Kira sözleşmesinde depozitoyu ne olarak yazıyorsunuz? "Şu kadar para, şu kadar kira" yazmak kiracı için kötü olabiliyor. Örneğin kira 1000 lira ve siz 3 kiralık depozito veriyorsunuz, o para 5 yıl sonra hiç oluyor, 3000 lira yazmak yerine 3 kira yazsanız ev sahibi "o zaman kira 1000 liraydı" diye sorun çıkarabilir, bu devirde sanırım en akıllıca olanı Dolar ya da altın ile depozito vermek.

Edit: Bi de dask konusu var, tamam evde ben oturuyorum ama eve bir şey olsa sigortadan parayı ev sahibi alacak. Dask'ı kiracının yapması da saçma geliyor bana. Dask bence kiranın içinde olan bir şey.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre Yüce @emreyuce

  Ben ne aldıysam onu veririm zaten 1 yıllık düşündüğüm için bence sorun olmaz ama uzun sürelilerde ciddi sorun. Ev sahibi insaflı ise enflasyon farkını vermeli. Biz vermeyeceğiz mesela enflasyon farkını ama 1 bayram kira almıyoruz o şekilde hem kiracı için sürpriz oluyor hem de bayram sevinci ile beraber bu depozito olayında gönlünü almış oluyoruz.

 • turker @turker

  Teoride bankada hesap açma vb işlere girilebilir ama her sene 1 aylık kiraya denk gelecek şekilde güncelleme yapınca sorun olmuyor.

 • ozeba @ozeba

  Daskla kiracının ne işi olur ki? Allah korusun ev yıkıldı, evin sigorta bedelini kiracıya mı verecekler? İçindeki eşyalarınızı korumak istiyorsanız eşya sigortası yaptırabilirsiniz kendinizi güvenceye almak için.
  Depozitoyu bence yasal faiziyle geri ödemeli ev sahibi. Alırken tatlı gelir ama geri ödemek zorunda olduğunu da unutmamak lazım. Ben açıkçası kiracılardan depozito istemedim bu güne kadar. Ama isteseydim de en fazla 1 kira olurdu bu ve çıkarken son kirayı almazdım depozito yerine. Böylece işleyiş çok kolay olurdu.

 • Elixir @elixir

  Dask evsahibine aittir. Öte yandan kira kontratına depozitoyu 'bir aylık kira bedeli depozito olarak ...' ibaresini yazmanız lazım.

 • Suicide @suicide

  dolar verdi uyanik kiraci, ellemeden koydum kenara. cikarken evde sorun yoksa cekmeceden cikarir veririm.

  • arandur @arandur

   Uyanık değil de mecbur buna. Ben de kiraya çıksam dolar, altın veya kira karşılığı gibi seçenekler sunarım ev sahibine. Keriz gibi TL vermem. Geçmişte verdim, oradan biliyorum. Kimse güncellemiyor o parayı.

 • D3LiDoLu @d3lidolu

  Ben girdiğim evlere 1 kira bedeli diye yazıyordum ama şimdi yeni bir yere taşınsam dolar olarak veriririm. Çünkü kira bedeli o zamanki felan dee can sıkar dolar en garanti. Dask kesinlikle ev sahibi yapması gereklidir.

 • liara @liara

  Kira yazın ki çıktığınızda ödediğiniz kira kadar alabilin. Daskı ev sahibi yapar.

 • Ali @norego

  5 bin vermiştim, sözleşmede de 5 bin yazıyor. Zaten çok bir para değil, uzun süreli kiralama yapıyorsan o parayı kiralama bedeli gibi düşünüp unutmak en iyisi.

  Ben depozito verdiğimde 592$ ediyormuş 5bin tl. 1 yılda dolar cinsinden de yarı yarıya azalmış değeri ama kira da 1 yılda yarı yarıya azaldı dolar olarak 🙂 Çok da kafaya takmamak lazım yani

 • Rasko @rasko

  Dask'ın kiracıdan alındığını ilk defa duyuyorum. Öyle bir şey yok, bu talebi reddedin.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Depozite tutar olarak yazılır. Kira yazsan bile ödediğin tutar dikkate alınır. Ancak döviz olarak vermek iyi. Son kiraladığım yerde adama dövizi kabul ettiremedim. Adam senet aldı 😛 sanki tahsil edibelecek.
  DAsk ı kiracı yaptırmaz. Faydalanıcısı ev sahibi.

 • deathline @deathline

  Depozito peşin ise bir-iki kira şeklinde yazılır en mantıklısı budur , döviz altın öngörülemez durumda, ayrıca ev kiralamada mal sahibi, dükkanlarda kiracı dask yaptırır.