Bazen Monster'ı çok gömüyoruz ama bazı konularda global firmalardan iyi olduklarını düşünüyorum.
Örn: Control Center yazılımında ofis modu, oyun modu, yavaş soğutma, hızlı soğutma gibi sessizlik ayarı yapabilmenizi sağlayan seçenekler var.
Bunlar global markalarda pek de bulunmuyor. Yaşayarak görmüş oldum.
Bu arada üreticinin yaptığı programın alternatifi olarak böyle bir soğutma ayarı sunan program var mı bildiğiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Johan @johan28

  Msi ve asusta benzerleri yok mu, ben var diye biliyorum. Adı değişiyor ama var yani. Daha iyiyse başka

  • Temp @temp

   @johan28 Hp de sessiz mod yok mesela. Asus ve Msi yi bilemiyorum. Ama onlar direk alternatif değil bence fiyat olarak çok daha yüksek kalıyorlar çoğu zaman.

  • Ali @norego

   MSI Creator Center var. İnanılmaz kullanışlı. Ekranın renk profilinden her fanın gpu ve cpu sıcaklıklarına göre hangi rpm de döneceklerinin senaryosuna kadar her şeyi ayarlayabiliyorsun. Bataryayı %kaça kadar şarj edeceğini, oyuna girersen işlemciyi boostlamasından photoahop gibi bir uygulama açarsan monitörün renk profilini önceden ayarladığın profile getirmesine kadar çok fazla ve basitçe yapılabilecek ayar seçeneği sunuyor.

  • undefined @undefined

   Asus'un Armory Crate yazılımı var. Sessiz, performans ve turbo modu var. Turboda fanlar chrome'da boş ekranda iken 5000Rpm, performansta da 2300Rpm (ki yine çok ses çıkarıyor), sessiz modda da mouse'yi hareket ettirdiğin an çalışıyor, 30 saniye hareketsiz kalırsan susuyor. Bu kadar kötü bir kontrol programı görmedim.

   Bilgisayar Asus Tuf A15, Ryzen 4800H

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  Asusda var. Sessiz, performance, turbo olarak secebiliyorsun. Harici gpuyu devre dışı bırakıp pil süresini katlayabiliyorsun.

 • DK3 @daralik

  Bazen Monster i ne sebeple gomuyorsunuz mesela? Gömülecek bir yanı var mı?

  • Temp @temp

   @daralik Kasa ve malzeme kalitesi genel olarak kötü.
   Ama artık yeni üretilen bilgisayarların bir çoğu da aynı şekilde.
   Bu arada hoparlörü baya kötü Monster'ların.
   Ama ekranları güzel mesela genelde.

  • Ali @norego

   Malzeme kalitesi çok kötü, batarya süresi çok kötü, soğutma sistemi çok kötü. Klavye ve touchpad konforu çok kötü.

   Ucuz olabilmesi için ham donanım dışında her şeyden kısıyorlar maalesef. Bu ekonomide çok da bir şey diyemiyorum. Fiyat/performans işte.

   Bende aynı donanımda hem monster hem msi creator var. Donanım aynı olmasına rağmen msi monsterın neredeyse 2 katı fiyat ama malzeme kalitesi, ekran kalitesi, pil süresi, soğutma ve seasizlik, klavye ve touchpad konforu konusunda msi maybachsa monster tofaş gibi kalıyor.

  • Temp @temp

   @norego Soğutma sistemi kötü değil. Ben farklı sistemler de gördüm bu konuda Monster'a kötü diyemem. Klavye ve touchpad idare eder kıvamında.
   IPS panelli Monsterlar ise ekran olarak gayet iyiler.
   Ama işte malzeme kalitesi genel olarak iyi değil.
   Fakat Creators serisi de haketmeyecek derecede kazık. F/P olarak bakarsak Monster alan daha mutlu olur. Zaten yeni çıkan laptopların da geneli aynı kalitede. Yani ortalama kalite. Artık eski kaliteli malzemeler yok.

  • Ali @norego

   @temp MSI'da oyuna giriyorum, işlemci ve gpu %70-80 yük altında 70-80 derecedeyken fan sesi neredeyse 0 ve kasa serin. Monsterda %30 yüke geldiğinde soğutmak için resmen uçak kaldırıyor. MSI'da işlemcinin ayrı fanı GPU'nun ayrı 2 fanı var ve soğutma boruları da hepsinin ayrı. 3 fan ve ayrı soğutma borularına rağmen kasa daha hafif ve daha ince

  • Ali @norego

   @temp "Fakat Creators serisi de haketmeyecek derecede kazık." Bir bilgisayara harcadığım en mantıklı para oldu. Şuan 45 binlerde yenisinin fiyatı ama kesinlikle şuan laptop alacak olsam yine creators serisi alırım. Tek uyuz olduğum klavyede şu üçgen parantezlerin sağ yerine solda olması.

  • Temp @temp

   @norego Doğrudur da yani ne kadar ekmek o kadar köfte muhabbeti.
   Elmayla armutu kıyaslamak gibi oluyor fiyat segmenti olarak bakarsak.
   Bende şuan HP var mesela oyuna girince 70-80 dereceler görüyor illaki. Uçak kaldırmasa dahi yüksek devirlere çıkıyor. Ki piyasadaki her sistem de böyle. Hatta tsde hiç aksini görmedim bir laptop incelemesi olarak.
   İlk kez sizden duyuyorum sessiz oyun laptopu.

  • Ali @norego

   @temp ben de ilk defa bu laptopta böyle bir şey gördüm. Auto ayarda bırakıp kendim elle fanları yükseltmezsem 5 saatlik oyun seansında bile aletin ne performansı düşüyor frenleyip, ne de çıtı çıkıyor. Hatta fanlardan birini arada tamamen kapatıp ara ara çalıştırıyor. Bundan önce Asusun 4k ekranlı ve yine çok sessiz alüminyum kasa bir ultrabook'unu kullanıyordum, o bile bu kadar sessiz değildi.

  • Ali @norego

   @temp bu arada elma armut konusuna katılıyorum. Diyorum ya aynı donanımda Monster ile aralarında neredeyse 2 kat fiyat farkı var. Bendeki MSI 2060'lı, aynı paraya 3080'li monster alırsın.

   Fiyat performans olarak başarılı Monster bence.

 • Emre Yüce @emreyuce

  Benim pili bedava değiştirdiler ya yeterli işimi gördü valla 🤣