Bu video bana çok gerçekmiş gibi gelmedi. Yani video gerçek tabi ama Anadolu Parsı diye bahsedilen hayvan olduğuna ve Türkiye'de çekildiğine ikna olamadım. Bu konuda net bilgisi olan var mı? On yıllar önce nesli tükendiği söylenen bir hayvanın bir anda ortaya çıkması ne kadar mümkün bilemedim. Eğer öyle olsa bile neslini sürdürebildiğine göre sayı olarak fazla olmaları gerekir. Birileri farklı bir tür kaplanı büyütüp, doğaya salmış bile olabilir gibi geliyor bana.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Anıl @anil

  Orman bakanı ve çeşitli doğa vakıfları onaylamıştı, ayrıca bu "şimdi gördük, o zaman tür devam ediyor" tarzı bir şey değil, yaklaşık 10 yıldır devam eden araştırmaların sonucu oluyor.

  Edit: Geçmişte ortaya çıkanların çoğu İran parsı çıkmıştı, bunun belirgin farklılıkları varmış galiba, ve 2 yıldır gözleniyormuş.

  Edit2: Sanırım doğuda bir yerde görülmemiş, işi garip yapan şeylerden biri de bu.

 • Melburg @melburg

  Facebook'ta anadolu parsı için özel bir grup vardı oraya bakılabilir gerçek bilgiler ne diye

 • Fırat Duran @firat_duran

  Kurgu diyenlere söylüyoru: izledim ve kurgu olduğuna karar verdim 😂

 • Cihat @cihat

  İran parsı bu, İran sınırındaki dağlardan geçip geliyorlar Türkiye'ye

 • Daviance @daviance

  Hemen şiş kebap yapmaya gitmesinlerde yazık hayvancağaza.

 • Joe @joe

  birkaç sene önce köylüler diyarbakirda öldürmüştü hayvanı. tek tük olsa da hala var. Sirtlan ve bu büyük kedi.

 • Hüseyin H. @hsynn

  Geçen sene köyde yeğenim bir gün geldi. Dayı, leopar gördüm ben diye tutturdu. Ne kadar yok desemde, yeğenim gördüğünün leopar olduğu konusunda ısrarcıydı. (Bu olay Doğu Karadeniz dağlık bölgesinde oldu.)

  Ben Doğu Anadolu'da çalışıyorum. Bazen dağ keçilerini izlemek için yürüyüşe çıkıyoruz. Bir keresinde bu kedigillerden bir tanesini uzaktan görmüştük. Ama vaşak mıydı, pars mı onu seçebilecek mesafe de değildik.
  Bence bu hayvanlar hala Anadolu topraklarında yaşamını devam ettiriyor. Ha nasıl görmüyoruz dersek. Uçsuz bucaksız dağlar, derin vadiler, engebesi muazzam bir coğrafya doğu. O yüzden saklanmaları zor olmuyordur.
  +Çok güzel be.