Deneysel bir çalışmayı sizinle paylaşmak istiyorum. Konu kredi notu ve borçlanma kabiliyeti.

Eşim 20 yaşında, öğrenci. Kredi notu şuan 1488. Şimdiye kadar gecikmiş ödemesi vs herhangi bir şeyi yok. Hedef kredi notunu 1800 civarına çekip borçlanma kabiliyeti oluşturmak ve finansal sistemde olmasını sağlamak.

1. Öncelikle gelir olması gerektiği için KOSGEB genç girişimcilik ve kadın girişimcilik programlarında sertifika alıp üzerine bir şahıs şirketi açtım. Kendi işlerimin bir kısmını hem vergi avantajı hem de gelir göstermek için ona aktarmaya başlayacağım.

2. Banka hesabına 5k $ aktardım, sabit duracak bir süre. Özellikle bunun ne kadar etkisi olur merak ediyorum.

3. Banka hesabında suni para transferi hareketleri oluşturuyorum, aylık 100 bin lira civarı dönüyor git gel hesaplar arası anlamsızca.

4. Ufak limitli bir kredi kartı çıkartacağım hafta içi adına, harcayıp gününde geri ödeyeceğim.

Bunlar dışında öneriniz var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kortex @kortex

  Dolar vadeli hesap açmak olmaz mı ?

 • kortex @kortex

  Money laundring/vanishing 😀

 • M U H A M M E D @muhammed

  Bazı bankalar yeni müşterilere 0 faizli kredi veriyor. Alıp zamanında öderseniz etkisi olacaktır.

  • Ali @norego

   Kredi notu "iyi" olması lazım onun için. "İyi" not sınırı da 1.500, şuan notu 1.488 yani az riskli görünüyor. 1 aya 1500 olur sanırım, ondan sonra ufak ve mümkün olduğunca kısa vadeli vir ihtiyaç kredi çekip kaparım geri. Ama şuan pek mümkün değil sanırım tanıdık bankacı olmadan

 • Ali @norego

  Bu fikir mi yoksa bilgiye dayanıyor mu hocam? Bir kaç hesap arasında organik duracak şekilde çeviriyorum. Toplamda yaklaşık 1 ayda 100 bin lira civarı hareket olacak şekilde.

 • anıl @anil_

  @kortex Better Call Saul, hadi buyrun.

 • Ali @norego

  @scknn kişisel banka hesabımdan yıllık ortalama 2 milyon lira geçiyor. Yıllardır da böyle yüklü rakamlar geçer. Daha kimse nereden geliyor, niye geliyor siye sormadı. Türkiye'de denetim sıfıra yakın bu konularda

 • Orcun @orcun

  @norego Birde taşınır veya taşınmaz ayarlamaya bak. İşte ev araba yat kat neyse ne önemli bu baya farkettiriyor. Şirket kuruldu edildi bağkuru vs yapıldı ödeniyor falan fişmekan birde bir araba ev cilası olur. Kredi kartlarını sık sık kullanın ama her ay mutlaka işte hesap kesildi borç çıkıyor ya o paranın tamamını ödeyin. İşte 5 bin çıktı dönem borcu asgarisi 1500 lira sallıyorum 1600 lira değil 5000 lira yatırın kapatın. Böyle böyle 3 5 ay takılın zaten sonra banka arar yani '' SİZE ÖZEL ... FAİZLİ EV KREDİSİ VERELİM ... SİZE ÖZEL FAİZLİ TÜKETİCİ KREDİSİ VERELİM '' bla bla bla.

