Herkese merhabalar. Birseyi merak ediyorum. Lp bir mesajinda darkhardware bir sekilde geri donecek demisti. Acaba darkhardware geri gelecek mi? Durumu ne oldu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Lp diyor ama dediğini hayata geçirme konusu hep kalıyor. Zamanında Mesut Çevik ile canlı yayında da demişti yeni işler yapıcaz site falan birkaç ay içinde diye ama kaç sene geçti olmadı o iş. Dhw canlandırmakta istemeyebilir haklı olarak dava şu bu uğraşmak istemiyorum diyordu.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Bu ekonomik şartlar ile o fırsatı biraz zor yakalar bence; ha, inşallah yakalar, Levent Bey gibi duayenler az çünkü. Edebiyattan da konuşsa, donanımdan da konuşsa dinlenebilecek bir adam; ha, yine Levent Bey'i feyz alırsın almassın, bilemem ama gönül rahatlığı ile dinlersin.

 • Johan @johan28

  Nebati de enflasyonu düşürecekmiş

 • Cyber Man @cyber-man

  Bu madde Teknoseyir 2053 vizyonuna eklendi. Biraz sabır.

 • Lehimli At @at

  Bu enflasyonda zor. 5 sene %3 yıllık enflasyon olsa önünü rahat görürdü.

 • qubit @qubit

  LP gibi bir duayenle hem de TS'de böyle dalga geçilmesi üzücü. Yani aramızda benzer CV'ye sahip birileri olsa hadi neyse eleştirsin diyeceğim, öyle birisi de yok.

  Bugün hafızasına maşallah diyelim, 1985-2010 arası dönemin yaşayan bir ansiklopedisi bu adam. Sağlık, aile, cahil ama influencer saçmalığının toplumda prim yapması şu bu derken bugün eski performansında değil, ama tecrübesi hala kıymetli.

  LP'nin niyeti vardır, doğru. Ama tabii ki geri getiremez: bugün bir web sayfası hazırlamak/sunmak ciddi bilgi birikim gerektiriyor. TS'de bu işi yapan ortak ayrıldı, halini görüyorsunuz. Bazı üyeler her yerde bulabildiğin günlük polemikler ile akışı esir aldılar. 10-15 yıl önce bu kadar bilgi gerekmeden tek kişi site işletebiliyordu, şimdi ya siteye admin olacaksın ya içeriği hazırlayacaksın. Birinden birini seçmen gerek. Web teknolojilerini takip edebildiğini sanmıyorum.

  Ha şunu yapabilir: sponsor bulur. Statik içerikli bir şekilde siteyi açmak için birilerinden yardım alır, işe adam alır. Eski içeriğini tekrar yayına alır. Ama sponsor şart. Kickstarter olmaz: verdiği tarihte bitirmesi için birisi baskı yapmalı. Bunun yerine DHW içeriğini bir kitap yapması daha doğru olur; para ile satılır. Bir maddi getirisi olur. Atıf verilebilir hale gelir. Bunun için de yardım alması lazım ki basit birkaç bash kod parçacığı ile veritabanı hala duruyorsa bu tarz bir kitap içeriğini hazırlatabilirsin. Şahsen ben bile ücretsiz yapabilirim.

  Bunun dışında maalesef eski DHW'yi ya da PCL'yi ya da benzerlerini görmemiz şu an hayal. Kapitalist sistemde bu mümkün değil: yeni yollar bulmamız gerek. Örneğin bir bilişim vakfı çözüm olabilir. Neden? Çünkü bugün webde gelir neresi kalabalık ise oraya akıyor. İçerik önemli değil. Kalabalığı nasıl topladın önemli değil. Reddit gibi pislik yuvaları bundan bugün milyar kazanıyor. İnternet kullanıcıları ahlaki değerlerini kaybedeli çok oldu. Dibi görmeden de DHW, PCL gibi platformların kıymetini anlayamayacaklar.

  • Cyber Man @cyber-man

   LP'yi duayen ilan eden CV nedir hocam? Komodor 64 oynayıp nas cihazı test etmek mi?

  • qubit @qubit

   @aliytrklkmz yukarıda yazan hesaplar herhalde sizde bloke. Anonim girip bakın.

   @cyber-man TS'de 80 ve 90'ların bilişim yayıncılığını anlatan bir yayın var mı bilmiyorum; fakat sorularınızın cevabı için o dönem yayıncılık yapan birilerini bulmalısınız. Madem bana itimadınız yok 🙂

   @xpow3r LP "yayıncıyım ben mecburum" der o tartışmadan kaçar. Böyle bir tartışma çıkarsa beni de çağırın, köşeye sıkıştıralım. Son paragraftaki eleştirim son döneme ait platformlar, gelir modelleri ve kullanıcıların artık günümüzde bunları bilseler de tereddüt etmemeleri üzerine.

  • qubit @qubit

   @dolunay eleştiri her yayın her ürün her düzen için şart. Eleştiri-kritik yapanın elini öpmek gerek. Neyi yanlış yaptığını söyleyen muhatap bulmak büyük nimet! LP olsun MG olsun hakkı ile eleştirene teşekkürü borç bilmeli. Bu sitenin yaptığı hataları bıkmadan söyleyen nice üyeler gördük: bıkmadan canlı yayın dedi üyeler. Yönetim hatalı mıydı? Elbette. Eleştiri budur. Ama dozajı kaçırmamak lazım. Günümüzde çoluk çocuk bile LP'yi eleştiriyor. Adam kaç yıl gözüm görmüyor diye açıkça videolarda beyan ettiği halde.

   Popüler kültürü finanse edenler buna prim veriyor, dolayısı ile standart eleştiri seviyesi bu oldu, dolayısı ile ne desek boş.

   Asıl sorun tam LP'den de kaynaklı değil; eski bireysel yayıncıların hepsi sisteme yenik düştüler. Anand. Tech Report'tan Scott. HardOCP Kyle. Tom's'un Tom'u. Hepsi kapattı. Elbette kendi hataları da var ama ana sorun kaliteli aylar harcanmış ince elenmiş içeriklerin değil en kalabalığı toplayanın geliri kapması.

  • expnent @exponent

   @qubit cok guzel bir yorum hocam ellerinize emeginize saglik.