#trafik herhangi bir anda google maps açıp trafiğin en sıkışık olduğu 10 noktaya 10 tane trafik ekibi gönderip sıkışıklığın bittiği noktada durup trafiğin akmasını, insanların pazar öğlen vakti dahi trafikte vakit kaybetmeden hayatını kolaylaştırmayı ne zaman akıl edeceğiz? maksimum 20 kişiyle istanbul'da trafikte kaybedilen zamanın %50'sini azaltabiliyorsun, ciddiyim.

bilgi: "İstanbul'da sadece trafik polisi olarak sokaklarda bulunacak yaklaşık 500 trafik polisi var"mış: https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/icisleri-bakani-soylu-istanbula-27-polis-merkezi-kurulacak/1491984

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Rotten Pizza @pizza

  Nasil olacak o is? Ekipler havadan mi inecek?

  • AB9 @sqn

   istanbul trafik şube müdürlüğü trafik yoğunluğunu azaltmak isteyecek, bunun için performans kriteri belirleyecek, öncelikle en yoğun 10 noktayı hedefleyecek, saat başı bakıp ona göre ekip yönlendirecek, bunu da grafiklerle destekleyecek, (ör: "bir önceki hafta her saat başı 10 noktanın gecikme toplamı ortalama 100 dk iken, ekiplerimiz sayesinde bu değer ortalama 50 dk'ya düşmüştür" diye reklamını yapacak). tabi en başta birilerinin bunu hedeflemesi, daha öncesinde de vatandaşın yararını gözetiyor olması gerek.

   ps: yazana kadar yorum güncellenmiş, 1 aracın daha trafiğe katılıp o noktaya gitmesinin trafiğe zararı binde biri geçmez, faydası ise tahminimce en az %50 olacaktır. trafik sıkışıklığında gözlemlediğim şeylerden biri açılma noktasında ya bir bağlantı oluyor insanlar kaynak yapıyor, ya bir araç parkediyor şerit sayısı azaldığı için yoğunluk oluşturuyor, ya da kaza oluyor, erken müdahale gerekiyor.

  • Rotten Pizza @pizza

   @sqn - Ekipler ne yapacaklar da yogunluk azalacak? Orasini soruyorum.

 • Johan @johan28

  Ciddiyseniz plana dökün, çalışmalar olursa ciddi olduğunuz belli olur.
  Hatta isterseniz ben yetkililerle iletişime geçmenizi de sağlarım ama fizibilite olmadan kıl kıpırdamaz kimsede

  • AB9 @sqn

   fikir ortaya attım, olurunu olmazını konuşmak için, siz de "o iş öyle olmaz", "zaten yapılıyor", "neden 10" diyebilirsiniz.

   ps: ben yazana kadar sürekli yorumlar güncelleniyor 🙂 fizibilitesine gerek yok, 500 polisten 20 tanesini maps tarafından anlık verilerle güncellenen trafiğin en sıkışık olduğu noktaların bitimine yerleştirip 1 hafta test etmenin yükü ne olabilir ki?

   pareto analizi der ki, sorunların %20'sine çaba harcadığında %80'ini çözmüş olursun.

   https://t24.com.tr/yazarlar/nehir-gunce-dasci/hayatimizdaki-80-20-kurali,29180

  • Johan @johan28

   @sqn dediğim gibi ciddiyseniz gerçekten bir çalışma yapabilirsiniz. Bu veri setleri satılıyor hatta, çeşitli Telekom firmaları da topluyor satıyor.

   Yoksa kimseden bir hareket gelmez. Ben fikre karşı değilim ama fikri göremedim, 10 tane ekip trafiği akıtacak derken mesela ne yapacaklar. Trafiğin oluşma sebepleri neymiş veri olarak oradan mı yürüdünüz. Acemi sürücü mü yolda ki sorun mu vs.

