#OtoSeyir #skoda #SkodaOctavia #araçbakımı

2013 1.2 TSI Octavia, 110.000 km'yi devirdi. Aracı sıfır almıştım. Bu yıl bakımda triger setini de değiştireyim diyorum. Hayır trigeri değiştirirken devirdaim pompasını da değişmeye gerek var mı? boşa masraf mı yapmış olurum? İki yıl önce motor soğutma sıvısı minimumum bir parmak altına inmiş ve araç hata ışığı yakmıştı. 1 lt hazır g13 alıp 250 ml kadar ekleme yapmıştım, sonra tekrar seviye düşünce tekrar o kadar ekleme yaptım ve o günden sonra tekrar düşme olmadı. Hazır triger değişecekken devirdaim pompası da değiştirsem, buna ek olarak daha önce hiç değişmediğim motor soğutma sıvısını da tamamen değiştirsem mi diye düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • xpow3r @xpow3r

  o kadar masraf edeceksin neden kaçınıyorsun, devirdaimi de değiştir tabii ki. antifirizi komple değiştirsen de olur eksiğini tamamlasanda.

 • TeknoFukara @tugaygs06

  İşçilik tutarı çok yüksek ise değiştirmekte fayda olabilir.

 • 1MertUnal @mert101

  Soğutma suyunu her yıl değiştirmekte fayda var. Sıfır aldıysanız kitapçık duruyordur oradan bakabilirsiniz ama genel olarak kayış değiştiğinde devirdaim de değişmelidir.

 • Rotten Pizza @pizza

  Pompa degisirken antifrizin komple bosalmasi gerekecek zaten. Triger ve devirdaim pompasi da genelde birlikte degisitirilen bir ikili, gayet mantikli.

 • Daviance @daviance

  1.2 ler zincir değilmiydi ? ,devirdaim mutlaka değiş genelde devirdaim bozulmuyor ama contası bouzulup kenarlarından antifirz kaçırır ,aslında o conta bulunsa mevcut pompada pas falan yoksa gayette bozulmadan gider ,1 liralık conta yüzünden 100 lrailık pompa çöpe gidiyor ama işçilik daha pahalı pmpadan o yüzden değiştirin derler.

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  eğer sürekli antifiriz kullandıysan , ve eğer devirdaim pompası plastik döküm değilse değiştirmen şart değil. aksi durumda eğer plastik ise sıcak soğuktan plastikler deforme olur plastik kanatlar minik minik kopmaya başlar su yollarını tıkar aracın soğumasını engeller. ve yeri de genelde triger tarafında olduğu için değişimi zordur triger ile o pompanın değişikliği için neredeyse aynı işçilik bedelini ödersin bu sebepten kimse bu riske girmez değiştirir.

 • DK3 @daralik

  Var, şart. Olmazsa olmaz. Bakımdayız.com'u ara sor bakalım ne diyecekler.

 • arandur @arandur

  9 sene hiç triger seti değiştirmemişsiniz, eğer kayış ise süre çok uzun. Zincir genelde sorun çıkartmaz ama her birinin değişim takvimi var. Özellikle hassas parçalarda bu takvimi ihmal etmemek lazım.

 • Halil @hcaktuna

  2013 Leon 1.2 tsi zincirdi muhtemelen sizin araç da öyledir.

 • deepL @deepl

  Çok onemli. Sağlam bile olsa süresi geldiyse değişmesi gerekir. Problem olursa motor sogumaz ve conta yakar. Çok daha büyük masraf çıkar.

 • Emre Yüce @emreyuce

  Abi değiştir gitsin gereksiz masraf olur mu 😀 Contayı yaktım da ben 3-4 sene önce ünide 6 ay aç dolaştım cebimden ödeyeceğim diye şimdi ocak söndürür ya 😀

 • Recai @recai

  kesinlikle gerekiyor. sonra sorun cikmasi durumunda triger degisiminin bir anlami kalmaz, kol gibi masraf cikar

 • Orcun @orcun

  Değişir ya, değişmez diyen ustanın ben gelmişini geçmişini öpeyim. O kayış zaten 100 bin km dayanmış vs devirdaim pompası da 100 bin km dönmüş etmiş vs. şimdi hepsi değişecek ki bir anlamı olsun. Ondan sonra 10 bin km sonra devirdaim patlarsa o su kayışa vs gelirse komple gene seve seve değiştireceksin. Komple devirdaimli kayışı set olarak al, ina markası vag grubunda özellikle çok iyidir. Bunun yanı sırada antifirizi ne olursa olsun komple değiştirt. O antifiriz artık görevini görmez garip garip aletlerle ölçüyorlar ama kristalleşmeyi vs hesaba katmıyorlar. Bunun yanı sıra fren sıvılarını şanzıman yağını da kesinlikle değiştirt. Yapmam etmem ömürlük diyen hanzo mağara kaçkını ustaya da arabayı emanet etme.