 • Johan @johan28

  Takip edelim deney severiz 😀

 • Mr.Bell @mr-bell

  Kredi kartının limitine kadar yada yüksek limit oranı dolacak şekilde kullanıp ödemek işe yarıyor.
  Öğrenciyken tüm harcamalarımı kredi kartı ile yapar sonra öderdim ama ben son güne yakın öderdim, bankanın verdiği faizsiz erteleme seçeneklerini kullanıyordum, gerekirse vade farksız taksitlendirdiğim çok işlem oldu, 18 yaşından önceye dayanıyor banka hesabım ve güncel olarak kredi notu puanım düşük değil.
  Sabit duran varlık fark ettirebilir ama bankadan bankayada fark ediyor. Duruma göre iş bankasının öğrenci kredi kartı şuan en avantajlı kartlar arasında sanırım. Sonrasınra iş bankası varlık durumuna göre maximiles kredi kartını da veriyor.
  Vakıfbank belli bir varlığın üzerine aidatsiz platinum kart veriyor, öyle şeyleri de değerlendirebilirsiniz.

  https://www.vakifkart.com.tr/kartlarimiz/platinum/platinum-one-320
  Yıllık Kart Aidatı Yok
  Platinum One’a yıllık kart aidatı ödemezsiniz.
  Platinum One kredi kartı başvurusu için müşterilerimizin Bankamızda 100,000 TL ile 699,999 TL arasındaki mevduat sahibi olması gerekmektedir.

  https://www.vakifkart.com.tr/kartlarimiz/platinum/platinum-plus-297
  Yıllık Kart Aidatı Yok
  Platinum Plus’a yıllık kart aidatı ödemezsiniz.
  Platinum Plus kredi kartı başvurusu için müşterilerimizin aşağıdaki kriterlerden en az birine sahip olması gerekmektedir;

  • Bankamız VIP Segmente sahip müşteri grubunda olması,

  • Bankamızda 700.000 TL ve üzeri varlık toplamı veya kredi bakiyesi olması,

  • Bankamızda 875.000 TL ve üzeri SKY Limite sahip olması,

  • Mevcut Kredi Kart limitinin veya yeni başvuruda onaylanan kredi kartı limitinin 70.000 TL ve üzeri olması gerekmektedir.

 • gio @gio

  @norego türkiyede o yasa kalkalı çok oldu. para aklamak için paravan şirkete falan ihtiyacımız yok. benim ikinci maaş yattığında bankam arayıp kredi kartı ister misin diye sordu. asgari ücret kazanıyordum. kredi kartı limiti x liraysa, o ay x limite yakın bir harcama yapıp bir sonraki ay tamamına yakınını öderseniz zaten banka kendisi tavsiye edecek limit artıralım mı diye. otomatik limit artışı da açıksa çok kısa bir sürede artar. ödemeli düzenli yaparsanız kolaylaşır.

 • AB9 @sqn

  bu kadar yorum var, kimse de nasıl hesaplandığını açıklamamış 🙂

  "Mevcut kredi borç durumu %35
  Kredi ödeme düzeni %35
  Kredi kullanma yoğunluğu %10
  Yeni alınan kredi %11
  Diğer faktörler %9

  Öncelikle borcunuzun asgari tutarını değil aylık borç tutarınızın tamamını ödemelisiniz.
  Limiti yüksek olan kredi kartınızla büyük bir harcama gerçekleştirmeniz halinde bu, risk olarak algılanır ve kredi notunuz düşer. Ancak, bunu zamanında öderseniz notunuzun tekrar yükseldiğini görürsünüz.
  Bankalar vasıtasıyla gerçekleştireceğiniz fatura borçlarınızı ödeme alışkanlıklarınız da kredi notunuz üzerinde etkiye sahiptir. Düzenli ödemeniz halinde notunuzun pozitif yönde ivme kazandığını görürsünüz.
  Sık sık kredi kartı veya kredi talep etmeniz, sizin nakit ihtiyacı içinde olduğunuz anlamına geleceğinden Findeks Kredi Notu’nuzu olumsuz etkiler. Özellikle başvurduğunuz kredilerden onay alamazsanız bu düşüş artacaktır.
  Hakkınızda kanuni ya da idari takip söz konusuysa yine kredi notunuz olumsuz etkilenecektir. Eğer onaylanan bir krediniz takibe düştüyse, takip süresi bittikten sonra borcunuzu kapatmanızla birlikte ödemelerinizi de düzenli yapıyorsanız notunuz tekrar yükselir.
  Takibe alınan bir kredi bilginiz olması halinde risk raporuna yansıması 5 yılı alabilir. Fakat 5 yıl sonrasında bu durum Findeks Kredi Notu’nuzu etkilemeyecektir. Kredi sicilinizin sıfırlandığı noktada bankalarla tekrar ilişki kurmanız halinde kredi notunuza olumlu bir yansıması olacaktır. Bunu basitçe düşük limite sahip kredi kartı kullanıp ödemeleri düzenli yaparak sağlayabilirsiniz."
  https://isbasi.com/blog/findeks-kredi-notu-nedir-nasil-hesaplanir

