri besleyen üç kızkardeş var bi evde oturuyorlar 50 yaşlarında. O beyin özürlüler yüzünden bu hale geldi. Bir sokakta 25 tane köpek olamaz ya. Neyse aramalardan en sonunda bıkmış olacaklar ki gelip 20 tanesini aldılar gidip nereye bıraktılar bilmiyorum. Tahminimce başka bir ilçeye götürdüler. Normalde yasakmış heralde de yapacak bişeyleri yoktu gibi. Belediyeyi bıktırana kadar arayın ve arattırın, hatta belediye başkanı yardımcılarıyla görüşmeye çalışın veya danışmanlarından biriyle. Başka yapacak bişey yok

 • Yunus Emre Arslan @yunusemre

  Buna hiçbir hükümet kulak asmıyor ve asmayacak. Ulkede blr suru bos arazi var al hepsini oraya kisirlastir. Bakanda bagis yapmak isteyen de oralara yapar. Cevremde tanıdığım bir sürü hayvan sever insan var hepsi de varını yoğunu kısırlaştırmaya adamış kimse durumdan memnun değil buna emin olabilirsiniz ama belediyeler nedense sanki hayvan sever insanlar onları orada tutmak istiyormuş gibi davranıyor. 3 5 dolandırıcı dışında kimse sokakta olmalarını istemiyor.
  Aynı mesele kediler için de geçerli belediyenin umrunda olmadığı için cebimden para verip ben kısırlaştırma yaptırıyorum.
  İnsanların tepki gösterdiği kısım altına son model makam arabası çekip barınağı bok içinde bırakan yetkililer.

  • reducto @protego

   Yoo var. Biz burada savaşını verdik onun. Bi evde birlikte oturan 40-50'li yaşlarında 3 tane beyinsiz evde kalmış kızkardeşler yüzünden 2 sene mahallede kimse geceleri uyuyamadı 25 köpek yüzünden. Bak düşün köpeklere dokunamıyorlar bile, korkuyorlar. Ama her gün poşet poşet çiğ kemik getirip önlerine atıyorlardı. 25 tane köpek kemikleri gördükleri gibi kavgaya tutuşuyorlar zaten, bu kızkardeşlerin hiç umrunda değil tek yaptıkları kumların içine kemikleri atıp, köpekler yemek için birbirlerini parçalarken arkalarını dönüp gitmekti. Hayvan sevgisinin zerresinin olmadığı bu 3 gerizekalının engellemeleri yüzünden de biraz, belediyeye köpekleri aldıramadı kimse. Kısırlaştırmayı bile kabul etmiyorlardı, belediye ekipleri gelince kavga ediyorlardı. 2 sene sonunda belediyeyi öyle bi bıktırdık ki şikayetle anca öyle çözüm oldu. Sanmayın ki kimse bunları sokakta istemiyor. Var isteyenler. Daha dün burada bir video vardı hatta köpekleri toplamaya gelen görevlileri 3-5 tane beyinsiz engelliyordu. Var yani bunlar

  • Yunus Emre Arslan @yunusemre

   @protego
   " 3 5 dolandırıcı dışında kimse sokakta olmalarını istemiyor."
   Bakınız: jaho nun ifsa ettigi malum kitle. Bakınız Bartın'da oluşan felaket.
   Çok büyük bir hayvan sever olarak ne kedi ne köpek sokakta olmaz. Köpekler belirli yerlere toplanmalı kedilerde ise agresif bir kısırlaştırma politikası izlenmeli.

 • LOOP @loop

  Köpeklerden kedi maması yapalım olsun bitsin bu iş Türkiye kedi ülkesidir nokta 🙂

 • ofis @ofis

  Kedi köpek vs frekans yayıp kovan cihazlar var. İşe yarayanlarından alıp akşamları verin coşkuyu.

 • Papa Emeritus @pope

  Ben de kurtulmak istiyorum ama sağolsun ne İzmir ne Urla belediyesi bir şey yapmıyor. Hayvanların barınağa da gitmesini istemiyorum aslında ama ciddi ciddi aşıları bile olmayanlar var bunların arasında. İyice salmış belediyeler.

  • Ali @norego

   Bir şey olmaz. Bıçak yeter, tuttuğumu keserim. Küçüklükten beri çok saldırdı köpekler, öyle korkum çekincem yok, kafasını ezerim saldırmaya kalkanın. Zaten birinin kafasını kırınca hepsi kaçıyor, tecrübeyle sabit.

 • soundOnly @soundonly

  Bir süre diğer evde kafanızı dinleseniz ? Gelecekteki siz, belki bir çözüm bulur.

 • Tai per Dog Un @alipektas

  Tek çözüm mevcut imkânların el verdiği en acısız yöntemlerle itlaf. Vatandaş öldürmeye kalksa hem hayvanlara hem topluma yazık olacak.