  • RDR @rdr

   Fren hidroliğini özelde kimse değişmek istemese de 3-4 yılda bir değiştirdim şimdiye kadar. Adamlarda vakumlu cihaz yok, değişme gerekmez diyorlar, eksikse ekleriz diyorlar. Olan yer bulup değiştirdim iki seferinde de.

  • Orcun @orcun

   @rdr O fren işi bizim ustalarımız yüzünden bela, adam değişirtmiyor 20 yıldır aynı fren hidroliği ile biniyorlar arabaya patlıyor çatlıyor fren tutmuyor sonra uğraş dur. O vakitten sonra da değştirsen manası yok çünkü sistem gitmiş artık, nem yapa yapa borular herşey gitmiş. Ben bu antifiriz için ustayla kavga ettim, dedim tamam abicim ya ben değişicem sen elleme o zaman. Devirdaim sökülürken baktım kristallenme var tortu gibi olmuş vs. araba 2011 model benimde polo 1.2 tdi, yok gerek yok değiştirme vs ya antifiriz kaç para ? 5 litre saf su aldım birde antifiriz aldım. Arabayı kaldırdık eskisinin yarısını boşalttım. Sonrada üstüne hortumla suyu bastım arabaya çalıştırdım o böyle devir daim yaptırttım en son bitti hafif motor soğudu gene kaldırdık alttan radyatörde tapası var açtım komple boşalttım. Kovaya baktık mesela tortular gırla metal parçalar bile vardı. Devirdaimden kanadı vs kopmuş kesin ondandır vs. alttan kapattım indirdik arabayı yedek su deposundan bastım saf suyu sonrada üstüne antifiriz ilave ettim saf antifiriz biliyorsun sıkıntı, o yüzden saf su ile karışım lazım. Böyle motoru 10 dk çalıştırdık iyice karıştı tertemiz berrak su dönüyor. Heh dedim oldu bu okey. 😀 Özellikle şanzıman ağı değişiminde ustayla papaz da oldum ya dedim bak usta bunun ömrü var bu değişecek yani kaçarı yok ömürlük yağ diye birşey mi var ya ? orada devamlı dönüyor kapalı sistem zaten değişecek yani, bir açtık zorla o da güç bela yani bak dedim usta yağ hafif yanık kokuyor kararmış leş gibi yağ aktı şimdi bunun neresi ömürlük ? temizledik içini de vs yeni yağ aldım doldurduk tapaları değiştirdim yenisiyle mis cillop. Viteslerin geçişi değişti ya sıfır araba gibi oldu. Hidrolikte de eski usül yaptık tapasını açıp açıp üstten ekleye ekleye biri de freni pompaladı aç kapa aç kapa eski hidroliği tamamen boşalttık. Normalde bunun aleti var fren hidrolik kutusu deposundan aparat takarlar oradan yeni hidroliği basar sisteme ama havasız yapar bunu o arada sen frene basmadan basınç olacağı için de direkt 4 tekerinkini böyle boşaltırsın. Özellikle youtube'da da bak mesela formen motor muydu neydi birde tamirhane kanalı var izle mutlaka bunları baya birşey öğrenirsin. Bunları yapmam etmem olmaz şöyle böyle diyen ustaya da kulak asma öyle mi de usta eyw de çık git.

  • Rotten Pizza @pizza

   TL;DR: Ustalar çöp, ömürlük diye bir sey yok.

  • RDR @rdr

   @orcun Ya, bizde cihazı yok olan yerde yaptır dese ona da razıyım da adam sanki istediğim saçmaymış gibi tavır takınıyor, fren hidroliği eksilmiş mi niye değiştirecen diyor. Frenler çabuk sertleşiyor diye 4. yılında ilk kez değiştirttim hidroliği ve acayip fark etti.

 • Rotten Pizza @pizza

  Vagla ilgisi yok çogu araçta böyle

 • Daviance @daviance

  sanayide ustalar duyarsız az iş çok para peşinde ,diğer yandan ytubedaki videolarda kullnıcıyı paniklettirme derdinde çok masum değiller arayı bulmak lazım ,şunu iyi biliyorum tecrübedir bir parça alıyorsanız en iyisini alın kendiniz yapacaksanızda birşeye değsin ,etrafta o kadar dandik parça var ki bosch mesela sahteleri dolu var ,bunları alırsanız söktüğünüzden de beter hale getiriyor.