Merhaba.

Laptop kullanıcısıyım ve garip bir durum yaşıyorum. Ekranı kapat ve uyku modu gibi modlar kapalı olduğu halde, gece indirme yapıyorken ya da bir oyunu açık bırakıyorken bilgisayarın ekranı kararmış oluyor. Bu nedenle indirme duruyor, açık olan oyundan da bağlantım kesiliyor, kısacası bilgisayar boş yere açık kalmış gibi oluyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim acaba? Bilgisi olan var mı? #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Pilde ve bataryada durumu var, W için bir de performans ve tasarruf modları var işlemci için (diğer bileşenleri de etkiliyor.) Bu modları ve modların detaylarına bir göz atın...

 • Gio @gio

  Ben şöyle çözdüm: yatarken bilgisayarda kayıtlı olan bir tane video açtım öne aldım ve loop modunda çalıştırdım(Windows'un kendi medya oynatıcısını kullandım, o loop'u destekliyor), güç tasarruf modunu aktive ettim ve ekran parlaklığını en düşüğe aldım(Kapak ayarını yapıp ekranı kapatıp bilgisayarı çalıştırmaya devam edebilirsin). Bu sayede sabaha kadar film dönerken arkada Steam ile yaklaşık 170-180 GB download yapabildim. Ama uzun vadede elektriğin canına okur bu yöntem. Torrent istemcilerinde sanırım bunun ayarı var ama Steam'de bilgisayar boşta kalınca 3-4 megabitlere iniyor hız.

  Bir de Lenovo cihazlardaki Energy Manager uygulamasını kurarsan Mobility Center'da Kararlı Mod diye bir mod çıkıyor. Ekranı kapatabilirim istersen, ben yine de uyku modunu engellerim ama bilgisayarı da düşük güçte çalıştırırım diyor. Bunu deneyeceğim eve geçince. (Lenovo dışında çalışmam diyebilir.)

 • berrram @berrram

  Microsoft'un "Power Toys" isimli bir projesi var. Bunun içerisinde "Awake" uygulaması var bu uygulama ile sistemi kapanmayacak şekilde açık bir halde bırakabilirsiniz.

  https://docs.microsoft.com/en-us/windows/powertoys/

  Caffeine isimli bir uygulama da var ancak onu kullanmadığım için nasıldır bilmiyorum o da 59 saniyede bir tuş basıyormuş gibi davranıyor.

  https://www.zhornsoftware.co.uk/caffeine/

 • cenkoke @cenkoke

  Yanıtlarınız için her birinize çok teşekkür ederim. Umarım en azından birisi durumu çözüme kavuşturabilir. Sağ olun.