Çok severek kullandığım MBP me 60.000 TL vereli daha bir ay olmadı. Ama dün sağ hoparlörden özellikle bas seslerde cızırtı gelmeye başladı. Ben de bugün servise götürdüm.

Eğer yazılımsal ise düzeltilmesini yok donanımsal ise tamirat kabul etmeyeceğimi cihaz değişimi veya para iadesi talep ettim.

Bakalım ne olacak...

Ha bir de ben sıramın gelmesini beklerken benden önceki bir bey ve bayan telefonlarını servise veriyorlardı. Gürgençler; pil döngüsününün 500 ü geçtiğini önce pilin ücreti mukabilinde değiştirilmesi gerektiğini sonra şikayet konusuna bakabileceklerini söyledi. Ben de dayanamadım araya girdim.

500 Pil döngüsü olayının garanti süsesinin 1 yıl olduğu ülkelerde geçerli olduğunu, Türkiye gibi 2 yıl olan ülkelerde geçersiz olduğunu, eğer pil sağlığı %85 in altında ise onu da ücretsiz değiştirmek zorunda olduklarını hatırlattım. Adam daha önce bu itirazı duymuş olacak ki;"Pil sarf malzemesidir o kapsama girmez" dedi. Eğer bu sarf malzemesi ise benim pili değiştirebiliyor olmama gerekir. Sarf malzemesi çünkü. Yarın pili değiştirip cihazı tekrar getirebilir miyim yani diye sordum. Yetkisiz müdahle kapsamına girer yine garanti dışına çıkar dedi.

Ben de o hanfendiye daha önce yine aynı serviste arka camı kırık iPhone'umu tamir etmedikleri için tüketici hakem heyetine verdiğim ve kazandığım belgeyi verdim. Bakın burada Apple'in hiç bir kusuru yook hatalı benim ama tamir hakkım dolayısı ile davayı kazandım , siz ise %100 haklı iken kesinlikle geri adım atmayın hakem heyetine verin dedim. O da tüketici hakem heyetine gidecek herhalde.

Akşam akşam heyecanlı idi yine Apple servisi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap