"İphone 11 eskidi değiştireceğim" diyenlere gelsin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • alaria @alaria

  Saçma bence milyonluk adamsın ama şarj tutmayan telefonla uğraşıyorsun kötü fotoğraflar çekiyorsun.

 • Ali @norego

  4 sene önce bir iş için çok zengin bir sanayici ile tanışmıştım. 60-65 yaş civarındaydı. Çok modern, kültürlü bir amcaydı. Eşiyle sıksık yurt dışına kültürel geziler yapan, oğlu bir rock grubunda gitarist, bir kaç dil bilen eğitimli bir amcaydı. Altındaki araba gayet lüks, oturduğu villa çok kaliteli şekilde dayalı döşeli vs. Ama amcamız hala iphone 3gs kullanıyordu. Ne whatsapp var ne düzgün çalışan bir uygulama ama hala ilk aldığı 3gs'i kullanıyordu. Üstündeki takım elbise hatta büyük ihtimalle boynundaki fular bile o telefondan pahalıdır. Yemeğe çıkartmıştı bizi, o yemeğin hesabı bile daha iyi bir telefon almaya yeterdi.

  Pintilik desem değil, parasızlık desem değil. Bazı insanların böyle huyları var. İşini bir şekilde görüyorsa, konforsuz ve uğraştırıcı da olsa yenisini almıyor.

  • dolunay @dolunay

   Aynen, herkesin değer verdiği şeyler farklı olabiliyor. Olay sağlık olsa şaşırırdım ama cep telefon hiç kullanmayan bile olabilr, değer ya da önem vermemek kişiye göre değişebilir.

  • Ali @norego

   @dolunay cep telefonunu hiç kullanmamayı tercih edeni anlıyorum da işte hala 3Gs gibi bir cihazı kullanmaya devam etmek çok konforsuz geliyor bana.

  • onimarsynn @onimarsynn

   Benim de çok yakından tanıdığım bir ahbabımda aynı durum var. Adam dünyanın sayılı reklamcılarından birisi, kazandığı paranın haddi hesabı yok. Eşi ise Fransız asıllı ve aileden zengin, Avrupa'da babadan kalma şatoları şirketleri falan var kadının, öyle bir zenginlik yani. Bu çift Ankara'da Anıttepe'de 30 yıllık 3+1 apartman dairesinde oturuyor, kendi arabası 2001 model Volvo, eşinin arabası 2002 model Golf, kendi elinde iPhone 4, eşinin elinde iPhone 5 öyle yaşıyorlar. Hadi bunlar özel hayatı diyelim, adamın iş yaparken kullandığı bilgisayar bile 2012 MacBook Pro. Bana yetiyor böyle mutluyum diyor.

   Senin de dediğin gibi baktığın zaman cimri de değiller, koluna taktığı saatlerden sadece birinin parasıyla çok rahat en lüks arabaya da biner en lüks evde de oturur, en lüks telefonu da alır ama nedense böyle yaşamayı tercih ediyorlar ve çok mutlular hiçbir şikayetleri yok. Bu adamla her görüşmemden sonra acaba normali bu da biz mi çok açgözlüyüz diye düşünüyorum.

  • Ali @norego

   @onimarsynn Normali kesinlikle bu değil bence. Konfor arttırmak için ekstra çalışıp para kazanman gerekiyorsa konfor/çalışma süresi konusunda bir denge kurarsın anlarım ama zaten çok paran varsa neden konforundan feragat edersin ki? Lüksten etsen anlarım, koluna taktığın saat dandik olur yada lüks markalardan bir şey almazsın bu normal ama oturduğun ev eskiyse daha dayanıklı, sağlam ve daha iyi bir çevrede ev alırsın, arabanı en güvenli modelden seçer kaza risklerini azaltırsın, en güçlü elektronikleri seçer zamandan kazanırsın, asabın bozulmaz stresin azalır bir şeyle uğraşırken.

   Lüks ile konforu karıştırıyor olabilirler belki. Ben öyle zengin değilim, bu adamlar gibi milyon dolarlarım yok, rahat bir hayat sürecek kadar çalışıyorum ve kazanıyorum ama en azından şu kısacık hayatta rahat etmeye çalışıyorum, lüks değil ama konfor peşindeyim kısa hayatımdan keyif almak için.

  • Recai @recai

   @norego
   3gs artik Sarj tutmaz o, nasil kullanabilmis
   Benzer sekilde etrafimda zenginler var, adamlarin tekneleri, @at 'lari, spor arabalari, ispanyada yazliklari var ama telefonlari 2 3 nesil eskiler.
   @cenk_akay08 hayatta yer tutma konusu tamam ama eger sarj, fotograf kalitesi vs icin bu kadar dertli ise hayatinda sandigimizdan daha cok yer tutuyordur
   Bana biraz PR geldi bu is
   Mesela 40 yilda bir kullandigim bir tornavida diyelim, egerki ihtiyacim oldugunda isimi görmeyecekse, elimde tutmam

  • Ali @norego

   @recai 2-3 nesil eskiyi anlarım. Benim de yatları katları olan, belki de 100 milyon $'ın üstünde serveti olan bir iş ortağım var, adam bu sene iphone 13 mini'ye geçti. 3 ay öncesine kadar iphone x kullanıyordu, onun da arka camı kırıktı, yaptırmamış uğraşıp. Bu bana normal geliyor.