   Trafiği çözebilecek en iyi yöntem ucuz kaliteli toplu ulaşım şu devirde, ancak daha iyi fikir olsa da uygulansa keşke

  • Johan @johan28

   @johan28 İstanbul'da trafik yoğunluğunun artmasının sebebi ne? | Teke Tek ...
   YouTube · Habertürk TV
   15 Eyl 2021

   Fikir verir

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Yillar yillar onceydi. Moda'ya arabayla gittim. Moda'dan rihtima giden yolda sikistik, herhalde rahat 1-2 saat kadar trafikte kaldik. Fenerin maci varmis. Tam sahilyolu-Bahariye yolunun oradaki isiklarda beklerken bir polis arabasi geldi. Icinden bir polis cikti. Oh tamam bu simdi burayi ayarlar yol acilir dedik. Herif gelgel-bekle vs yapti. Yolda bir bosluk yaratti. Sonra kendi arabasina bindi gitti.

  Turkiye'de polis budur.

 • Tarık @xahve

  Polis gidip oradaki arabalara ne diyecek ? ''aa çok yavaş gidiyorsunuz biraz hızlanın'' mı diyecek. Dediğiniz şey mümkün değil, zaten gidecek boşluk olsa giderlerdi. Trafiğin tek çözümü var o da bir gün tek sayılı plaka, bir gün çift sayılı plakalar yola çıkabilir denilmesi. Bir anda trafik kalmaz.

  • AB9 @sqn

   trafiğe çıkan herhangi bir insan sıkışıklığın sebebinin yavaş gitmek olmadığını bilir, benim de aklımdan öyle bir şey geçmedi zaten. aklıma hızlıca gelen 3 örneği verdim, ya birileri düşüncesizce park etmiştir, şerit azalmıştır, o aracı geçince trafik açılır, ya bağlantı noktası vardır ve birileri oradan kaynak yapıyordur (ör: otoyolda sağa dönen ayrı yol vardır ama kendini akıllı zannedenler sağa dönecekmiş gibi gidip son noktada yola geri katılır, geride kalanların canı cehenneme der), ya da kaza vardır, bir an önce müdahale edilip trafiğin açılması gerekiyordur. polis sadece şu 3 soruna baksa bile trafiğin ciddi azalacağını iddia ediyorum.

   bir de çok seviyoruz birisi öneri sununca olmayacak önerilerle gelmeyi. basit, maliyetsiz, en kolay adımları uygulayalım, diğerleri tabi ki hepimizin aklında. ben de biliyorum istanbul'un ana noktalarına gişe koyup geçenden para almayı, bu çözüm değil ki, vatandaşa eziyet.

  • Tarık @xahve

   @sqn bunlar ideal koşullarda olacak şeyler. İstanbulda mesela toplamda 3 tane 4 şeritli yol birleşiyor ve sadece 3 şerit olan yerden akmak zorunda kalıyor. 12 şeritin yükü 3 şerite düşünce hız 4 kat azalıyor. Bunun çaresi yok

  • AB9 @sqn

   @xahve işte onu da o ekip rapor yazacak, "1 hafta boyunca trafiği düzenlemeye çalıştık, fakat 12 şeritten 3 şeride düşüşün oluru yok" diyecek, ona da sistemsel çözümler uygulanacak. ehliyetim ve arabam yok, dolayısıyla trafiği dışardan çok rahat gözlemleyebiliyorum, İstanbul'da bisikletle özellikle haftasonu araçlardan daha seri varabiliyorum. dolayısıyla benim tuzum kuru, sadece her bir aracın içindeki bu kadar gereksiz kaybını önemsiyorum, dilerim bir gün bu ülkenin vatandaşı da zamanın kıymetini önemseyip kayıpları minimize etmek için çaba sağlar.

  • Tarık @xahve

   @sqn ben bakırköy saildeyim, zeytinburnudan 5 şerit gelen yol ataköyde 3 şerite düştüğü için her gece trafik oluyor, nasıl çare bulacaklar

  • AB9 @sqn

   @xahve işte onu da o ekip rapor yazacak, "1 hafta boyunca trafiği düzenlemeye çalıştık, fakat 12 şeritten 3 şeride düşüşün oluru yok" diyecek, ona da sistemsel çözümler uygulanacak.

