Linux kullananlara, bilgisi olanlara bir sorum olacak:
Windows'ta C, D sürücüleri var. Ben Windows kullanırken, işletim sistemini C'de, bilgilerimi, belgelerimi D sürücüsünde bulunduruyorum. Windows çökerse sadece format atıp programları kuruyorum. Belgelerde kayıp olmuyor.

Ben bunu Linux'ta nasıl başarabilirim. C,D yok. Mesela Android Studio'da bir proje var ve üzerinde çalışıyorum. Proje dosyasını nerede oluşturmalıyım ki, sistem çöktüğünde sorunu çözemeye çalışmak yerine direkt format atayım, projeye kaldığı yerden devam edebileyim.(Format atmak, sorunu çözmekten daha kolay olduğu için.)

Home, Documents, Pictures, Videos dizinleri var ama bunlar formatta siliniyor. Bu bölüm mount etme mantığını da bir türlü anlamadım.
Bir süre bir distro kullandım. Bu süre boyunca 2 defa sistem açılamaz hale geldi. Denediğim için belge kaybı yaşamadım.

#Linux #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  linux'te bir klasöre bağlıyorsun diski. böylece diskin içeriği o klasörün içine girdiğinde görülür oluyor.

  • venovar @venovar

   Mount dedikleri Bölüm eşleme bu şekilde çalışıyor o zaman.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @venovar diskler sd olarak adlandırılır linux'te. mesela iki disk bağlı, bunlardan birisi sda, öteki sdb olur. ama diyelimki sda de iki partition, sdb de üç partition var. o zaman sda için sda1 ve sda2, sdb için sdb1, sdb2 ve sdb3 olarak sistemde gözükecektir. mount komutu ile bu partition'ları bir klasöre bağlarsın. linux sistemi ile birlikte mnt isimli bir klasör default olarak gelir. mnt mount'un kısaltılmış halidir. diskleri mnt içinde yaratacağın bir klasöre bağlayabilirsin. mnt klasörü dışında başka klasörde kullalabilirsin.

   mesela örnek verelim;

   mkdir /mnt/deneme
   mount /dev/sda1 /mnt/deneme

   burada mnt içinde deneme isimli bir klasör oluşturduk ve sonra sda diskinin ilk partition'ınını (sda1) deneme isimli klasöre bağladık. deneme klasörünün içine girip ls komutunu verirsen diskin içeriğini sana listeleyecektir.

   burada hangi diski bağlayacağını öğrenmek için kullanacağın komutlardan birisi lsblk dır.

   ancak bu mount işi sen sistemi reboot edene kadar devam edecektir. reboot'tan sonra tüm mount edilmiş diskler kaybolacaktır. bunun kalıcı olması için fstab isimli bir dosyanın içine mount komutunu yazmamız gerekiyor.

  • venovar @venovar

   @ronniejamesdio Mantığı kavradım gibi. Bu durumda fstab dosyasına eklemem gerekecek. Bir de kullandığım program o diske erişebilirse ve projeler üzerinde çalışabilisem istediğim olmuş olacak. Fedora 36'nın yayınlanmasını bekliyorum. O zaman test edebilirim. Sağolun.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @venovar fstab'a eklerken UUID ile eklemeni tavsiye ederim. linux her diske benzersiz bir UUID numarası verir. diskin UUID sini bulman için lsblk -f komutunu kullanırsın.

   şuna benzer olacak fstab komutu;

   ex4 partition'lu bir disk ise,
   UUID=5741b235-77d2-8dc4-20a2-bef575df788e /mnt/deneme ext4 defaults 0 1

   ntfs partition'lu bir disk ise,
   UUID=5741b235-77d2-8dc4-20a2-bef575df788e /mnt/deneme ntfs-3g rw 0 1

   tabi bu komutları ile kullanabileceğin bir ton parametre var, onları google'a sorup deneyerek öğrenebilirsin.

 • Robin @robin

  Sistemi kurarken diyelim ki disk 500 GB olsun. 150 gb C gibi düşünüp sistemin kurulacağı yer için ext4 veya btrfs bir partition oluşturup kalanını da exfat yada ntfs olarak oluşturup depo gibi kullanabilirsin. Ssd + hdd şeklinde yedekli yapıyorum eğer çift disk varsa daha kolay olur

 • Robin @robin

  Ayrıca btrfs snapshot olayına bakabilirsin. Acronis ile sistem imajı almak gibi düşünebilirsin. Sistemde sorun olduğunda eski snapshot a dönüp ~/.config ve ~/.cache ~/.local vb bazı klasörleri temizleyip format atmış gibi devam edebilirsin

 • Türker Sezer @dirigeant

  En yaygin yontem kurulum sirasinda iki ayri partition yapip /home dizinini ikinci partition'a atamaktir.
  Butun linux dagitimlari bu yontemi desteklerler. Partition yonetim ekraninda diski 2'ye (ya da size ne kadar lazimsa) bolup, daha sonra da her partition icin bir islev secebilirsiniz. Bu kurulumda sistemde bir sorun olsa bile (ki sistemle acayip isler yapmiyorsaniz genelde yeniden kurulum gereken bir sorun olmaz) yeni kurulumda ayni duzeni secip, ev dizininizdeki verileri tutabilirsiniz.

  Hali hazirda kurulu sistemde bir duzenleme yapmak istiyorsaniz alternatif bir yontem olarak diskinizde olusturacaginiz ikinci bir bolumu ya da ikinci bir diski sistemde herhangi bir dizine baglayabilirsiniz. Ikinci bolumu /media/ikinci_disk dizinine baglayabileceginiz gibi /home/USER/onemli_belgeler gibi bir dizine de baglayabilirsiniz. Bu dizine koyacaginiz dosyalar ayri bir disk bolumunde oldugu icin birinci bolumu silmeniz gerekse de veriler kalacaktir. Yeniden kurulum sonrasinda bu bolumu yeniden istediginiz bir dizine baglayip verilerinize ulasabilirsiniz.

  • venovar @venovar

   /home dizini oluşturmayı ilk defa duyuyorum. Videolarda hep tek / dizinine kuruyorlar. Bir araştırayım. İkinci yazdığınız @ronniejamesdio nın yazığı ile aynı galiba. Görünüşe göre birden fazla yöntem var.
   Kullandıkça hangisi daha uygun ise onu tercih ederim. Sağolun.

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  Linux dağıtımları live USB ile kurulum öncesi açıldığı için veri kaybı daha zor. Bu yüzden yedek PC yok ise bir linux isosunu usbde bulundurmakta fayda var.

 • poseidon @poseidon

  /home dizinini farklı bir partition yaparsan format atarken /home dizinini formatlamana gerek yok.