levent abinin tam olarak kelime cambazlığı anlamında değil de sekans ya da mizansen kelimelerine ses olarak benzettiğim bir kullanımı vardı. hatırlayan var mı?
örneğin bir başlık atıyorlar teknik olarak doğru ama genelde o şekilde ifade edilmez gibi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kritikkutle @kritikkutle

  aradığım kelime semantik. merak eden olursa.

  • gio @gio

   bazen tam hangi anlamında kullandığını ayırt edemesem de sanırım anlamsal anlamında kullanıyor bu ifadeyi. semantik aslında çok kabaca örneğin kedi kelimesini kullandığımızda zihnimizin 4 ayaklı kuyruklu tüylü bu hayvanı bellekten çağırması anlamına geliyor. k-e-d-i kelimesi aslında tek başına hiçbir şey ifade etmiyor, birtakım seslerin bir araya gelmesi ile bu kelime oluşuyor, zihnimizdeki anlamı burada önem taşıyor. bir de işin felsefi kısmı var, sanırım lp'nin kullandığı semantik buraya daha yakın. yine anladığım kadarıyla kendisinin kullanım yönü başka bir örnekle; bir işin yapıldığı, buna karşın bu işin de facto gerçekleşmediğini ama yine de resmiyette bu kararların alındığı zamanlar için geçerli

   her türlü kendisinin bu kelimeyi kullanmayı sevdiğini söyleyebiliriz.

  • prospektus @prospektus

   @gio Bu göstergebilim (semiotics) değil mi? Semantik sadece anlam kısmıyla ilgileniyor diye biliyorum.

  • gio @gio

   @prospektus evet haklısın. fakat zaten anlambilim göstergebilim'in ana dallarından biri, bu yüzden göstergebilim'in uygulamaları semantik'i kapsıyor olabilir: mesele dilbilimse bu alt disiplinleri birbirinden ayrı uygulayamayız.

   yani semiyotik'i vermeden semantik'i vermek biraz zor.