  • Ali @norego

   Ben öldürmeye kalkarsam fare zehiri veririm et içinde. Bütün gün kıvranıp dururlar. Onun için öldürmek yerine bölgede toplanmalarını engelleyecek bir çözüm bakıyorum. Kulübelere biber gazı ve rahatsız edecek başka bir şeyler sıkmakla başlayacağım bakalım

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @norego Bence yine de o kadar ileri gitmemelisin hocam. Sonuçta sana / bana / bize zarar verdiğinin bilincinde olan canlılar değiller. Onlara kin nefret duymak falan biraz uçuk geliyor bana. Anlık kötü bir senaryoda sinir ile öldürmek yine neyse de, böyle plan falan yaparak öldürmek biraz sıkıntı. Biber gazını bi denesen daha faydalı sanki. Belki o bölgeyi terk ettirmeyi başarırsın. Köpeklerde bölge olayı çok mühim, o bölgeyi terk ettirirsen bir daha kolay kolay dadanacaklarını sanmıyorum. Ha bunu yapmak ne kadar kolay / zor inan hiçbir fikrim yok. Zor bir durum, buradan akıl vermek de esasında bana faydasız geliyor ama gönderi paylaştığın için yine de yazayım dedim.

  • Yunus Emre Arslan @yunusemre

   @norego Hocam derdinizi anlıyorum patlayacak kıvama gelmişsiniz ama çözümü bu değil maalesef bu sefer sizin başınız yanacak.

   "Heyetçe yaptıkları müzakere sonrasında Mahkeme Başkanı Yaşar Sezikli, sanıkların "sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme" suçundan 2'şer, çevreyi kasten kirletmek" suçundan da kullanılan zehrin niteliği, olay yerinin park alanı olması, çocukların da burada oynaması gibi unsurları dikkate alarak 8'er yıl hapis ile 15'er bin lira adli para cezasına çarptırıldıklarını açıkladı."

  • Orcun @orcun

   @norego Biber gazı falan olmaz o iş, çünkü biri viyakladığı an diğerleri de sana doğru saldırır başa çıkamazsın.

  • Ali @norego

   @yunusemre park değil, gerizekalı belediye binanın 4 tarafında yol kenarına kaldırıma koymuş kulübeleri. Kaldırımlar kulübe dolu, şaka gibi. Köpekler de sahipli değil. Bu arada henüz öldürme noktasında değilim. Bölgeden kovacak çözüm arıyorum ama çözemezsem bir ili suriyeli yada Afgana hallettireceğim.

  • Ali @norego

   @orcun keşke saldırmaya kalksalar... Çok boğuştum köpeklerle, kafalarını dağıtırım valla, elimden alamazlar tuttuğumu. Zaten boş değilim artık tuttuğumu doğrarım kurbanlık gibi o an.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @norego külübeleri kaldır ordan. bir tane bile bırakma. tut bir kamyonet doldur gitsin. sonra gece kayıt yap görüntülü. belediyeye git izlettir. bu böyle giderse uykusuzluktan cinnet geçirip alayını öldüreceğim de.

  • Ali @norego

   @ronniejamesdio belediye üstü kapalı olarak sen öldür diyor zaten abi

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @norego belediyeye para indir, alıp başka bir mahalleye koysunlar.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  köpek terörü çok fenadır. bende uğraştım buraya ilk taşındığımda. karşımdaki işletme eşşek kadar bir köpek besliyordu bahçelerinde. yatak odası camı ile mesafesi 10 metre yoktur. gece bir başlıyordu, ne uyku ne birşey. sonunda savcılığa gittim şikayet ettim, bunun gece havlamalarından oluşan görüntüleri de cd ye koydum verdim. savcılık belediyeye yazı yazmış alın köpeği diye, belediye de köğeği alıp bana yazı yazmış barınağa koyduk diye. savcılığa gitmeden önce belki on kere konuştum durumu anlattım ama insan insan olmayınca yapacak bir şey yok maalesef.

  iki alt bahçe katında da iki köpek vardı, sahibi kadın evde yokken bazen gece havlıyorlardı, bende gece saat kaç olursa olsun kadını arayıp köpekleriniz bizi uyumuyor diyordum. neyse ki o da evlendi gitti. şimdi sıfır köpek ile huzur bulduk valla.

 • Doğuş @dogus

  Gerçek bir hayvan severim 1 köpek 3 kedi 20ye yakın tavuk,balıklar vs sürüyle hayvan besliyorum ama şunun da farkındayım, bazı insanlar sokaktaki hayvanların çoğalmasını umursamıyor. Kişisel vicdanlarını tatmin ediyor sadece. Mesela bir araştırmada okumuştum Türkiye' de kedi ölümlerinin çoğu , kediyi sevip bıraktığımız da peşinizden geldiği için oluyormuş.