  özet: finansal okuryazarlığının karnesidir, bizim gibi kredi kartına düşman gibi bakan, ekşi'de bile en iyi kredi kartı başlığına "kırılıp atılandır" yazılan bir ülkede pek bilinmez tabi, nakit ödemeyi marifet sanan, kredi çekince pavyona düşmüş muamelesi yapanların da kredi skoru düşük oluyor haliyle.

 • turker @turker

  Otomatik ödeme talimatı verin

 • Ali @norego

  @scknn ondaki olay başka olabilir. Yurt dışı ve yurt içinden aylık 150-200 bin gelip geri gidiyor hesaplarıma düzenli ve 10 yıla yakındır böyle. Türkiye'de pek para tutmuyorum ben yıllardır. Sürekli yurt dışından para gelir ve gider. 1 kere bile ne banka ne maliye bir şey sormadı

 • macuser @macuser

  Hocam bende bunu geçen sene denemiştim.Bende öğrenciyim 5k kredi kartı limitim vardı.2-3 ay limiti komple sıfırlayıp tam gününde ödedim 3 ay sonra 1604 e çıktı daha sonra banka kendi arayıp limiti 14k yaptı 2 tane otomatik ödeme talimatım var be borçları düzenli ödüyorum şu an skorum 1789 civarı.Parayı suni olarak döndürmek pek işe yaramıyor

 • MH. @mhcycle

  işssiz dönemde kredi kartı kullanıyordum sürekli düzenli kullanım ve ödeme ama limiti yükseltmiyorlardı. 6-7 ay işte çalıştım maaş hesabı açtık falan tabi.
  ayrılmadan önce banka 21000 limit veriyordu. işten önceki limitimde 1200 civarı

 • Papa Emeritus @pope

  2 ve 3 pek fayda etmez. Kredi kartına ek olarak ufak şeyler için kredi çekip hızlıca kapatmak mantıklı olacaktır. Aylık net geliri 6 haneli olsa bile durum bu. Yapılabilecek çok bir şey yok.

 • Efe @efe-erguz

  Hesabından bir kripto para borsasına para aktarın ardından aynı hesaba çekin direk etkisini göreceksiniz.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Küçük bir yatırım hesabı olabilir; mesela %70 (belki 80'i) düşük riskli, geri kalanı orta/yüksek karışımı riskli yatırım araçları olabilir. Özellikle kar marjı pozitifi yakalarsa , etkisi olabilir.

 • RockandRage @rockandrage

  Kredi notum 1780 iken ing den kredi istedim vermedi.Diyeceklerim bu kadar. Aynı gün finanstan mobil bankacılıktan istediğim miktarı 3dk içinde hesabıma yatırdı.Puanın yüksek olması her bankadan borçlanabileceğiniz anlamına gelmiyor. Hatta artık sizin notunuz bile bir noktada önemli değil.Vakıfbanktan araç kredisi çekmek istedik banka notunuz çok yüksek ama firmanızın devlete borcu var bu nedenle size kredi veremiyoruz dedi.Aynı şartlarda krediyi ziraatten aldık vs vs acayip bir sistem var şuan.

 • Fikri @fikri

  -- Kartın eski olmasının faydası çok oluyor. Kart seçerken kapattırmayacağınız birini seçerseniz ilerisi için iyi olur.
  -- Mobil uygulamadan zırt pırt kredi bildirimi çıkıyor. Ona tıklarsanız kredi başvurusu diye kaydediyorlar. Son zamanlarda çok olursa kredi değerlendirmelerini olumsuz etkiliyor.
  -- Aynı şekilde kredi kartı limit artırım isteği de sıkıntı. Eğer reddederlerse bir süre limit vermeyebiliyorlar. Otomatik limit artırımını seçin.