Herkese merhaba, arkadaşlar anlamadığım bir durum var bu işlemci için yazan değerlerden hangisi geçerli. Arada baya fark var. Boostla çıktığı frekansta 180 watt çekecekse bu baya yüksek bir değer gibi geldi. Amd işlemcilerde de durum bu şekilde mi? Çünkü onlarda tek değer yazıyor ve o yazan değer minimum mu maksimum mu? #TeknoYardım @gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • N Ziya Çeliksu @ziya95_1996

  Amd de yazdığı değerin üstüne çıkabilir ama o konuda intelle aynı seviyede değil, intel inanılmaz pikler yapabiliyor.

 • Emre @emre1393

  elektriğini ve soğutmasını verirsen yük altında o tüketime çıkıyor.

 • anıl @anil_

  180w, Prime95'te olur olsa olsa. Bende 10600KF var. LinpackXtreme, Prime95 gibi uygulamalarda 200W tüketiyor. Bunlar ağır stres programları ama normal kullanımda o kadar yüksek değerleri görmezsiniz. Bir de bende 4.8 ghz'de sabit işlemci frekansı.

  • Vedat Şar @vedo

   Soğutucu olarak ne kullanıyorsunuz ve sıcaklık değerlerini hatırlıyor musunuz?

  • anıl @anil_

   @vedo Fuma 2 var soğutucu olarak. Prime95 ve Linpack Extreme'de 100 dereceye yaklaşıyor sıcaklık. Cinebench gibi değil bu programlar ama. Bunlardan daha ağır stres programı yoktur muhtemelen. Sıvı soğutucu da olsa sistemde, bu programlar acımıyor; işlemci güçlü ise 100 dereceye yaklaşıyor sıcaklıklar hatta voltaj yüksek ise geçiyor bile 100 dereceyi. Normalde 60 dereceyi nadir geçiyor ama. 70 hiç görmedim oyunda. Ki Fuma 2'nin fan devri biraz yavaş. 100'ü geçtikten sonra mavi ekran veriyor zaten bios'ta ayar yapılmadıysa. Bunlar overclock vs. yapıldıysa sistemi test etmek için yapılıyor. Sonradan herhangi bir programı açarken, kaparken sorun olmasın diye. Belleğe de yükleniyor bu arada eğer seçerseniz. Hem bellek hem de işlemci testi oluyor. Bellekleri ayrı olarak test etmek isterseniz Testmem5 var.

  • Vedat Şar @vedo

   @anil_ Ben de fuma 2 kullanıyorum. prime95 ile teste soktum benim 6700k yı biraz da oc var işlemcide, 76 dereceleri gördü tabi test ayarlarını anlamadım direk başla dedim bu şekilde çıktı. Demek ki yeni işlemcilerde sıkıntı çıkarabilyior, dikkatli seçmek lazım işlemciyi ama dediğiniz de doğru oyunlar vs bu kadar yüklenmiyor sisteme. Ben hiç 65 dereceyi geçtiğini görmemiştim.

  • anıl @anil_

   @vedo Bu programlarda ya da render programlarında görebilir o W değerini ancak. Normalde o kadar tüketmiyor. Endişelenmeye gerek yok. Yeni işlemciler daha fazla çekirdekli olduğu için bu programlarda w değerleri daha da uçuyor. Amd daha cimri enerji tüketimi konusunda.

  • Vedat Şar @vedo

   @anil_ Amd tarafında 5800x ile intel tarafında 12700f arasındayım şimdilik, muhtemelen yeni seriyi beklerim ancak 1080p için çok güçlü bir kart takacağım için en ufak farka bile bakıyorum işlemciler arasındaki ve şuan intel daha performanslı gibi duruyor. Bakalım yeni nesilde neler olucak.

  • anıl @anil_

   @vedo 12. nesil iyi bence de ama soğutmak gerekiyor her türlü. AMD alsan da soğutma gerekiyor gerçi. Fiyatlar uçuk. DDR5 bellekler de pahalı. Anakartlar da öyle. Neye baksan 5000 TL. 🙁

  • Vedat Şar @vedo

   @anil_ Evet malesef, zaten kursam bile yine DDR4 olacak gibime geliyor. 12700f 6k fiyatı var, fena değil gibi ama anakartı pahalı onun da. Şu ekran kartını bi alayım da işlemciyi tekrar gözden geçiririm. Sadece bu kadar ısınma, bu kadar güç tüketimi baya şaşırtıcı geldi yeni nesilde.