 • Fırat Duran @firat_duran

  Ben kapalıçarşı/sultanahmet bölgesinde çalışıyorum. Ara sokaklar rezalet, değnekçi dolu, adamlar sokağı komple kapatıyor. Yani aracın varsa 1-2 cadde dışında gidemiyorsun. O 1-2 cadde de 2-3 şeritli ama sadece 1i kullanılıyor geri kalanları esnaf mal yükleme için kullanıyor. 700m yolu 1 saatte gidiyorsun bazen. Bir Allah ın kulu da gelip bakmıyor, esnafı uyarmıyor. Hergün kavga gürültü, korna sesi.
  Kanunlara uyan yok, uyduran da yok. Dükkanı olan bura benim diyo aracını bırakıyor, yolun içine ediyor.
  Hep devlet yani kim olursa olsun ceza kesmeli, uyarmalı. Aman bana oy vermezler, aman bilmem ne dememeli.

 • qubit @qubit

  Araç kullanıp günlük vergi ödeyenler olarak ufak STK'lar kurmamız gerek. Bu olmadan bu tarz sorunlar için akılcı adım beklemeyin. Hele 2022'de TS'de...Mesela bir İstanbul trafik discord grubu vs. açılması lazım.

 • qubit @qubit

  Elbette nüfusun yol kapasitesinden çok daha fazla olduğu yerler var: trafik kaçınılmaz. Başta plansız şehirleşilmiş, ses çıkartılmamış, sonra gel çözmeye çalış. Tek yapabileceğin insanların Anadolu'da iş sahibi olmasını sağlayacak yatırımlar. Başka çözüm yok. E5'in yükünü hafifletmek hayal.

  Ama hala düzeltilebilecek noktalar var. Örneğin 1. köprü Zincirlikuyu girişi. Rezillik. Tamam araç çok ama trafik suçları ve sahipsizlik-plansızlık da ayrı kızıştırıyor. Örneğin TEM'de Ümraniye katılımı sonrası Kavacık yönünde bir servis cebi var. Kuraltanımazlar buradan kaçıp trafiği boşuna 3. kere yavaşlatıyorlar. Düzeltsen burayı kullanana günde en az 10 dk hediye etmiş olursun.

  Bunlar tabii TS gibi açık hava kahvelerde çözülmez, yerel STK'lar şart.

 • AB9 @sqn

  @liara gayet güzel bir örnek işte, yolu iki şeritten dörde çıkarıp sonra tekrar ikiye indirirsen tabi ki trafik yaratırsın. sen trafiğin bittiği noktaya polis ekibi koy, performans kriterini trafik sıkışıklığını azaltmak olarak ver, o gerisini halleder, gerekirse genişleyen iki şeride kuka koyup kullandırmaz ve kalan iki şeritte trafiğin seri akışını sağlar. dediğim gibi olmayacak şeyler değil, sadece birileri vatandaş için çözüm sunmak istesin. ben ekip dedim, motor önerisi geldi, akıl akıldan üstün işte, trafik yaratmadan bir çözüm önerisi daha. burada bile neden olmazını konuşuyoruz, sanki İstanbul'un bütün noktalarına 7/24 polis konsun demişim gibi, alt tarafı mecvut polisin %4'ünü 10 adet noktaya yerleştirelim dedim. demek ki millet herhangi bir noktada 17 dakika sıkışıklığı normal kabul ediyor, ya da bunun geçen bütün araçlar için kaybını hesaplayamayacak kadar küçük düşünceliler. boğaz köprüsü girişinden ta altunizade'ye kadar sıkışıklık var, çünkü beylerbeyi bağlantı noktasında herkes durma noktasına geliyor, ya beylerbeyi'ni 10 dakikalığına kontak kapattırır, 10 dakikada bütün akışı seri sağlarsın ya da köprüye giren yolu daha gerisinden bir şerit daraltır daha akışkan bir trafik sağlarsın.