  Hayvanları sevmek onları korumaktır, beslemek değil ve bu koruma doğum kontrolü en üste taşımaktadır. Bu arada hiçbir hayvanım da tasma dahil yoktur, sokaktan kedi alıp eve tıkayıp sonra da hayvan severim diye de geçinmem.

 • Doğuş @dogus

  Maalesef, sonuç olarak doğasında avlanmak, koşmak, gezmek olan bir canlıyı eve kapatmış oluyoruz. Tamam bakıyoruz, ilgileniyoruz, yemek veriyoruz ama tıpkı hapishane gibi. Hayvanat bahçesi hiç değilse bir nebze doğal ortamına benzetiliyor ama evler insan için bile sağlıklı yapılamıyorken , hayvan için sadece hapishane

  • Yunus Emre Arslan @yunusemre

   Kediler aşırı hassas hayvanlar tam tersi sokaklar onlar için uygun değil. Kaç tane calisi virüs vakası ile uğraştım ben bile bilmiyorum. Çöplerden yemek yedikleri için sürekli virüs kapiyorlar.

  • Doğuş @dogus

   @yunusemre kediler acaba biz sürekli hazıra alıştırdık, avlanma iç güdülerini öldürdük diye mi çöpü karıştırıyorlar? Galiba 32 sene oldu kedilerim vardır, sadece biri doğuştan bağırsak hastasıydı o kadar.

  • reducto @protego

   @dogus Hayır. Kedilerin ve köpeklerin evrimi binlerce yıldır sürüyor. Binlerce yıl önce bu iki tür insanlarla birlikte yaşamak üzere evrimleştiler. Hiç ormanda yaşayan köpek veya kedi gördün mü hayatında? Köpekler kurtlardan, kediler de daha büyük akrabalarından evrimleşen yeni türler. Biz onların iç güdülerini öldürmedik. Doğalarını da engellemiyoruz. Kedi ve köpek türleri insan eliyle kasıtsız olarak oluşturulan, doğada olmaya yeni türler. Doğalarında insanlardan ayrı yaşamak yok. Bu iki türün doğası biziz. Ormanda yaşayan bir tek yaban kedisi var en yakın olarak. O da başka bir tür zaten. Ne kediler ne de köpekler insanlar olmadan yaşayabilirler. Ormanda yaşayamazlar. Avlanamazlar. İçgüdüleri ölmüş de değil. Köpeklerin de kedilerin de hala av içgüdüleri var. Kuş yakalayan kedi elbet görmüşsündür. Fare yiyen de. Kedi yiyen köpek de görmüşsündür. Peki başka? Bu iki türün avlayabileceği başka hayvanlar yok ki. Ormana salsan kedi köpek ne yakalayabilir? Hiç. Kedilerin avlayabileceği ne var ki çöpten medet ummasın? O yüzden artık şu doğalarına ters işini bırakalım. Tersine bu iki tür de bizimle yaşamak zorunda. Sokakta, evde fark etmez ancak insanlar olmadan yaşayamazlar. Ufak bir Google araştırması ile bu iki türün evrim sürecini açıklayan çok detaylı içerikler çıkıyor

  • Doğuş @dogus

   @protego kedi ve köpeğin ormanda olmadığını düşünüyorsanız bence daha söylenecek bir şey yok.

  • reducto @protego

   @dogus İstisnalar kaideyi bozmaz. Mecbur kaldıkları durumda köpekler ormanda -sürü olması şartıyla- uzun sayılabilecek bir süre daha yaşayabilirler ancak kurt sürüleri gibi kalıcı olmazlar, vahşi kediler gibi ya da kurt sürüleri gibi güçlü olmadıklarından zamanla açlıktan ölürler. Sürü küçüldükçe de avlayabilecekleri hayvan sayısı azalır ve yine açlıktan ölürler. Yaban köpeklerini ayrı tutuyorum elbette onlar başka bir tür. Ben aksi bir durum ne gördüm, ne duydum, ne de okudum. Varsa benim bilmediğim bir detay öğrenmekten memnun olurum.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Kamareların çok görüş alanında olmayan yakın bir yolun ortasına yaş köpek maması dökecek eşiniz ve hemen uzaklaşacak. Siz uzakta ama pusuda, yüksek, büyükce, önünde domuzluk bağlı Hillux, Amorak gibi bir araçla beklemede olacaksınız. 5-6 tanesi yolun ortasında yemek için kavgaya tutuştuğunda, farlar kapalı dip gaz bunlara dalıp ezip geceksiniz.

  Benim kafamdaki son plan bu. Gören şikayet eden olursa da yola çıkmışlar görmedim, telefonuma bakıyordum....

 • Serkand Demiroglu @srkndmrgl

  Misil ilaci al abi ,mamalarina kat .gider birikerin kapsina yapar onlarda rahatsiz olur