Merhaba, finans ve vergilerle ilgili bir sorum var. Yakın zamanda motosiklet eğitimi almayı düşünüyorum, sonrasında da önünde çift tekerlek olan motosikletlerden (tercihen Peugeot Metropolis 400) almak istiyorum, fakat Türkiye'deki finansal varlığımı kullanarak direkt olarak alamam, burada birikmiş o kadar param yok biraz kredi çekmem gerekir.

Geçmişte bir süre yurtdışında çalıştım, orada bir miktar birikimim var, elimde de HSBC'nin yurt dışı kredi kartı var, yani Türkiye'den almadım o kartı ve bağlı olduğu banka hesabı Türkiye'de değil. Önümde üç seçenek var, ya direkt kredi kartı ile alacağım, ya Türkiye'deki banka hesabıma para göndereceğim, ya da herhangi bir bankanın ATM'sinden bahsettiğim kredi kartımı kullanarak nakit döviz çekeceğim. Vergi vesaire gibi yasal unsurları çiğnemeden bu alışverişi hangi yöntemle yapabilirim?

Yanlış anlaşılmak istemem amacım yasalardan nasıl kaçınacağımı öğrenmek değil, yasalar çerçevesinde bu alışverişi nasıl yapabilirim onu öğrenmek istiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emre Yüce @emreyuce

  Ödeyebilme aşamasında madem sorunun yoksa normal kredi kartından çektir gitsin o zaman problem ne ki? Yurt dışı kartı olması neyi değiştirir. Ben normal kullanıyorum yurt dışı kartını da şeyi soracaktım neden gidip bir bankadan kredi kartı almayı denemiyorsun madem yurt dışı kartından sorun olacağını düşünüyorsan?

  • onimarsynn @onimarsynn

   İşte ben de onu merak ediyorum, yurt dışı kartı olması bir şeyi değiştirir mi? Burada kullansam vergi konusunda bir yasayı çiğnemiş olur muyum? Yasal mevzuatı bilmediğim için yasalara aykırı bir şey yapmak istemem. Belki vergi ödemem vesaire gerekebilir diye sorayım dedim. Kredi konusunda ise bir yere borçlanmak beni çok geriyor, o kredi bitene kadar çok strese girerim, ayrıca faizler de çok yüksek.

  • Emre Yüce @emreyuce

   @onimarsynn Yok kredi demiyorum normal Türkiye bankasından kredi kartından bahsediyorum. Bizimkilere 200-300 bin liralık limitli kartlar veriyorlardı hani şu devirde işi gücü olan birine de bu limitler verilir bence çok para değil nasılsa. İçiniz rahat etmesi için bence vergi dairesini arayın durumu iletin bir sorun olur mu diye en azından bir kayıt oluştursunlar bilgi versinler size. Sonuçta vergi ile uğraştıklarına göre ceza falan olsa bunlar ilgilenecek.

  • onimarsynn @onimarsynn

   @emreyuce Yanlış okumuşum lütfen kusura bakmayın. Bunun nedeni de şu, bir Türk bankasının kredi kartıyla alırsam onun nakit karşılığı banka hesabımda yok şu an, yine borçlanmam gerekecek. Yurt dışı kredi kartı dediğim ise aslında maaş kartı yani bankaya borçlanmadan direkt hesabımdaki para ile alacağım. Sorun işte burada başlıyor, yurt dışından bu para kredi kartı veya başka yolla ülkeye girince yasal durumu ne olur acaba? Vergi dairesine sormak dediğiniz gibi en mantıklısı ama orada her zaman doğru insan denk gelmeyebiliyor, laftan anlamayan çok insan var. Burası daha bildiğimiz kafa dengi insanların olduğu bir platform olduğu için önce burada bir sorayım dedim, olmadı son çare vergi dairesine danışacağım.

  • Emre Yüce @emreyuce

   @onimarsynn @hamitozlu bence Hamit abinin konuyla ilgili fikri vardır bir yorumunu bekleyelim bakalım.Hatta @norego abinin de bilgisi olabilir.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  @onimarsynn
  1. yurt dışı kredi kartını kullanmaznı alış veriş yapmanız sorun olmaz. Ancak komisyon veya kabul edecek iş yeri sorun çıkarabilir
  2. Yurt dışından tr deki hesabına para gönderisen 5 000 usd üzeri banka beyan istiyor. Neden geldi kredi mi? ticari iş mi? diye Sen de açıklamaya yurt dışında çalışıp kazandığım vergi ödenmiştir kendi hesabımdan transfer ettim dersin sorun çıkmaz.