   Ben de oppo a72 kullanıyorum mesela. İphone'un en üst modelini sadece 1-2 gün fazla çalışıp alabilirim ama bana hiç bir artı sağlamayacak, çok gereksiz bir şey olacak. Onu almaktansa 1-2 gün az çalışmak daha mantıklı bence. Elimdeki telefon sorunsuz şekilde işimi görüyor.

   Ama iphone 3gs de başka bir olay tabi.

  • Recai @recai

   @norego aslinda mesele teöefonun eski olmasi degil, mesele telefonun gunumuz sartlarina ayak uyduramamasi ve pil, kirik ekran vs gibi eksikliklerinin olmasina ragmen böyle zenginler tarafindan hala kullanilabilmesi.
   Mesele cimrilik de degil, adamin yati kati var. Anlamak zor, pili bozulmus telefonu kullanan bir zengin de ne bileyim artik.

  • Batuhan @achfighter

   Düzenin bozulması olayı da var. Çalışan düzeni varsa bozmak istememesi mantıklı.

 • yah erşeyim yah içim @sormadunyamnebicim

  Gerzeklikten başka bir şey değil. BRAVOOOO KAPTAN AMERİKA ESKİ TELEFONLA GEZERKEN BİZİM AĞZINDA DİŞİ OLMAYAN KEKOLAR EN SON MODEL AYFORONBEŞE 120AY TAKSİTLEĞN ALIYO BRAVOO GEV GEV.

 • faith @rokforarea

  kendi twitter hesabını kursa şarjı yarım saate biter herhalde

 • soundOnly @soundonly

  İş telefonudur o.
  Alişan gibi 2 tane iPhone ile geziyordur.

 • Külemez @kulemez

  Madem herkes bahsetmiş, ben de müsadenizle bir ahbabımdan bahsedeyim.
  Kendisi uluslarası yatırımcı statüsünde. 164 metrelik bir yatı var. Bir akşam yemeğine davet etti yatına bizi. O sırada dedim “bu ses ne” meğerse helikoptermiş. İtalyan yemeği istemiştim Yemeklerimizi yapacak aşçı bölgedeki ünlü bir italyan restoranından getirilmiş o esnada. Yatın pruvasına iniş yaptı. Neyse, üzüm sularımız geldi falan derken adamın telefonu çaldı, yardımcılarından birisi kulağına fısıldadı ve telefonu kendisine verdi. Evet arayan rus devlet başkanı Putin’di ve ahbabım görüşme için müsade isteyip masadan ayrıldı. Gözüme telefonun günümüz modellerinden farklı olduğu çarptı idrak edemedim ilk başta ve telefon neydi tahmin edin? Nokia 3210.
  Böylesine serveti olan, dünyada herkesle iletişimi olan birisinin böyle bir telefon kullanmasına anlam veremedim. Görüşme bitene kadar fakir cebimden iphone umu çıkarıp candy crush ın gözüne vurdum.

  Merak edenler için yatın ismi Eclipse idi.

 • freshmind @freshmind

  10 yıldır kullandığım tüm telefonlar ya hediye, ya 2. el, ya derme çatma bir şey. Hiç bir eksiklik hissetmedim. Ekranları kırılınca kullanması zor oluyor o kadar 😀 Kendi çalıştığım, terini akıtıp biriktirdiğim mangırları telefona yatırasım hiç ama hiç gelmiyor. Teknolojinin içindeyim oysa ki kaç yıldır. Yeni telefon alacağıma M2 miktarını arttırırım, yeni tel alacağıma, yeni ram alırım, yeni tel alacağıma TV'yi bir üst modele taşırım, kendime direksiyon yada uçuş için flight stick alırım falan diye hep böyle düşündüm, uyguladım. Sonuç, evde ne arasan var, güncel telefon hariç 😀 Çok uçuk paralar çok boş yere veriliyor. 2 haftanın sonunda twitter, instagram, whatsapp üçgenine düşen aletler. Yanlış anlaşılmasın, tarlaya yatırım yap diyen dede edasında değilim. O paraya çok güzel eğlenilir, çok güzel çatır çatır yenir. Ama telefon... O kadar kırılgan, küçük, kısıtılı bir alete o kadar para, nıç.

 • Çağdaş Taş @tascagdas

  Dayım matba dünyasında ileri şirketlerden birinin sahibi. 20 milyon tl'nin üzerinde bir evde ikamet ediyor. mercedes e kasaya biniyor ve hala iphone 5 kullanıyor. Diyeceklerim bu kadar.