Başıma gelen ve hayatımın en karlı işine dönüşen aynı zamanda iş dünyasının iş bilmezliğinin harika bir örneği olan bir olayı sizinle paylaşmak istedim.

Benden daha öncesinde 3 farklı iş için farklı zamanlarda teklif isteyen büyük bir şirket var. Bir tanıdığımda orta düzeyde bu şirkette çalışıyor, onun üzerinden genelde haber alıp teklif veriyorum.

Büyük bir yatırım almış bir teknoloji şirketi kendileri. Aynı zamanda şirket ortaklarından birinin de kağıt üzerinde bir yazılım şirketi var. Outsource işler için piyasadaki irili ufaklı 3-5 şirketten yatırımcının gönlü olsun diye teklif toplayıp her seferinde teklif aldıkları bütün şirketlere bir kulp uydurup işi en yüksek teklifi veren kendi ortağının şirketine verip yatırımcının parasını bu şekilde ortağa aktarıyorlar. Her seferinde de ben dahil hep aynı yerlerden teklif isteyip boşa herkesi uğraştırıyorlar. Ben genelde en düşük teklifi veriyorum ve ortaklarının kağıt üzerindeki şirketi de genelde benim verdiğim fiyatın 3-5 katı fiyat verip alıyor işi, ardından da aldığı fiyatın yarısına dışarı yaptırıyor.

Geçen hafta yine teklif istediler. İstedikleri çok basit bir iş. Toplasan 5 saat anca sürer. Bende zaten işi vermeyecekler diye saatine 1.000 $ fiyat çıkartıp 5.000 $ + KDV teklif yolladım. Dün mail gelmiş, bakmamıştım. Şimdi baktım, teklifi kabul etmişler.

Diğer firmalar bıkıp ya teklif vermediler yada benim gibi yaptılar sanırım. Yatırım yapan fonda sanırım uyanmış işe, ortağa verdirtmedi işi. İhale mucizevi şekilde bana kaldı. Şimdi oturdum yapıyorum işi, akşama dosyaları gönderip pazartesiye faturayı keseceğim 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap